Galeria Hołd Karpatom. Sztuka Stanisława Dobrowolskiego w sercu ziemi zagórzańskiej

Galeria Hołd Karpatom. Sztuka Stanisława Dobrowolskiego w sercu ziemi zagórzańskiej

Wiesz, że w Beskidzie Wyspowym poza górami są także galerie sztuki i oryginalne pomniki, jakich nie znajdziesz nigdzie indziej w Polsce? Postać artysty Stanisława Dobrowolskiego jest z nimi ściśle powiązana, w Kasinie Wielkiej zobaczysz galerię jego sztuki, a także niesamowity pomnik, który stworzył z kopułki czołgu.


Stanisław Dobrowolski pochodził z Beskidu Wyspowego, urodził się w 1927 roku na osiedlu Słomka, które obecnie jest częścią Mszany Dolnej. Najciekawszym dziełem artysty jest pomnik z kopułki czołgu Vickers, może go znasz, stoi u stóp Lubogoszczy, naprawdę warto go zobaczyć. Pod koniec życia Stanisław przekazał swój dorobek Urzędowi Gminy Mszana Dolna, dzięki czemu dzisiaj nadal można oglądać jego prace w galerii Hołd Karpatom.

Pomniki Stanisława Dobrowolskiego

Postać Stanisława Dobrowolskiego przez wiele lat była mi znana wyłącznie stąd, że uwielbiam stworzony przez niego pomnik 24. Pułku Ułanów w Kasinie Wielkiej, o którym możesz przeczytać tutaj: Pomnik Pamięci 24. Pułku Ułanów 1939 roku w Kasinie Wielkiej. Jego niesamowita forma i wieżyczka z czołgu Vickers sprawiają, że jest to sztuka naprawdę wyjątkowa, nigdzie indziej nie znajdziesz takiego pomnika. Ustawiony jest on w miejscu, w którym odbyła się bitwa w czasie II wojny światowej.

Drugi pomnik Stanisława Dobrowolskiego, który znajdziesz w okolicy, ustawiony jest w pobliżu Przełęczy Gruszowiec, która oddziela Śnieżnicę od Ćwilina, przy drodze krajowej nr 28 łączącej Limanową z Mszaną Dolną. Jest to pomnik przypominający o pacyfikacji wsi. Tutaj, podobnie jak przy pomniku 24. Pułku Ułanów w Kasinie Wielkiej artysta połączył miejscowy kamień i metaloplastykę.


Galeria Hołd Karpatom

Stanisław Dobrowolski nie miał szczęśliwego dzieciństwa, jego matka zmarła, gdy miał trzy miesiące, ojciec wchodził w kolejne związki małżeńskie. Stanisław miał sześcioro rodzeństwa, od dzieciństwa zabijał czas, dłubiąc w drewnie. Można powiedzieć, że opłaciło mu się to, gdyż poszedł do szkoły rzeźbiarskiej w Zakopanem, a później ukończył studia na wydziale rzeźby ASP.

W 1965 roku artysta powrócił w rodzinne strony, kupił działkę z domkiem w Kasinie Wielkiej. To właśnie to miejsce obecnie znamy jako galerię Hołd Karpatom, Stanisław Dobrowolski otworzył ją w 1999 roku.




Obrazy i rzeźby Stanisława Dobrowolskiego

Galeria Hołd Karpatom stoi przy drodze z Limanowej do Mszany Dolnej, można ją dostrzec przejeżdżając tędy samochodem. Chociaż nie jest to miejsce bardzo charakterystyczne, dopiero przekroczenie progu zdumiewa.

Maleńki domek skrywa trzy pomieszczenia, które dawniej służyły rzeźbiarzowi również za mieszkanie, zostały odnowione przez gminę, dzięki czemu dzisiaj we wszystkich są prace artysty. Pierwsza sala to rzeźby Stanisława Dobrowolskiego, ciężkie, prymitywne, może ciosane siekierą, z szerokimi śladami cięć. W pierwszym momencie mocno mnie zaskoczyły, jednak dokładniejsze przyjrzenie się eksponatom ujawnia też drobne, dopracowane rzeźby i delikatne wzory. Tutaj na ścianach można wypatrzeć przedstawienie z podpisem Władysław Orkan, Stanisław Dobrowolski był przez jakiś czas kustoszem Orkanówki w Gorcach.

Pozostałe dwie sale to obrazy, które pokazują, że sztuka Stanisława Dobrowolskiego była ściśle związana z lokalnym folklorem, krajobrazem, przyrodą. Odnajdziesz tutaj portrety górali, górskie krajobrazy i chaty góralskie. Cała twórczość artysty nawiązywała do ziemi zagórzańskiej.





Grób Stanisława Dobrowolskiego

Stanisław Dobrowolski zmarł 2 maja 2013 roku w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Domu Pomocy Społecznej w Szczyrzycu. Dorobek życia przekazał w całości Urzędowi Gminy w Mszanie Dolnej. Grób Stanisława Dobrowolskiego znajdziesz na starym cmentarzu parafialnym w Kasinie Wielkiej, tym na zakręcie drogi, przy nowym kościele, warto tutaj zajrzeć. Na grobie ustawiona jest rzeźba przedstawiająca twarz górala w kapeluszu góralskim z piórkiem, patrzy w stronę Śnieżnicy.



Hołd Karpatom. Galeria Stanisława Dobrowolskiego – zwiedzanie, parking, informacje praktyczne

  • Galerię Hołd Karpatom można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się z pracownikami Urzędu Gminy Mszana Dolna, tel. 18/3310009 wew. 504.
  • Samochód można zaparkować na trawie przed galerią lub na poboczu drogi krajowej nr 28 Mszana Dolna – Limanowa.
  • Galeria Hołd Karpatom znajduje się w Kasinie Wielkiej, na osiedlu Wydarte, przy drodze krajowej nr 28 łączącej Limanową i Mszanę Dolną.

Galeria Hołd Karpatom – współrzędne GPS: 49.700324, 20.144511

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.