Festyny i wydarzenia

Najlepsze jarmarki świąteczne w Polsce. Gdzie wybrać się na targi bożonarodzeniowe?

Najlepsze jarmarki świąteczne w Polsce. Gdzie wybrać się na targi bożonarodzeniowe?

Listopad to czas, gdy zaczyna się myśleć o prezentach na święta, to właśnie wtedy pojawiają się jarmarki świąteczne w Polsce, niektóre z nich można zwiedzać aż do stycznia. Miasta prześcigają się w okazałości bożonarodzeniowych targowisk, różnorodności atrakcji na nich dostępnych i w reklamowaniu wydarzeń, aby przyciągnąć na nie jak najwięcej turystów. Tym razem pokażę Ci najlepsze jarmarki świąteczne w Polsce, to jedna z moich zimowych zachęt do wyjścia z domu.

Imieniny Ulicy Święty Marcin – kolorowe Święto Niepodległości w Poznaniu

Imieniny Ulicy Święty Marcin – kolorowe Święto Niepodległości w Poznaniu

Imieniny ulicy Święty Marcin w Poznaniu to coroczne wydarzenie, w którego czasie można zobaczyć występy, zapoznać się z historią miasta, kupić rogale świętomarcińskie i rozmaite inne przedmioty. Barwny korowód to najlepsza część imprezy, można go obejrzeć 11 listopada.

Gdzie i kiedy wybrać się na jarmark bożonarodzeniowy w Polsce?

Gdzie i kiedy wybrać się na jarmark bożonarodzeniowy w Polsce?

Jarmarki bożonarodzeniowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością, miasta prześcigają się w ich wyglądzie, aby ściągnąć jak najwięcej turystów. Poza straganami z prezentami świątecznymi i jedzeniem można na nich znaleźć m.in. diabelskie koła, karuzele, lodowiska, szopki i fotobudki. Jeśli zastanawiasz się, gdzie warto wybrać się na jarmark bożonarodzeniowy w Polsce, to jesteś w dobrym miejscu, poniżej znajdziesz daty i miejsca.

Redyk jesienny w  Szczawnicy i nie tylko. Gdzie i kiedy wybrać się na redyk?

Redyk jesienny w Szczawnicy i nie tylko. Gdzie i kiedy wybrać się na redyk?

Każdego roku wiosną i jesienią w regionach pasterskich odbywa się redyk. Wydarzenie przyciąga turystów, którzy chcą obejrzeć spęd owiec, obrzędy towarzyszące wydarzeniu i uczestniczyć w różnych dodatkowych atrakcjach. To moment, gdy można zobaczyć żywą tradycję i zabrać jej trochę do domu, nie tylko we wspomnieniach, lecz także zaklętą w różnorodnym rękodziele, które zwykle przy tej okazji można zakupić.

Babiogórska Jesień i redyk w Zawoi. Poznaj tradycje Babiogórców

Babiogórska Jesień i redyk w Zawoi. Poznaj tradycje Babiogórców

Redyk, piękne stroje ludowe, śpiew, taniec, rękodzieło i rękodzielnicy – jeśli to lubisz, to koniecznie wybierz się kiedyś na Biabiogórską Jesień w Zawoi! To cykliczne wydarzenie urzeka różnorodnością, barwnością i pełnią życia Babiogórców, a wszystko to w cieniu Babiej Góry i pasma Policy.

Pola Chwały w Niepołomicach. Przenieś się w dawne czasy i obejrzyj pokazy historyczne!

Pola Chwały w Niepołomicach. Przenieś się w dawne czasy i obejrzyj pokazy historyczne!

Jest taki dzień w ciągu roku, gdy po Niepołomicach wędrują żołnierze z różnych epok i różnych nacji. Możesz wtedy zobaczyć coś, czego w historii świata z pewnością nie zapisano – jak słowiański wojownik rozmawia z żołnierzem z okresu II wojny światowej. Obejrzeć można różnorodne makiety i zagrać w gry taktyczne – to Pola Chwały. Ta cykliczna impreza na stałe zagościła w mieście, w tym roku odbywa się w dniach 27-29 września.

Słomiaki, Dziady Śmiguśne, Dziady Śmigustne w Dobrej. Tradycje wielkanocne Beskidu Wyspowego

Słomiaki, Dziady Śmiguśne, Dziady Śmigustne w Dobrej. Tradycje wielkanocne Beskidu Wyspowego

Poniedziałek Wielkanocny w Małopolsce to dzień, w którym w Beskidzie Wyspowym można zobaczyć Dziady Śmigustne – ubrani w tradycyjne stroje młodzi mężczyźni broją w centrum Dobrej. Robią psikusy, polewają przechodniów wodą oraz posypują samochody słomą, więc jeśli w tym dniu będziesz przejeżdżać tędy, to zamknij drzwi, zasuń szyby i przede wszystkim nie jedź kabrioletem!

Rękawka pod kopcem Krakusa – tradycyjne święto krakowskie na Wielkanoc

Rękawka pod kopcem Krakusa – tradycyjne święto krakowskie na Wielkanoc

Wielkanoc to bogaty w zwyczaje okres, który od czasów najdawniejszych związany jest z różnymi obrzędami. Jedną z tradycji Krakowa jest Rękawka, która odbywa się na Podgórzu. Zakazana przez Austriaków, zarzucona do końca XX. wieku, od ponad 20 lat ponownie urządzana jest pod Kopcem Krakusa – w tym dniu można uczestniczyć w festynie przybliżającym dawne dzieje.

Loty balonami – Festiwal Balonów „Odlotowa Małopolska”

Loty balonami – Festiwal Balonów „Odlotowa Małopolska”

Wydają się lekkie, delikatne, unoszą się w powietrzu i wywołują zachwyt – balony, jest w nich coś magicznego. W tym roku odbyła się trzecia edycja wydarzenia Festiwal Balonów „Odlotowa Małopolska”, podczas którego można było obejrzeć przelot balonów na tle Tatr. Jeśli jeszcze nie udało Ci się uczestniczyć w tej imprezie, to zapisz sobie w kalendarzu na przyszły rok, warto!

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.