Korona Beskidu Wyspowego – jak ją zdobyć i jakie szczyty wchodzą w jej skład?

Korona Beskidu Wyspowego – jak ją zdobyć i jakie szczyty wchodzą w jej skład?

Beskid Wyspowy to ponad 100 szczytów górskich, po których przebiega bogata sieć szlaków turystycznych. W celu popularyzacji wycieczek po tym regionie ustanowiono kilka odznak turystycznych, polecam przyjrzeć się im, to fajna motywacja do wyjścia z domu, dodam, że może to być świetny pomysł na górskie wycieczki niedaleko Krakowa. Dzisiaj słów kilka o odznace „Korona Beskidu Wyspowego” – jak ją zdobyć i jakie szczyty wchodzą w jej skład?


Beskid Wyspowy jest niedaleko od Krakowa, główne pasma znajdują się około 1 godziny jazdy samochodem z tego miasta, lecz do tych najdalej wysuniętych trzeba sobie wygospodarować niemal 2 godziny na dojazd. Można tutaj także wybrać się komunikacją zbiorową, do Limanowej, bądź Mszany Dolnej kursuje wiele busów z Dworca Głównego, z tych miejscowości poprowadzonych jest wiele szlaków w góry.

„Korona Beskidu Wyspowego” to 40 szczytów, których wybór nie do końca zamyka się wyłącznie w Beskidzie Wyspowym, gdyż 2 szczyty należą do Gorców, a kolejne 2 do Beskidu Makowskiego, ponieważ położone są na granicy regionów i różnie przypisywane. Co ciekawe, lista nie składa się z najwyższych gór, nie ma tutaj np. Wierzbanowskiej Góry, a są niższe szczyty – jest to raczej wykaz reprezentatywnych wzniesień, które pozwalają poznać to walory przyrodnicze, krajoznawcze i kulturowe obszaru.

Podczas zdobywania „Korony Beskidu Wyspowego” zalicza się również szczyty do odznak „102 Wyspy Beskidu Wyspowego” i „Beskidzkie Wyspy”, więc możesz za jednym razem zbierać punkty do obu projektów. Czas jest nieograniczony, więc może uda Ci się zdobyć je wszystkie?

Poniżej mapa z oznaczonymi miejscami, w których znajdują się tabliczki z nazwą szczytu i kodem QR – nie zawsze są one umieszczone na szczycie, niekiedy są od niego znacznie oddalone!

Wykaz szczytów do odznaki „Korona Beskidu Wyspowego”

Na liście znajduje się 40 szczytów, które rozrzucone są po całym obszarze Beskidu Wyspowego, można do nich dojechać w czasie ok. 1-2 godzin z Krakowa, wiele z nich to miejsca widokowe. Opisy tras będą się pojawiały u mnie na blogu, a w social mediach rolki poglądowe, więc jeśli chcesz przybliżyć sobie wcześniej drogę, to obserwuj mnie. Oto lista do odznaki „Korona Beskidu Wyspowego”:

  1. Adamczykowa 612 m n.p.m. (Gorce)
  2. Białowodzka Góra 616 m n.p.m.
  3. Chełm 789,1 m n.p.m.
  4. Cichoń 926 m n.p.m.
  5. Czarny Dział 673 m n.p.m.
  6. Ćwilin 1072 m n.p.m.
  7. Ciecień 830 m n.p.m.
  8. Grodzisko 618 m n.p.m.
  9. Jasień 1063 m n.p.m.
  10. Jaworz 918 m n.p.m.
  11. Kamionna 801 m n.p.m.
  12. Korab 727 m n.p.m.
  13. Krzystonów 1012 m n.p.m.
  14. Kostrza 720 m n.p.m.
  15. Księża Góra 643 m n.p.m.
  16. Kutrzyca 1053 m n.p.m.
  17. Kuklacz 701 m n.p.m.
  18. Lubogoszcz 967 m n.p.m.
  19. Lubomir 902 m n.p.m. (Beskid Makowski)
  20. Luboń Wielki 1023 m n.p.m.
  21. Łopień 960 m n.p.m.
  22. Łopusze Wschodnie 600,9 m n.p.m.
  23. Łyżka 802 m n.p.m.
  24. Mogielica 1170 m n.p.m.
  25. Modyń 1029 m n.p.m.
  26. Miejska Góra 716 m n.p.m.
  27. Ogorzała 805 m n.p.m.
  28. Ostra koło Cichonia 925 m n.p.m.
  29. Ostra koło Ogorzałej 780 m n.p.m.
  30. Patryja 763 m n.p.m. (Beskid Makowski)
  31. Potaczkowa 745 m n.p.m. (Gorce)
  32. Sałasz 905 m n.p.m.
  33. Skiełek 749 m n.p.m.
  34. Szczebel 976 m n.p.m.
  35. Śnieżnica 1007 m n.p.m.
  36. Urbania Góra 673 m n.p.m.
  37. Worecznik 559 m n.p.m.
  38. Wsołowa 624 m n.p.m.
  39. Zęzów 695 m n.p.m.
  40. Zembolowa/Zębalowa 858 m n.p.m.

Jak zdobyć odznakę „Korona Beskidu Wyspowego”?

  • Odznaka turystyczna „Korona Beskidu Wyspowego” została stworzona przez Forum Gmin Beskidu Wyspowego we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie w celu popularyzacji pieszej turystyki górskiej w regionie oraz poznawania jego walorów przyrodniczych, krajoznawczych i kulturowych.
  • Czas rozpoczęcia akcji to 1.08.2020 r., od tego dnia można zaliczać szczyty, czas na ich zdobywanie jest nieograniczony, więc możesz zacząć już dziś i skończyć projekt za kilka albo kilkanaście lat.
  • Można podróżować samemu lub w towarzystwie, kolejność zdobywania szczytów i trasy są dowolne. Trzeba jednak przestrzegać zasad poruszania się na obszarach chronionych, np. w rezerwatach na Mogielicy i Białowodzkiej Górze, do których niestety nie zabierzesz psa.
  • Dokumentację należy prowadzić w książeczce GOT PTTK, w której wpisuje się datę i trasę wycieczki.
  • Na górkach trzeba zrobić zdjęcie siebie z tabliczką informacyjną z nazwą szczytu, jest ono potwierdzeniem zdobycia.
  • Uwaga! Dodatkowo należy zeskanować kod QR, który znajduje się na tabliczce z nazwą szczytu i zapisać go – zdjęcia można przedstawiać do weryfikacji na telefonie lub przesłać e-mailem.
  • Po zdobyciu wszystkich szczytów i wypełnieniu książeczki GOT PTTK, przedstawia się ją do weryfikacji w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.
  • Po pozytywnej weryfikacji można nabyć odznakę, na której znajduje się podobizna rysia.

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.