Potop szwedzki to wydarzenie w historii Polski, o którym każdy słyszał w szkole, a może także poza nią, a na pewno każdy, kto zapędził się na zamek w Wiśniczu, który w owym czasie został przejęty przez Szwedów i doszczętnie ograbiony. Ciekawą pamiątką najazdu jest kolumna szwedzka w Kamionnej, zabytek idealny na wycieczkę dla koneserów niczego, do których się zaliczam.
Kościoły i kapliczki
Jadąc drogą ekspresową S3 ciężko przeoczyć wielką figurę majaczącą nieopodal, to często główny cel wycieczki do Świebodzina – pomnik Jezusa Króla Wszechświata. Dosłownie króluje nad okolicą, nie ma tutaj na widnokręgu wyższego punktu. Pewnie znasz to miejsce, gdyż już w momencie rozpoczęcia budowy wywoływało poruszenie w mediach.
Wybierając się na Pogórze Wiśnickie, warto zatrzymać się w niewielkiej wsi Rajbrot. W okresie wielkanocnym można zobaczyć tutaj wysokie palmy, podobne do tych z Lipnicy Murowanej. W miejscowości znajdziesz kościół z XVI wieku, jest to jeden ze wzorcowych przykładów drewnianej architektury gotyckiej.
W Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich można zobaczyć kapliczkę hawiarską, którą zdobią kuple i postać gwarka w konstrukcji ogrodzenia. Niedaleko można dostrzec przy drodze jakby grób z tablicą informującą, że mieścił się tu kiedyś ośrodek hutniczy. Domyślasz się już z czym związane są słowa: hawiarz, kuple i gwarek? To dawne określenia górnicze pochodzące z czasów, gdy o Tatrzańskim Parku Narodowym nikt nie myślał, za to szukano bogactw ukrytych pod ziemią.
Obserwuj mnie
Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.