Ruchoma szopka w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zobacz największą szopkę ruchomą w Małopolsce!

Ruchoma szopka w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zobacz największą szopkę ruchomą w Małopolsce!

Wiesz, gdzie znajduje się największa szopka ruchoma w Małopolsce? Co roku można ją oglądać w Kalwarii Zebrzydowskiej oddalonej o niecałe 40 km od centrum Krakowa. Znajdziesz w niej ponad 150 postaci, wśród nich niektóre się poruszają!


Ogromna szopka ruchoma w Kalwarii Zebrzydowskiej nie jest największa w Polsce, lecz z pewnością jest największą szopką w Małopolsce. Odsłaniana jest co roku w okresie bożonarodzeniowym i można ją podziwiać od 25 grudnia do końca stycznia. Ustawione jest w głównej nawie bazyliki.

Ruchoma szopka w Kalwarii Zebrzydowskiej

Makieta Betlejem ustawiona jest na podeście o wielkości 30 m2, jej tło stanowi panorama o wymiarach 8 x 11 metrów. Zobaczysz tutaj mnóstwo maleńkich scenek rodzajowych, które odbywają się w mieście – pochodzące z Neapolu figury ruchome wykonują codzienne czynności. Są tutaj m.in. rybak łowiący na wędkę, kowal kujący żelazo, ludzie karmiący zwierzęta, pani piekąca chleb w tradycyjnym piecu, zwierzęta jedzące ze żłobów – to tylko kilka wypatrzonych przeze mnie scen. Ruchoma szopka w Kalwarii Zebrzydowskiej naprawdę jest warta obejrzenia.

Centralnym punktem szopki w Kalwarii Zebrzydowskiej jest klasyczna scena Matki Boskiej i Józefa z Jezusem w grocie, która jest na pierwszym planie i nieco przysłania najciekawszą ruchomą część, no ale w końcu to szopka bożonarodzeniowa, więc nie ma co wybrzydzać.

 Ciekawostka: Szopka ruchoma w Kalwarii Zebrzydowskiej co roku jest nieco inna, mimo że założenie główne jest to samo. Od lat dodawane jest kilka nowości.






Kiedy można obejrzeć ruchomą szopkę w Kalwarii Zebrzydowskiej?

Bożonarodzeniowa szopka ruchoma w Kalwarii Zebrzydowskiej jest dostępna codziennie, lecz włączana jest wyłącznie pomiędzy mszami. Porządek mszy świętych w sanktuarium możesz sprawdzić na stronie: Godziny mszy świętych w Kalwarii Zebrzydowskiej.

 Polecam wybrać się na zwiedzanie szopki i klasztoru w inny dzień niż niedziela, a jeżeli niestety masz czas tylko w niedzielę, to rozplanuj sobie krótką wycieczkę z rynku w Kalwarii Zebrzydowskiej do sanktuarium. Spacer do góry zajmuje ok. 20-30 minut, lecz można uniknąć stania w korku na zjeździe do miejscowości.


Szopka figuralna w Kalwarii Zebrzydowskiej

Poza szopką ruchomą w Kalwarii Zebrzydowskiej można także zobaczyć klasyczną szopkę figuralną, która ustawiona jest na dziedzińcu klasztornym. Można wejść do środka i zrobić sobie w niej zdjęcie. W niedzielę jednak trzeba swoje odstać w kolejce, więc polecam wybrać się na zwiedzanie w inny dzień.



Całoroczna Szopka Bernardyńska

Ciekawym projektem, który trwa od 2024 roku w klasztorze w Kalwarii Zebrzydowskiej, jest całoroczna Szopka Bernardyńska, ma pona powstać w ciągu 2-3 lat. Można wziąć udział w warsztatach, w których uczestnicy uczą się budować makiety po wcześniejszym wysłuchaniu wskazówek dotyczących budowy szopki. Projekt w 2024 roku realizowany był od sierpnia do listopada, są plany kontynuacji w 2025 roku. Jeśli zainteresowały Cię te warsztaty, to warto obserwować w tym celu stronę sanktuarium. Nie wiem jak Ty, ale ja wyczekuję końcowego efektu projektu, jestem bardzo ciekawa, jak będzie wyglądała całoroczna Szopka Bernardyńska.



Inne zimowe atrakcje Kalwarii Zebrzydowskiej

Kalwaria Zebrzydowska – darmowy ogród świateł

Rynek w Kalwarii Zebrzydowskiej w okresie świąteczno-noworocznym jest bogato przystrojony światełkami, pośrodku jest sporo dekoracji i można zrobić sobie zdjęcia identyczne z tymi z płatnych ogrodów świateł. Są tu ustawione skrzydła idealne do instagramowych foci, jest brama, biedronka, pszczółka, bombka i tron. Wieczorem wszystko prezentuje się magicznie – zapewniam Cię, że na żywo jest o niebo lepiej niż na moich zdjęciach.




Ścieżki kalwaryjskie w Kalwarii Zebrzydowskiej

Planując wycieczkę do Kalwarii Zebrzydowskiej, nie można pominąć obejrzenia samej kalwarii, na której znajdują się aż 42 kaplice i kościoły. Trasa jest kilkugodzinna, lecz można wybrać się tylko na jej fragment, nie trzeba wędrować całą pętlą, aby docenić ciekawe założenie. Dróżki Kalwaryjskie dzielą się na Dróżki Pana Jezusa i Dróżki Matki Bożej, część obiektów na obu trasach jest wspólna, są też obiekty towarzyszące. Na dłuższe trasy polecam wybrać się w suchy dzień, aby uniknąć błota i oblodzenia na ścieżkach, gdyż trzeba się tutaj wdrapywać na stoki, podejście na Golgotę jest naprawdę strome. Na Wielkanoc można tutaj obejrzeć Misterium Męki Pańskiej.

Zwiedzanie ścieżek kalwaryjskich najprzyjemniejsze jest w przyjemny słoneczny dzień, to świetny pomysł na osobną wycieczkę, można zawędrować tutaj z położonej w pobliżu Lanckorony, o której więcej przeczytasz w moim wpisie: Lanckorona – co zwiedzić? Ponad 15 miejsc, które warto zobaczyć w Mieście Aniołów.



Grodzisko Bugaj i ruiny zamku Barwałd

Spod klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej można powędrować do grodziska Bugaj i ruin zamku Barwałd na Żarze. Doprowadza do nich Droga św. Jakuba, równolegle biegnie zielony szlak, lecz ten pomija ruiny (można do nich dojść czarnym szlakiem z miejsca, gdzie krzyżuje się on z niebieskim). W terenie obiekty są wyraźnie zarysowane, po zamku pozostały resztki murów.

Szopka ruchoma w Kalwarii Zebrzydowskiej – parking, zwiedzanie, godziny otwarcia

  • Przy klasztorze w Kalwarii Zebrzydowskiej dostępne są duże parkingi, najbliżej do wejścia do szopki jest z górnego parkingu: 49.859755, 19.671108. W niedzielę polecam zaparkować przy rynku i przejść się na spacer do klasztoru i z powrotem, gdyż do zjazdu z góry tworzą się korki. Ja szłam na piechotę z Lanckorony i zeszłam do rynku w Kalwarii szybciej niż zjeżdżały auta.
  • Szopka ruchoma w Kalwarii Zebrzydowskiej rozłożona jest w nawie głównej kościoła, najłatwiej dojść do niej wejściem od strony dziedzińca: 49.860168, 19.671367. Wchodzi się tędy na krużganki, z nich pierwsze wejście w prawo prowadzi do pięknie zdobionego Chóru Kościelnego, z niego można przejść do prezbiterium i kaplicy św. Antoniego Padewskiego, tutaj odnajdziesz szopkę.
  • Kalwaryjska szopka bożonarodzeniowa jest czynna codziennie, lecz włączana jest wyłącznie pomiędzy mszami: Godziny mszy świętych w Kalwarii Zebrzydowskiej.
  • Warto wybrać się na wycieczkę dróżkami kalwaryjskimi, czas przejścia całości oszacowany jest na ok. 3 h.

Ruchoma szopka w Kalwarii Zebrzydowskiej – współrzędne GPS: 49.860050, 19.671916

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.