Festyny i wydarzenia

Słomiaki, Dziady Śmiguśne, Dziady Śmigustne w Dobrej. Tradycje wielkanocne Beskidu Wyspowego

Słomiaki, Dziady Śmiguśne, Dziady Śmigustne w Dobrej. Tradycje wielkanocne Beskidu Wyspowego

Poniedziałek Wielkanocny w Małopolsce to dzień, w którym w Beskidzie Wyspowym można zobaczyć Dziady Śmigustne – ubrani w tradycyjne stroje młodzi mężczyźni broją w centrum Dobrej. Robią psikusy, polewają przechodniów wodą oraz posypują samochody słomą, więc jeśli w tym dniu będziesz przejeżdżać tędy, to zamknij drzwi, zasuń szyby i przede wszystkim nie jedź kabrioletem!

Rękawka pod kopcem Krakusa – tradycyjne święto krakowskie na Wielkanoc

Rękawka pod kopcem Krakusa – tradycyjne święto krakowskie na Wielkanoc

Wielkanoc to bogaty w zwyczaje okres, który od czasów najdawniejszych związany jest z różnymi obrzędami. Jedną z tradycji Krakowa jest Rękawka, która odbywa się na Podgórzu. Zakazana przez Austriaków, zarzucona do końca XX. wieku, od ponad 20 lat ponownie urządzana jest pod Kopcem Krakusa – w tym dniu można uczestniczyć w festynie przybliżającym dawne dzieje.

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.