Historia Nowej Huty w Krakowie rozpoczęła się nieco wcześniej niż budowa kombinatu metalurgicznego, pewne budynki dzielnicy stoją tu już od początku XIII wieku. Klasztor w Mogile i przylegające do niego zabudowania tworzą najstarszą część dzielnicy. Od paru lat w jego obrębie funkcjonuje Muzeum Cystersów w Mogile, warto je zwiedzić, aby poznać historię zakonu i wsi Mogiła.
Muzea i wystawy
Nowa Huta – miasto – dzielnica – twierdza. Tak opisałabym to miejsce, które z jednej strony jest skupiskiem osiedli mieszkalnych, a z drugiej przemyślnie skonstruowanym labiryntem, w którym można byłoby się bronić w przypadku wojny. Tym razem pokażę Ci, jak wygląda podziemna Nowa Huta na osiedlu Szkolnym, która jest udostępniania w ramach muzeum.
Przy drodze krajowej nr 8 w Dusznikach-Zdroju stoi niesamowity w formie budynek, obok którego ciężko przejechać obojętnie. Jego konstrukcja jest niecodzienna, na piętro prowadzi mostek z wieżą, potężny dach jest z drewna, a do tego wszystkiego przylega coś na kształt wielkiej drewnianej szopy. Ta niesamowita budowla to nadal działający młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju, jedyny taki w Polsce, pomnik historii. Koniecznie zatrzymaj się tutaj i znajdź chwilę, aby go zwiedzić!
Nowa Huta w Krakowie powstała jako baza mieszkaniowa dla pracowników wielkiego kombinatu metalurgicznego. Zbudowana od podstaw jako samodzielne miasto, obecnie funkcjonuje jako dzielnica. Miejsce to cały czas ewoluuje, lecz swoista tkanka układu urbanistycznego trwa w niemalże niezmienionej formie. Możesz to zobaczyć na wystawie „Miasto Idealne” w Domu Utopii.