Góry Świętokrzyskie czarują swoimi gołoborzami, owiane są licznymi legendami, pełne miejsc historycznie ciekawych, które zlokalizowane są tuż przy szlakach turystycznych. Wycieczka na Łysicę i Agatę ze Świętej Katarzyny pozwala poznać niektóre z nich.
Górki i pagórki
Lekka wycieczka zimowa w góry? Wybierz się w Tatry! Dolina Kościeliska jest jedną z dwóch najbardziej znanych w Polsce dolin tatrzańskich. Szlak poprowadzony jej dnem jest szeroką drogą, która delikatnie wznosi się, prowadząc do schroniska na Hali Ornak. W zimie można tutaj zakończyć wycieczkę lub wybrać się jeszcze nad Smreczyński Staw.
Szlaki Beskidu Wyspowego potrafią zaskakiwać pięknymi widokami, lecz są też takie, z których panoram nie uświadczysz, a jednak miło wybrać się na nie, gdy chce się rozprostować nogi po świątecznym obiedzie. Tym razem pokażę Ci szlak na Dzielec nad Kasiną Wielką. Wejdziesz na tę górkę w około 30 minut, nawet nie poczujesz, że się męczysz!
Beskid Wyspowy ma wiele miejsc, które widokowo zwalają z nóg, jedno z nich zaskakuje zniewalającą panoramą – to Polana Łąki na zachodnich stokach Jasienia. Miejsce to jest wyjątkowe o zachodzie słońca lub o poranku, gdy mgły snują się po dolinach, tworząc białe morze, z którego szczyty pagórków wystają niczym wyspy.
Wycieczka w jedno z najładniejszych pasm górskich, które można poznać w czasie zdobywania Korony Gór Polski znajduje się w Sudetach Zachodnich. Okolica czaruje tutaj mnogością form skalnych, którym nadano fantastyczne nazwy, niektóre z nich można zobaczyć przy szlaku na Skalnik – najwyższy szczyt Rudaw Janowickich.
Korab w Beskidzie Wyspowym to jeden ze szczytów, który można znaleźć w Paśmie Łososińskim. Niewybitne wzniesienie w czasie I wojny światowej stało się miejscem potyczki, w której zginęło 33 żołnierzy, śladem po tym wydarzeniu jest niewielki cmentarz wojenny nr 359 Jaworzna. Warto wybrać się tutaj dla widoków i w celu zdobycia dwóch odznak turystycznych: Korona Beskidu Wyspowego i „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego.
Wielka Sowa to najwyższy szczyt Gór Sowich, na który podąża każdy, komu marzy się odznaka Korona Gór Polski. Można tutaj dotrzeć niemal z każdej strony góry, jednak najczęściej wybierane jest podejście z Przełęczy Sokolej – to najkrótszy szlak na Wielką Sowę, czas przejścia na szczyt to maksymalnie 1 h 10 min, szybciutko, co nie?
Obserwuj mnie
Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.