Geologia

Gołoborze w Gorcach – wyjątkowa ciekawostka geologiczna

Gołoborze w Gorcach – wyjątkowa ciekawostka geologiczna

Położone w Beskidach Zachodnich Gorce znane są z pięknych polan, z których można podziwiać cudne panoramy. Większość osób zna je z poziomu wież widokowych ulokowanych na Gorcu, Lubaniu i Magurkach. Jednak góry te to nie tylko widoki, to także ciekawostki geologiczne – czy wiesz, że można tu znaleźć gołoborze?

Najwyżej położony kamieniołom w Polsce – odwiedź Izerskie Garby!

Najwyżej położony kamieniołom w Polsce – odwiedź Izerskie Garby!

Szklarska Poręba zasłynęła z produkcji szkła, które produkowano tu już od średniowiecza – to właśnie w tym czasie osiedlili się tutaj ludzie znający się na wytopie. W okolicy dostępne było wszystko, czego potrzebowali. Ogromne lasy dostarczały drewna do pieców, była tu także potrzebna w hucie woda z górskich strumieni oraz, co najważniejsze, surowiec niezbędny w produkcji szkła, czyli kwarc. Złoża tego minerału miały kluczowe znaczenie dla rozwoju tego typu hutnictwa i tak oto powstał tutaj najwyżej położony kamieniołom w Polsce – dzisiaj kilka słów o tym miejscu, zapraszam do lektury!

Magiczny las obok Nowego Targu – rezerwat Bór na Czerwonem

Magiczny las obok Nowego Targu – rezerwat Bór na Czerwonem

Lubisz miejsca, które wydają się wyjęte z bajki? Koniecznie zajrzyj do rezerwatu Bór na Czerwonem w Nowym Targu! W lecie magicznie wyglądający las czaruje soczystą, żywą zielenią, jesienią zaś przebarwia się na czerwono. Znajdziesz tu pomosty zbudowane nad torfowiskiem i punkt widokowy na Tatry. Zainteresowałam Cię? To czytaj dalej!

Sztolnie pirytu w Szklarskiej Porębie – złoto głupców

Sztolnie pirytu w Szklarskiej Porębie – złoto głupców

Górnicza historia Szklarskiej Poręby sięga XIII wieku, już wtedy wydobywano tutaj kwarc potrzebny do produkcji szkła. Znajdowano na miejscu również złoto, lecz nie stało się ono głównym surowcem wydobywczym. Jednak od złota blisko do minerału, który występował tu w znacznych ilościach, czyli do „złota głupców” – wiesz co to takiego?

Muminek w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zobacz Okiennik Wielki!

Muminek w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zobacz Okiennik Wielki!

Jura Krakowsko-Częstochowska to kraina, w której na pierwszy plan wysuwają się białe skały, z których zbudowane są liczne ostańce. Można tutaj znaleźć wiele jaskiń, obserwować procesy krasowe, wywierzyska – ogółem wszystko to, co związane jest z procesami wietrzenia wapieni. Jedną z atrakcji geologicznych jest Okiennik Wielki w gminie Kroczyce.

Kratery meteorytów w Polsce – Rezerwat „Meteoryt Morasko”

Kratery meteorytów w Polsce – Rezerwat „Meteoryt Morasko”

Podróżując na północ od centrum Poznania, można odnaleźć najwyższe wzniesienie tego miasta, czyli górę Moraską, której zawrotna wysokość wynosi aż 154 m n.p.m. Na jej zboczu znajduje się atrakcja turystyczna na skalę światową, czyli kratery meteorytów, które spadły tutaj 5 tysięcy lat temu.

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku oraz TikToku, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.