Inne ciekawe miejsca

Stanica Kresowa Chreptiów w Lutowiskach – filmowa ciekawostka Bieszczad

Stanica Kresowa Chreptiów w Lutowiskach – filmowa ciekawostka Bieszczad

Bieszczady to nie tylko góry i cerkwie, można trafić na filmową ciekawostkę, która góruje nad Wielką Pętlą Bieszczadzką. Nieruchomość jest imponująca, są tu nawet wieżyczki obsadzone wojami, a przed nimi stoją machiny oblężnicze. Szczęka mi opadła na widok kresowej stanicy rycerskiej w Chreptiowie, więc tym razem o niej słów kilka.

Loty balonami – Festiwal Balonów „Odlotowa Małopolska”

Loty balonami – Festiwal Balonów „Odlotowa Małopolska”

Wydają się lekkie, delikatne, unoszą się w powietrzu i wywołują zachwyt – balony, jest w nich coś magicznego. W tym roku odbyła się trzecia edycja wydarzenia Festiwal Balonów „Odlotowa Małopolska”, podczas którego można było obejrzeć przelot balonów na tle Tatr. Jeśli jeszcze nie udało Ci się uczestniczyć w tej imprezie, to zapisz sobie w kalendarzu na przyszły rok, warto!

Letnia willa żony Hitlera – dom Evy Braun w Pobierowie

Letnia willa żony Hitlera – dom Evy Braun w Pobierowie

Pobierowo to popularna miejscowość nadmorska z szerokimi plażami i wszystkim tym, co kojarzy się z urlopem nad polskim Bałtykiem. A wiesz, że w jego zachodniej części lato spędzała żona Adolfa Hitlera?

„Miasto Idealne” – Nowa Huta w Domu Utopii

„Miasto Idealne” – Nowa Huta w Domu Utopii

Nowa Huta w Krakowie powstała jako baza mieszkaniowa dla pracowników wielkiego kombinatu metalurgicznego. Zbudowana od podstaw jako samodzielne miasto, obecnie funkcjonuje jako dzielnica. Miejsce to cały czas ewoluuje, lecz swoista tkanka układu urbanistycznego trwa w niemalże niezmienionej formie. Możesz to zobaczyć na wystawie „Miasto Idealne” w Domu Utopii.

„Fontanna przyszłości” – Sikający Lenin w Nowej Hucie w Krakowie

„Fontanna przyszłości” – Sikający Lenin w Nowej Hucie w Krakowie

Krakowska Nowa Huta ma kilka epizodycznych związków z Włodzimierzem Leninem, pierwszym patronem kombinatu, od którego rozpoczęła się historia tej dzielnicy. Przez wiele lat był też sławiony nazwą ulicy, a jego pomnik stał pośrodku Alei Róż. W 1989 roku wydawało się, że Lenin odszedł w niepamięć, a jednak nadal można zobaczyć go w starej Hucie – wiesz gdzie?

Ratusz w Brzegu – najpiękniejszy ratusz renesansowy w Polsce

Ratusz w Brzegu – najpiękniejszy ratusz renesansowy w Polsce

Bogactwem opolszczyzny są piękne budynki zabytkowe, a w szczególności te, które doczekały się renowacji i przywrócono im ich dawny blask. Jedną z opolskich perełek jest ratusz w Brzegu, który czaruje swoim wyjątkowym wyglądem. Miejsce obradowania brzeskich radnych przetrwało do dzisiaj niemalże w niezmienionym stanie – a co więcej, w trakcie renowacji przywrócono mu zapomniane pod warstwami tynku sgraffita. Zapraszam dzisiaj do krótkiej lektury o brzeskim ratuszu.

Najwyżej położony ratusz w Polsce – odwiedź Boguszów-Gorce!

Najwyżej położony ratusz w Polsce – odwiedź Boguszów-Gorce!

Miasto Boguszów-Gorce położone jest w Sudetach, rzut kamieniem od Wałbrzycha, do którego jest stąd tylko 5 km. Historia miejscowości jest ściśle związana z górnictwem. Kiedyś na rynku znajdował się główny szyb kopalni srebra, lecz to nie z niego miasto słynie. Wyobraź sobie, że zobaczysz tu najwyżej położony w Polsce ratusz!

Pole golfowe w Szczawnie-Zdroju i dom klubowy golfistów

Pole golfowe w Szczawnie-Zdroju i dom klubowy golfistów

Wybierasz się na nową wieżę widokową na wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju? Zapewne zaparkujesz samochód na ulicy Narciarskiej, tuż przy dawnym polu golfowym, które mieściło się w miejscu zwanym dzisiaj Słoneczną Polaną. Tym razem krótka historia o grze w golfa.

Dom Tadeusza Kantora i Marii Stangret w Hucisku w gminie Gdów

Dom Tadeusza Kantora i Marii Stangret w Hucisku w gminie Gdów

Hucisko to niewielka wieś położona około 25 km na południe od Krakowa, są tu łąki, lasy, pola uprawne, podobno dawniej z okolicznych wzgórz można było dojrzeć Tatry – obecnie widok zasłaniają drzewa. To właśnie to miejsce wybrali na letnie wakacje związani z Cricot 2 artyści, w tym sam twórca tego teatru, czyli Tadeusz Kantor, który zbudował tutaj swoją letnią willę.

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.