Wsołowa w Beskidzie Wyspowym – szlak z Mszany Dolnej. W 1 godzinę na szczyt

Wsołowa w Beskidzie Wyspowym – szlak z Mszany Dolnej. W 1 godzinę na szczyt

Lubisz ładne widokowe trasy, na które można wyskoczyć nawet w tygodniu po pracy? Myślę, że Wsołowa Ci się spodoba, gdyż można wziąć psa na spacer i spokojnie wejść na szczyt w godzinę. Po drodze roztacza się ładna panorama Beskidu Wyspowego z długą Lubogoszczą na głównym planie.


Wsołowa w Beskidzie Wyspowym to niewysokie wzniesienie w masywie Ćwilina, wznosi się zaledwie na wysokość 624 m n.p.m. Wejście na nią nie jest wymagające, można ją zdobyć z Mszany Dolnej w około 1 godzinę, trasa prowadzi przez łąki, z których widać Lubogoszcz w pełnej okazałości, Szczebel i Luboń Wielki. Szczyt z roku na rok coraz bardziej zarasta, lecz nadal można się cieszyć uroczą panoramą niemal we wszystkich kierunkach.

Wsołowa – szlak z Mszany Dolnej

Na początek wspomnę, że Wsołowa w Beskidzie Wyspowym położona jest poza szlakami turystycznymi, więc w terenie nie ma oznaczeń kierujących na szczyt. Można jednak posiłkować się żółtym szlakiem z Mszany Dolnej na Ćwilin, który przebiega tuż obok Wsołowej. O nim także napiszę kilka słów, lecz ja polecam Ci wejście przez Grunwald w Mszanie Dolnej i opis tej trasy znajdziesz poniżej. Obie trasy czasowo wypadają podobnie.

Proponuję zaparkować na parkingu pod kościołem św. Michała Archanioła, z którego dojście do startu ścieżki zajmuje ok. 5 minut. Czas podaję od startu ścieżki na Grunwald w Mszanie Dolnej.

Przyjemna i widokowa trasa na Wsołową z Mszany Dolnej wiedzie przez Grunwald, na który poprowadzono z miasta ścieżkę spacerową. Jego szczyt z tabliczką zdobywa się w około 30 minut, dalsza wędrówka prowadzi nieoznakowaną ścieżką przez łąki. Po około 35 minutach od startu dochodzi się do żółtego szlaku, z którego trzeba zejść za ok. 15 minut, gdyż na Wsołową nie ma znakowanej trasy – trzeba skręcić w drogę w prawo i następnie ścieżką wdrapać się na górę. Po około godzinie od startu można cieszyć się widokami. Po zejściu z Wsołowej warto pójść dalej na Ćwilin przez Czarny Dział.

 Więcej o ścieżce na Grunwald z Mszany Dolnej przeczytasz tutaj: Grunwald w Beskidzie Wyspowym. Zdobądź go w 30 minut z Mszany Dolnej!

Panorama z Wsołowej

Wsołowa jest przyjemnym punktem widokowym, roztacza się stąd szeroka panorama Beskidu Wyspowego. Widać stąd Lubogoszcz, Luboń Wielki, Ogorzałą, Ćwilin, Śnieżnicę i dalsze szczyty.
Wsołowa żółtym szlakiem na Ćwilin

Do Wsołowej można też dojść kierując się żółtym na Ćwilin, który rozpoczyna się na ul. Zielonej w Mszanie Dolnej przy Urzędzie Miasta, lecz zmotoryzowani najczęściej zostawiają samochód w pobliżu mostu kolejowego na Mszance – stąd jest około 5-8 minut marszu do miejsca gdzie szlak pnie się w górę. Pierwsza część trasy poprowadzona jest asfaltem, droga ta jest dość ruchliwa, a przejeżdżające samochody mogą skutecznie uprzykrzyć wędrówkę, gdy podnoszą tumany pyłu z drogi. Chodzenie tędy jest dla mnie mało atrakcyjne, lecz z pewnością oznakowanie w terenie upraszcza orientację.

Dojście z ul. Zielonej do drogi prowadzącej na Wsołową zajmuje ok. 50 minut i tutaj trzeba skręcić w prawo na drodze polnej, pozostaje jeszcze 10 minut wdrapywania się na szczyt, jest to odcinek nieoznakowany szlakiem. Jeżeli pod wiaduktem nie będzie się dało zaparkować, to samochód możesz zostawić na parkingu u stóp kościoła św. Michała Archanioła, to przedłuży wycieczkę o ok. 5 minut.


Wsołowa czy Patryja?

Przez wiele lat jeździłam do Mszany Dolnej i spacery na Wsołową nazywane były „idziemy na Patryję”, nazwa ta rozjaśnia się, gdy cofnie się nieco czas do dnia, gdy stał tutaj słup triangulacyjny – takie konstrukcje nazywane były patryjami. Obecnie pozostały po nim jedynie betonowe elementy. Obecnie szczyt Wsołowej „zdobi” słup piorunochronu.Wsołowa – Korona Beskidu Wyspowego

Podczas wędrówek po Beskidzie Wyspowym można zdobywać odznaki turystyczne, które zostały stworzone w celu popularyzacji regionu. Wsołowa jest jednym z 40. szczytów Korony Beskidu Wyspowego, więc jeśli lubisz wyznaczać sobie górskie cele, to możesz przyjrzeć się temu projektowi. W teorii powinno się zrobić sobie zdjęcie z tabliczką i zczytać kod QR na szczycie, lecz w maju 2024 roku tabliczka była zniszczona.

 Więcej o Koronie Beskidu Wyspowego przeczytasz tutaj: Korona Beskidu Wyspowego – jak ją zdobyć i jakie szczyty wchodzą w jej skład?


Wsołowa w Beskidzie Wyspowym – parking, szlak, informacje praktyczne

  • Na Wsołową nie prowadzi żaden szlak turystyczny, najłatwiej orientować się na mapie Google.
  • Najprzyjemniej wejść na Wsołową z Mszany Dolnej ścieżką na Grunwald, która zaczyna się przy drodze krajowej nr 28. Czas wejścia stąd na szczyt zajmuje ok. 1 godzinę.
  • Samochód można zaparkować na parkingu pod kościołem św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. Dojście do startu ścieżki na Grunwald zajmuje ok. 5 minut. Współrzędne parkingu: 49.676822, 20.081395.
  • Do Mszany Dolnej można także dojechać komunikacją zbiorową, z Krakowa kursują tutaj busy.
  • Na Wsołową można wybrać się na spacer z psem.
  • Z Wsołowej warto wybrać się w dalszą wędrówkę aż do Jurkowa (do 31.12.2024 szlak zamknięty) lub do Wilczyc przez Ćwilin.

Wsołowa – współrzędne GPS tabliczki: 49.672091, 20.104382

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.