Letnia willa żony Hitlera – dom Evy Braun w Pobierowie

Letnia willa żony Hitlera – dom Evy Braun w Pobierowie

Pobierowo to popularna miejscowość nadmorska z szerokimi plażami i wszystkim tym, co kojarzy się z urlopem nad polskim Bałtykiem. A wiesz, że w jego zachodniej części lato spędzała żona Adolfa Hitlera?

Zachodnia część Pobierowa w niczym nie przypomina jego centrum, nie ma tu sklepów, wydmy porasta las, w którym wydeptane jest wiele ścieżek, niektóre z nich prowadzą do zejść na plażę, lecz jedna skrywa parę tajemnic. Ulica Bałtycka prowadzi do wejścia na plażę o numerze 44 – to w jego okolicy można znaleźć letnią willę Evy Braun.


Dom Evy Braun – jak go znaleźć?

W środku lasu można wypatrzeć dwa opuszczone budynki, pierwszy z nich to porzucony dom, który stoi niedaleko klifu. Jednak to nie dom Evy Braun, ten znajdziesz około 100 metrów dalej, trzeba skręcić w ścieżkę leśną, która zmierza w lewo na zachód.

 Budynek znajdziesz między ul. Grunwaldzką i Bałtycką, niedaleko wejścia na plażę o numerze 44.


Letnia willa Evy Braun w Pobierowie

Parterowy budynek z mieszkalnym strychem i sporą piwnicą jest celem wycieczek wielu osób. Zniszczona nieruchomość nosi ślady działalności wandali i poszukiwaczy skarbów. Willa Evy Braun z pewnością nie przypomina już tego samego miejsca, do którego może przyjeżdżała żona Hitlera. Usunięto schody na piętro, wejście na parter było niegdyś zabite dechami, zabezpieczone okna nadal nie przepuszczają światła dziennego. Zachowały się oryginalne podłogi wyłożone czarno-białą mozaiką, dobrze trzymają się jeszcze drewniane zdobienia przy wrotach w ścianie od strony morza.

Jeszcze kilka lat temu można było we wnętrzu oglądać dobrze zachowany kominek. Ileś lat po II wojnie światowej ktoś dbał o willę żony Hitlera, we wnętrzu była wanna wolnostojąca. Jednak z każdym rokiem budynek wygląda coraz gorzej.Eva Braun w Pobierowie – czy to prawda?

Willa Evy Braun w legendach jawi się jako letni dom żony Hitlera. Miejsce to odwiedzał podobno mieszkający w pobliskim Międzywodziu Herman Gőring, marszałek niemieckiego lotnictwa Luftwaffe (często wizytował lotnisko w pobliskim Dziwnowie). Jednak nie ma żadnych zapisków na to, aby kiedykolwiek bywał tu Hitler. Co więcej? Nie ma żadnych dokumentów potwierdzających, aby tajemniczy dom w Pobierowie odwiedzała którakolwiek z wymienionych postaci. Historia znana jest z przekazów ustnych starszych mieszkańców Pobierowa, a ci, którzy może widzieli coś na własne oczy, raczej już nie żyją.


Prywatna plaża żony Hitlera

Z willi poprowadzona jest ścieżka do prywatnego zejścia na plażę. Są tu pozostałości schodów, lecz z pewnością nie tych z czasów Evy. Niestety są obecnie zniszczone i zawalone gałęziami. Jest tu naprawdę pięknie, szerokie piaszczyste wybrzeże zachęca do spędzania tu czasu, pewnie też z tego powodu niedaleko willi Gołębiewski postanowił zbudować największy hotel w Polsce – dzieło swojego życia.
Kochanka czy żona Adolfa Hitlera?

Czy Eva Braun była kochanką, czy żoną Hitlera? To pytanie wzbudza wiele emocji. Wieloletni związek został sformalizowany tuż przed śmiercią zainteresowanych. Eva i Adolf pobrali się 29 kwietnia 1945, dobę później popełnili samobójstwo.

Willa Evy Braun – informacje praktyczne

  • Samochód można zostawić na poboczu przy ulicy Grunwaldzkiej. Warto sprawdzić czy nie trzeba opłacić strefy płatnego parkowania, niestety sprawdzenie tego online jest dość kłopotliwe.
  • Na końcu ulicy Grunwaldzkiej warto zobaczyć największy hotel w Polsce, czyli hotel Gołębiewski w Pobierowie.
  • W nadmorskim lesie można jeszcze zobaczyć jedno zagadkowe miejsce – grób nieznanego żołnierza, znajdziesz go pod współrzędnymi 54.05601, 14.91140

Willa Evy Braun – współrzędne GPS: 54.05622, 14.90864

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku oraz TikToku, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.