Miejsca pamięci

Kurhany w Jawczycach – ciekawostka archeologiczna na Pogórzu Wielickim

Kurhany w Jawczycach – ciekawostka archeologiczna na Pogórzu Wielickim

Kurhany zawsze kojarzą mi się z Władcą Pierścieni i wydarzeniami z tomu pierwszego, gdy drużyna poznaje Toma Bombadila, który uwalnia bohaterów uwięzionych przez upiory w starożytnym grobowcu. A wiesz, że takie miejsca można podziwiać w Małopolsce?

Tajemnicze tunele, kopiec powstańców i cmentarz wojenny nr 375 – Gdów

Tajemnicze tunele, kopiec powstańców i cmentarz wojenny nr 375 – Gdów

Cmentarz parafialny w Gdowie to miejsce, w którym można przypomnieć sobie historię wojenną tutejszych ziem – jest tu kopiec na mogiłach powstańców 1846 roku, kwatera cmentarza wojennego z I wojny światowej, grób poległych w II wojnie światowej i krzyż partyzancki upamiętniający walczących w II wojnie światowej. Znajdziesz tu także kilka zabytkowych grobów w pobliżu ufundowanej przez Eleonorę Fihauserową kaplicy.

Grobowiec rodziny Lipowskich w Hucisku obok Gdowa

Grobowiec rodziny Lipowskich w Hucisku obok Gdowa

Wybierając się do krzesła Kantora w Hucisku niedaleko Wieliczki warto obejrzeć inne zabytki wsi, wśród nich zobaczysz pochodzący z początku XX wieku grobowiec Lipowskich. Znajdziesz go przy drodze, niedaleko znaku prowadzącego do pomnika.

Pomnik Pamięci 24. Pułku Ułanów 1939 roku w Kasinie Wielkiej

Pomnik Pamięci 24. Pułku Ułanów 1939 roku w Kasinie Wielkiej

Beskid Wyspowy był świadkiem krwawych potyczek w czasie obu wojen światowych. Świadectwem I wojny są liczne cmentarze, a po drugiej pozostały przede wszystkim pomniki. Najciekawszy z nich można znaleźć na granicy Kasiny Wielkiej i Mszany Dolnej – to tak zwany pomnik Ułanów.

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.