Zamki

Dwór obronny – zamek w Wieruszycach niedaleko Łapanowa

Dwór obronny – zamek w Wieruszycach niedaleko Łapanowa

Dolina Stradomki znana jest od stuleci jako trakt handlowy strzeżony przez liczne grodziska, z czasem niedaleko jednego z nich zbudowano wieżę obronną, do której dobudowano pokaźny budynek. Miejsce to znajdziesz w powiecie bocheńskim, niedaleko Łapanowa – to zamek w Wieruszycach, a może dwór obronny w Wieruszycach? Zdania są podzielone, lecz niezależnie od nazewnictwa zabytek jest perełką regionu.

Zamek w Ryczowie – średniowieczna strażnica broniąca granic

Zamek w Ryczowie – średniowieczna strażnica broniąca granic

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej naznaczona jest wieloma formacjami skalnymi i zamkami, które wchodzą w skład Szlaku Orlich Gniazd lub Szlaku Warowni Jurajskich. Strażnica w Ryczowie należy do tej drugiej kategorii. Wiesz, że był to całkiem spory zamek?

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku oraz TikToku, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.