Łopusze w Beskidzie Wyspowym to góra, która skrywa wiele tajemnic. Zobaczysz tutaj miejsce katastrofy samolotu, symboliczne mogiły, młyn wiatrowy, a także coś prozaicznego – sławojkę pośrodku lasu. To świetny kierunek na lekką wycieczkę w góry, podczas której nasycisz oczy panoramą Tatr.

Wycieczka na Łopusze w Beskidzie Wyspowym to jeden z przyjemniejszych pomysłów na wiosenny lub jesienny spacer. Można wysoko wyjechać samochodem, dzięki czemu niekoniecznie trzeba pokonywać duże różnice wysokości na piechotę. Z odsłoniętego grzbietu między Łopuszem Zachodnim i Wschodnim rozpościera się przepiękna panorama, w której wyróżniają się Tatry – od pani, która tu mieszka dowiedziałam się, że najlepiej wybrać się tu w pogodny dzień o poranku, w porze roku, gdy granie są ośnieżone, wtedy widok jest najpiękniejszy.
O czym przeczytasz we wpisie:
- Łopusze w Beskidzie Wyspowym
- Szlak na Łopusze Zachodnie w Beskidzie Wyspowym
- Szlak na Łopusze Wschodnie w Beskidzie Wyspowym
- Łopusze Zachodnie i Łopusze Wschodnie – 102 Wyspy Beskidu Wyspowego
- Łopusze Zachodnie – katastrofa samolotu
- Łopusze Zachodnie – kryjówka Żydów
- Młyn wiatrowy na Łopuszu
- Łopusze Zachodnie i Łopusze Wschodnie – co zobaczyć w okolicy?
- Łopusze w Beskidzie Wyspowym – parking, informacje praktyczne
Łopusze w Beskidzie Wyspowym
Łopusze jest długim masywem z dwoma wierzchołki nazwanymi od kierunków świata: wyższy to Łopusze Zachodnie (661 m n.p.m.), niższy to Łopusze Wschodnie (612 m n.p.m.). Jego północne stoki porośnięte są lasem, południowe nieco gołe, są tutaj łąki, pola uprawne i domy, dzięki czemu można stąd podziwiać piękną panoramę Tatr. Nazwa góry wzięła się od rosnącego tutaj w dużej ilości lepiężnika białego – tzw. łopucha, używano go jako podściółki dla bydła. Szczyt nazywany był również Patryją, ponieważ znajdowała się na nim drewniana wieża triangulacyjna – miejsca takie otrzymywały miano Patryji, tak samo nazywana jest Wsołowa nad Mszaną Dolną. Kazimierz Ignacy Sosnowski w wydanym w 1948 przewodniku Ziemia Krakowska używał nazwy Opuszcze, która figurowała na mapach austriackich.

Szlak na Łopusze Zachodnie w Beskidzie Wyspowym
Wycieczkę na Łopusze Zachodnie można rozpocząć w dolinie, przy kościele Świętego Jakuba Apostoła w Rozdzielu, jednak przyjemniej jest skrócić sobie podejście i drogą asfaltową wyjechać na grzbiet góry, gdzie na poboczu jest nieco miejsca na pozostawienie samochodu. Pozwala to zaoszczędzić ok. 40 min i uniknąć mozolnej wspinaczki. Szlak niebieski tzw. Stara Droga Kościelna poprowadzony jest południowym stokiem przez las, nie ma tutaj widoków, za to jesienią są tutaj grzyby.
Czas przejścia powinien zająć ok. 40-50 minut, w mojej ocenie, jest to czas spacerowy, mi zeszła 1 h, gdyż nie spieszyłam się, fotografując grzyby w lesie, udało mi się tutaj znaleźć mojego pierwszego w życiu boczniaka przy lizawce dla zwierząt leśnych.
Szlak niebieski na Łopusze Zachodnie od strony Rozdziela delikatnie wznosi się w górę, naprawdę ciężko się tu zmęczyć, nieliczne podejścia są krótkie. Po 10 min od startu, po prawej stronie mija się kopiec z krzyżem, obok niego jest kierunkowskaz do miejsca katastrofy samolotu. Zejście tam i powrót zajmują ok. 10 min. Stąd do szczytu Łopusze Zachodniego pozostało 15 min marszu. Więcej o katastrofie samolotu napisałam poniżej.






Po ok. 25 min wędrówki trzeba zejść z zielonego szlaku, skręcić w prawo i podążyć leśną drogą bez oznaczeń, aby dojść do tabliczki z nazwą szczytu – najlepiej kierować się tutaj mapą. Słabo widoczna w jesiennym lesie ścieżka przechodzi ponad domkami letniskowymi, można tutaj wypatrzeć gustowną sławojkę. Idąc za zabudowaniami, gdy minie się je, trzeba za szlabanem skręcić w prawo, z tego miejsca widać już w oddali słupek z tabliczką.




Powrót tą samą trasą lub można wrócić do szlaku wzdłuż ogrodzenia domu, przy którym jest tabliczka z nazwą szczytu, lecz w lecie może być ciężko, gdy zarośla są bujne. Poniżej zdjęcia z zejścia wzdłuż ogrodzenia.
Uwaga! Szczyt na mapie jest oznaczony w innym miejscu niż słupek z nazwą szczytu, podaję jego współrzędne: 49.799276, 20.445396




Szlak na Łopusze Wschodnie w Beskidzie Wyspowym
Łopusze Wschodnie jest wyjątkowo łatwo dostępne, można na nie wjechać samochodem, gdyż przez ten szczyt przeprowadzona jest asfaltowa droga. To właśnie tutaj znajdziesz ciekawostkę, jaką jest gospodarczy wiatrak na Łopuszu. Jednak jeśli chcesz chodzić dla odznaki turystycznej, to koniecznie tutaj dojdź z buta, ponieważ trasę trzeba wpisać w książeczce. Jeśli samochód zaparkujesz na grzbiecie Łopusza, to idź szlakiem w prawo.
Szlak na Łopusze Wschodnie w Beskidzie Wyspowym ma kolor niebieski. Od strony Łopusza Zachodniego wiedzie asfaltem. Po drodze mija się domy. Po prawej stronie rozpościera się piękna panorama, naprawdę warto wybrać się tutaj na wycieczkę. Czas przejścia na szczyt od miejsca, gdzie można zostawić samochód, idąc na Łopusze Zachodnie, to 15 minut. Gdy zobaczysz wieżę triangulacyjną i wiatrak na Łopuszu, to jesteś na miejscu, tabliczka znajduje się przy drodze, w pobliżu tych dwóch obiektów. Powrót tą samą drogą. Wiele na moich zdjęciach nie zobaczysz, gdyż dreptałam tutaj nocą.



Łopusze Zachodnie i Łopusze Wschodnie – 102 Wyspy Beskidu Wyspowego
Wybierając się na Łopusze Zachodnie i Łopusze Wschodnie, możesz zebrać punkciki do odznaki turystycznej 102 Wyspy Beskidu Wyspowego. W tym celu trzeba zrobić sobie zdjęcie na szczycie, na którym widać Ciebie i tabliczkę z nazwą szczytu. Ponadto powinno się odczytać i zapisać QR code z niej, ja robię screen ekranu. Przy okazji dodam, że Łopusze Wschodnie należy zdobyć do odznaki Korona Beskidu Wyspowego.



Łopusze Zachodnie – katastrofa samolotu
Przy niebieskim szlaku na Łopusze Zachodnie można zauważyć mogiłę z krzyżem, a za nią kierunkowskaz z napisem: miejsce katastrofy. Krótki spacer w dół sprowadza do dwóch krzyży w niewielkim ogrodzeniu – to właśnie tutaj w 29 maja 2002 roku doszło do katastrofy lotniczej, rozbiła się tutaj awionetka Piper 28A z czterema osobami, zginęło 3 mężczyzn i jedna kobieta. Miał to być krótki lot z Balic na lotnisko Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej, niestety w tym dniu warunki pogodowe były bardzo złe, padał deszcz, chmury schodziły bardzo nisko, pilot zahaczył o szczyty drzew. Akcja poszukiwawcza trwała długo, gęsta mgła i ciemność utrudniały poszukiwania.
Na umieszczonych tutaj tabliczkach, można zobaczyć zdjęcie Marzeny Janik, która była tłumaczką jednego z mężczyzn, którzy przyjechali z Niemiec w delegację. Obok jest tabliczka z napisem: Katastrofa lotnicza/ Tu zginęła/ Janik Magdalena/ 29.05.2002/ żyła 29 lat/ Pokój jej duszy. Jest tu też kamień, na którym upamiętniono jednego z mężczyzn: Hubert/ + 29.05.2002.
Dokładną relację z katastrofy można przeczytać w archiwum portalu Żegocina.pl: Relacja Stanisława Ptaszka, Katastrofa awionetki w Rozdzielu.





Łopusze Zachodnie – kryjówka Żydów
Niedaleko od symbolicznych mogił osób, które zginęły w katastrofie awionetki na Łopuszu, można znaleźć kryjówkę Żydów i zarazem miejsce ich śmierci oraz pochówku. W czasie II wojny światowej w dwóch ziemiankach, których zarys nadal można wypatrzeć w terenie, ukrywała się grupa Żydów, zostali oni rozstrzelani przez Niemców 25 listopada 1943 roku. Kryjówkę zdradził jeden z Żydów, po tym, jak złapano go przy martwej krowie, którą wcześniej ktoś ukradł leśniczemu. Relacje świadków można przeczytać na stronie Zapomniane.org – relacja z Łopusza Zachodniego. Ja podczas swojej wycieczki nie wiedziałam jeszcze o tym smutnym wydarzeniu, więc nie szukałam miejsca pamięci, lecz może Ciebie to zainteresuje i znajdziesz ziemianki.
Miejsce ziemianek – kryjówki Żydów na Łopuszu: 49.803467, 20.452200
Młyn wiatrowy na Łopuszu
Niesamowitą ciekawostką w Beskidzie Wyspowym są młyny wiatrowe, które dawniej wykorzystywano w gospodarstwach do mielenia zboża – zachowały się dwa, jeden z nich możesz zobaczyć na Łopuszu Wschodnim, a drugi przy Muzeum Regionalnym w Limanowej. Młyn wiatrowy na Łopuszu znajduje się w przysiółku Na Górach, często także można go znaleźć w opisach jako wiatrak na Rosochatce. Genialnie prezentuje się on o zachodzie słońca.

Łopusze Zachodnie i Łopusze Wschodnie – co zobaczyć w okolicy?
- Kościół św. Jakuba Apostoła w Rozdzielu – drewniany kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Pierwotnie wzniesiony został w Królówce, na obecne miejsce trafił w 1986 roku. Świątynia ta gościła polskich królów: Zygmunta II Augusta oraz Władysława IV Wazę.
- Przełęcz Widoma – położony wysoko punkt widokowy przy drodze krajowej 965.
- Cmentarz wojenny nr 357 Jastrząbka – jedno z ciekawszych założeń cmentarzy z I wojny światowej z piękną drewnianą kaplicą.
- Kościół św. Katarzyny w Kamionce Małej – kościół drewniany na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
- Żegocina – znajdziesz tutaj dwa cmentarze wojenne z I wojny światowej, źródło wody mineralnej Zuber, stanowisko geologiczne w nieczynnym kamieniołomie – Park Geologiczny Piaskowców Grodziskich.


Łopusze w Beskidzie Wyspowym – parking, informacje praktyczne
- Na upartego można samochodem wjechać na szczyt pasma, tutaj ludzie pozostawiają auta: 49.799637, 20.460825. Lepszym miejscem do zaparkowania jest parking przy kościele św. Jakuba Apostoła w Rozdzielu: 49.790219, 20.465125, wtedy jednak trzeba przez około 40 minut wspinać się do położonego wyżej punktu ewentualnego parkingu, który podałam jako pierwszy.
- Na Łopusze Zachodnie można wejść także szlakiem niebieskim z Przełęczy Widoma, czas przejścia: 52 minuty; albo z Żegociny szlakiem zielonym, czas przejścia: 1 h 17 min.
- Na Łopusze możesz się wybrać z psem.
- Z centrum Krakowa do Rozdziela, które proponuję jako start wycieczki, dojedziesz w ok. 1 h 17 min (65 km); z Bochni w 32 min (27 km); z Tarnowa w ok. 1 h 08 min (66 km); z Limanowej w 20 min (14 km); z Nowego Sącza w ok. 37 min (32 km); z Mszany Dolnej w ok. 41 min (39 km).
Łopusze Zachodnie słupek – współrzędne GPS: 49.799276, 20.445396
Łopusze Wschodnie – współrzędne GPS: 49.800663,20.469126