Popołudniowy spacer po Kłodzku to świetny pomysł na zwieńczenie dnia spędzonego na zwiedzaniu wnętrza twierdzy górującej nad miastem. Pierwsze kroki najlepiej skierować na rynek, gdzie znajdziesz ratusz, dom słynnej trucicielki, budynek tawerny, a także kamienice historycznych aptek, które przez lata toczyły spór o produkcję „Balsamu Jerozolimskiego”.
Miasta i miasteczka
Zabytkowe małopolskie miasteczka z rynkami, na których życie wydaje się płynąć w zwolnionym tempie, przyciągają coraz więcej turystów. Taki klimat ma także współczesne Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu, które przedstawia typową dla Galicji zabudowę i pokazuje zawody, o których świat zdał się zapomnieć. To część Sądeckiego Parku Etnograficznego, który jest największym skansenem regionalnym w Małopolsce. Koniecznie dodaj to miejsce do swojej wycieczkowej listy 'must see'!
Od zwiedzania galicyjskich miasteczek można się uzależnić, są w nich rynki okolone uroczą niską zabudową, zabytkowe kościoły, studnie i wąskie uliczki. Jedna z najpiękniejszych miejscowości to oddalona o zaledwie 35 km od centrum Krakowa Lanckorona. Miejsce, w którym zakochała się artystyczna bohema 20-lecia międzywojennego i wielu artystów, którzy odwiedzili dawne miasteczko w kolejnym stuleciu i zostali tu na stałe. Poznaj ponad 15 miejsc, które warto zwiedzić w Lanckoronie.
Wiesz jaka miejscowość znana jest jako Perła Ziemi Lubuskiej? Łagów! To piękne miejsce położone jest na styku dwóch jezior, pomiędzy którymi wznosi się średniowieczny zamek. Dookoła rosną lasy, w których są rezerwaty przyrody. Można tutaj popływać na rowerku wodnym, wybrać się na przejażdżkę rowerem naziemnym, popluskać się i pospacerować – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!
Lipnica Murowana to obecnie niepozorna miejscowość, jednak kiedyś była ważnym miastem na szlaku węgierskim, nawet otaczały ją mury, które w ciągu dziejów niestety znikły z krajobrazu. Zachował się tu jednak średniowieczny układ z rynkiem i wąskimi uliczkami oraz wiele zabytkowych budynków. Zapraszam tym razem na wycieczkę po tym historycznym miasteczku Małopolski.
Bogactwem opolszczyzny są piękne budynki zabytkowe, a w szczególności te, które doczekały się renowacji i przywrócono im ich dawny blask. Jedną z opolskich perełek jest ratusz w Brzegu, który czaruje swoim wyjątkowym wyglądem. Miejsce obradowania brzeskich radnych przetrwało do dzisiaj niemalże w niezmienionym stanie – a co więcej, w trakcie renowacji przywrócono mu zapomniane pod warstwami tynku sgraffita. Zapraszam dzisiaj do krótkiej lektury o brzeskim ratuszu.
Miasto Boguszów-Gorce położone jest w Sudetach, rzut kamieniem od Wałbrzycha, do którego jest stąd tylko 5 km. Historia miejscowości jest ściśle związana z górnictwem. Kiedyś na rynku znajdował się główny szyb kopalni srebra, lecz to nie z niego miasto słynie. Wyobraź sobie, że zobaczysz tu najwyżej położony w Polsce ratusz!