Sowy to zwierzęta, które od wieków straszą ludzi w ciemności, uważano dawniej, że ich głos zwiastuje nieszczęście, gdyż większość gatunków tych ptaków jest aktywna o zmierzchu i w nocy. Jednak czy te nocne ptaki są tak niebezpieczne, jak sądzono od wieków? Noc Sów uczy nas, że nie.
Festyny i wydarzenia

Zagórzański Jarmark Bożonarodzeniowy w Mszanie Dolnej to wydarzenie, które już chyba na stałe zagościło w grudniowym kalendarzu miasta. Trwa on tylko jeden dzień, lecz warto na niego zawitać. Można tutaj nie tylko zapoznać się z obyczajami Zagórzan i kupić wyroby regionalne, lecz także wziąć udział w warsztatach i spróbować lokalnych potraw w czasie konkursu.

Poznań to miasto, które może się poszczycić nie jednym, nie dwoma, a trzema dużymi jarmarkami na Boże Narodzenie. Dwa z nich to Poznańskie Betlejem na Placu Wolności i Starym Rynku, a kolejny to Jarmark Świąteczny na Targach, na którym co roku odbywają się weekendowe festiwale, warto w nich uczestniczyć!

Rzeźbienie w lodzie nie jest łatwą sztuką, o czym można się przekonać, oglądając zmagania artystów na Poznań Ice Festival, który po raz 18. odbywa się w Poznaniu. Podczas konkursu ogromne bloki lodu zamieniają się w filigranowe rzeźby, które powoli rozpływają się i znikają z krajobrazu – ta ulotność bardzo mi się spodobała, tym bardziej że tematem pierwszego dnia zawodów był upływ czasu.

Listopad to czas, gdy zaczyna się myśleć o prezentach na święta, to właśnie wtedy pojawiają się jarmarki świąteczne w Polsce, niektóre z nich można zwiedzać aż do stycznia. Miasta prześcigają się w okazałości bożonarodzeniowych targowisk, różnorodności atrakcji na nich dostępnych i w reklamowaniu wydarzeń, aby przyciągnąć na nie jak najwięcej turystów. Tym razem pokażę Ci najlepsze jarmarki świąteczne w Polsce, to jedna z moich zimowych zachęt do wyjścia z domu.

Każdego roku wiosną i jesienią w regionach pasterskich odbywa się redyk. Wydarzenie przyciąga turystów, którzy chcą obejrzeć spęd owiec, obrzędy towarzyszące wydarzeniu i uczestniczyć w różnych dodatkowych atrakcjach. To moment, gdy można zobaczyć żywą tradycję i zabrać jej trochę do domu, nie tylko we wspomnieniach, lecz także zaklętą w różnorodnym rękodziele, które zwykle przy tej okazji można zakupić.

Jest taki dzień w ciągu roku, gdy po Niepołomicach wędrują żołnierze z różnych epok i różnych nacji. Możesz wtedy zobaczyć coś, czego w historii świata z pewnością nie zapisano – jak słowiański wojownik rozmawia z żołnierzem z okresu II wojny światowej. Obejrzeć można różnorodne makiety i zagrać w gry taktyczne – to Pola Chwały. Ta cykliczna impreza na stałe zagościła w mieście, w tym roku odbywa się w dniach 27-29 września.
Obserwuj mnie
Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.