Gołoborze w Gorcach – wyjątkowa ciekawostka geologiczna

Gołoborze w Gorcach – wyjątkowa ciekawostka geologiczna

Położone w Beskidach Zachodnich Gorce znane są z pięknych polan, z których można podziwiać cudne panoramy. Większość osób zna je z poziomu wież widokowych ulokowanych na Gorcu, Lubaniu i Magurkach. Jednak góry te to nie tylko widoki, to także ciekawostki geologiczne – czy wiesz, że można tu znaleźć gołoborze?

Ochotnica Dolna leży w Małopolsce, jej zabudowania ciągną się wzdłuż dolnego odcinka rzeki Ochotnica. Od południa dolinę odgranicza Pasmo Lubnia, zaś od północy niewielka góra będąca częścią pasma Gorca – to właśnie na jej zboczach można odnaleźć osobliwość w postaci gołoborza.


Jedyne gołoborze w Gorcach

Gołoborze jest rumowiskiem ostrokrawędzistych bloków skalnych, które zgodnie z genezą nazwy powinny być „gołe od boru” i tak właśnie jest w tym miejscu. Gołoborze w Ochotnicy Dolnej pokrywa spory fragment zbocza, powstało w obrębie piaskowców magurskich w wyniku wietrzenia mrozowego w plejstocenie. Warto podkreślić, że jest to jedyne gołoborze w Gorcach, znajduje się na wysokości ok. 500 m n.p.m., możliwe, że jest to najniżej położone gołoborze w Polsce (niżej niż to znane z rezerwatu w Rabe).

Powierzchnia gołoborza powoli zarasta, pojawia się tutaj coraz więcej drzew, pionierem jest brzoza, która szybko rośnie, jest bardzo odporna na niskie temperatury i ma niewielkie wymagania, to ona przygotowuje teren dla innych roślin. Można tu także wypatrzeć porosty, mchy i paprocie, a w miejscach, w których wytworzyło się już więcej gleby widoczne są krzewy i inne gatunki drzew.


Jak dotrzeć na gołoborze w Ochotnicy Dolnej?

Najlepszym sposobem dostania się na gołoborze jest kierowanie się za współrzędnymi GPS. Niestety ciekawostka geologiczna znajduje się ponad domami, więc trzeba nieco pójść na prawo od zabudowań, aby móc wejść do lasu i wdrapać się na stok. W miejsce to nie prowadzi żaden szlak. Samochód można zostawić na poboczu przy drodze głównej 49.52748, 20.36398.

Gołoborze w Gorcach – współrzędne: 49.52890, 20.36608

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku oraz TikToku, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.