Każdego roku wiosną i jesienią w regionach pasterskich odbywa się redyk. Wydarzenie przyciąga turystów, którzy chcą obejrzeć spęd owiec, obrzędy towarzyszące wydarzeniu i uczestniczyć w różnych dodatkowych atrakcjach. To moment, gdy można zobaczyć żywą tradycję i zabrać jej trochę do domu, nie tylko we wspomnieniach, lecz także zaklętą w różnorodnym rękodziele, które zwykle przy tej okazji można zakupić.
Festyny i wydarzenia
Jest taki dzień w ciągu roku, gdy po Niepołomicach wędrują żołnierze z różnych epok i różnych nacji. Możesz wtedy zobaczyć coś, czego w historii świata z pewnością nie zapisano – jak słowiański wojownik rozmawia z żołnierzem z okresu II wojny światowej. Obejrzeć można różnorodne makiety i zagrać w gry taktyczne – to Pola Chwały. Ta cykliczna impreza na stałe zagościła w mieście, w tym roku odbywa się w dniach 27-29 września.
Poniedziałek Wielkanocny w Małopolsce to dzień, w którym w Beskidzie Wyspowym można zobaczyć Dziady Śmigustne – ubrani w tradycyjne stroje młodzi mężczyźni broją w centrum Dobrej. Robią psikusy, polewają przechodniów wodą oraz posypują samochody słomą, więc jeśli w tym dniu będziesz przejeżdżać tędy, to zamknij drzwi, zasuń szyby i przede wszystkim nie jedź kabrioletem!
Wielkanoc to bogaty w zwyczaje okres, który od czasów najdawniejszych związany jest z różnymi obrzędami. Jedną z tradycji Krakowa jest Rękawka, która odbywa się na Podgórzu. Zakazana przez Austriaków, zarzucona do końca XX. wieku, od ponad 20 lat ponownie urządzana jest pod Kopcem Krakusa – w tym dniu można uczestniczyć w festynie przybliżającym dawne dzieje.
Wydają się lekkie, delikatne, unoszą się w powietrzu i wywołują zachwyt – balony, jest w nich coś magicznego. W tym roku odbyła się trzecia edycja wydarzenia Festiwal Balonów „Odlotowa Małopolska”, podczas którego można było obejrzeć przelot balonów na tle Tatr. Jeśli jeszcze nie udało Ci się uczestniczyć w tej imprezie, to zapisz sobie w kalendarzu na przyszły rok, warto!
W Niedzielę Palmową Lipnica Murowana tętni życiem, to właśnie w ten dzień organizowany jest tutaj Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Rynek zamienia się w plac targowy, a dookoła zabytkowej kolumny z figurą św. Szymona ustawiane są kilkumetrowe palmy, a te kilkunasto-, a nawet kilkudziesięciometrowe znajdują oparcie w drzewach.
Obserwuj mnie
Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.