Brama Zasiecka w Brodach. Czy to łuk triumfalny na Ziemi Lubuskiej?

Brama Zasiecka w Brodach. Czy to łuk triumfalny na Ziemi Lubuskiej?

Bramy to zabytki często niezauważane, pomijane i niedoceniane, a wiele z nich ma swoją ciekawą historię – są częścią reprezentacyjnego wjazdu do majątków, miast, lasów. Taką właśnie odgrywa rolę brama miejska w Brodach, zwana Bramą Zasiecką, od kierunku, z jakiego wjeżdżało się nią do miejcowości.


Brama Zasiecka w Brodach zbudowana została w 1753 roku na podstawie projektu drezdeńskiego architekta Johanna Christopha Knöffela. Jest ona jednym z wielu elementów założenia parkowo-pałacowo-urbanistycznego w tym mieście, w którym główne skrzypce gra wystawny pałac.

Brama Zasiecka w Brodach

W połowie XVIII wieku minister na dworze Augusta III Sasa, ówczesny właściciel Brodów, hrabia Heinrich von Brühl zlecił przebudowę pałacu w tejże miejscowości, a przy okazji wymyślił sobie, że zbuduje od nowa miasto, żeby stworzyć oryginalny układ podkreślający monumentalny charakter rezydencji. Do dzisiaj miejscowość z odnawianym obecnie pałacem i przylegającym do niego parkiem wywołuje efekt „wow”.

W ten oto sposób doszło do budowy wystawnej późnobarokowej bramy miejskiej na cześć Augusta III Sasa, która znana jest dzisiaj jako Brama Zasiecka w Brodach. Znajduje się ona nad główną ulicą przechodzącą przez wieś, od strony miejscowości Zasieki. Przypomina ona łuk triumfalny, gdyż jest ściśle symetryczna i nie przylegają do niej żadne zabudowania, stoi idealnie pośrodku drogi. Są tutaj trzy przejazdy i dwa przejścia dla pieszych. Główny przejazd zwieńczony jest trójkątnym naczółkiem z płycinami, czyli elementami dekoracyjnymi w formie płaszczyzny ujętej w ramy, znajduje się na nim herb Brodów z emblematami i inskrypcja w języku niemieckim oraz inskrypcja w języku łacińskim od strony północnej.



Brama miejska w Brodach – historia zniszczenia

Jednak obecny wygląd bramy miejskiej w Brodach nie jest identyczny z tym, który zaprezentowano w momencie jej ukończenia. W czasie wojny siedmioletniej budynek został nieco uszkodzony i prawdopodobnie wtedy usunięto z niego herb hrabiego von Brühla i inskrypcję upamiętniającą założenie miasta: Funtamenta Urbis Posuit Heinricus Comes Bruhl Anno MDCCXLVIII. Kolejne zmiany nastąpiły w 1931 roku, gdy poszerzano drogę, wtedy to wyburzono dwie flankujące bramę przybudówki, które dawniej służyły za stróżówkę i pomieszczenie dla pisarza, w ich miejscu powstały dwa boczne, prostokątne przejazdy i dwa przejścia piesze. Również w tym czasie pojawił się na bramie miejskiej herb Brodów z napisem i z alegoriami handlu oraz sprawiedliwości.




Remont Bramy Zasieckiej

W XXI wieku ten ciekawy zabytek doczekał się remontu, w którego czasie przeprowadzono badania konserwatorskie. Poza tym, że Brama Zasiecka odzyskała blask, to odsłonięto w niej dawne przejścia, które zostały wcześniej zamurowane po wyburzeniu przybudówek. Możesz je obejrzeć, gdy wejdziesz pod łuk głównego przejazdu, z prawej i lewej strony są przejścia do przejazdów bocznych.


Bramy miejskie w Brodach

Niegdyś Brody miały trzy bramy miejskie, przy których pobierano opłaty, lecz nie miały one charakteru obronnego. Powstały w ramach założenia parkowo-pałacowo-urbanistycznego na podstawie projektu Johanna Christopha Knöffela, który wytyczył w mieście dwie główne ulice – istniejącą do dzisiaj ul. Wolności z Bramą Zasiecką oraz ulicę, która dzisiaj nosi nazwę Plac Zamkowy, stanowi ona część osi, jaką tworzą pałac, dziedziniec z fontanną i brama wjazdowa do majątku. Pozostałe dwie bramy nie zachowały się do dzisiaj, szkoda.

Brody Brama Zasiecka – współrzędne GPS: 51.784407, 14.773037

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.