Zagórzański Jarmark Bożonarodzeniowy w Mszanie Dolnej. Poznaj zwyczaje Zagórzan!

Zagórzański Jarmark Bożonarodzeniowy w Mszanie Dolnej. Poznaj zwyczaje Zagórzan!

Zagórzański Jarmark Bożonarodzeniowy w Mszanie Dolnej to wydarzenie, które już chyba na stałe zagościło w grudniowym kalendarzu miasta. Trwa on tylko jeden dzień, lecz warto na niego zawitać. Można tutaj nie tylko zapoznać się z obyczajami Zagórzan i kupić wyroby regionalne, lecz także wziąć udział w warsztatach i spróbować lokalnych potraw w czasie konkursu.


Tegoroczny Zagórzański Jarmark Bożonarodzeniowy w Mszanie Dolnej odbył się na placu targowym 15 grudnia. Można tutaj było spotkać regionalnych artystów, rękodzielników, a także posłuchać Orkiestry Dętej OSP Mszana Dolna i oczywiście wspólnie pokolędować. Odbył się także III Konkurs Potraw Wigilijnych „Zagórzańskie Smaki”, bo musisz wiedzieć, że Zagórzanie swoją kuchnię mają i niektórych potraw tutaj przyrządzanych nie spróbujesz nigdzie indziej.

Regionalne kolory Beskidu Wyspowego

Targi świąteczne w mniejszych miejscowościach to możliwość poznania lokalnych wyrobów, spróbowania serów, miodów i wypieków, które często są charakterystyczne dla danego regionu. W trakcie trwania jarmarku można także zobaczyć charakterystyczne stroje ludowe, których poszczególne elementy pozwalają rozpoznać, skąd ktoś pochodzi – polecam przyjrzeć się strojom Zagórzan, w końcu to Zagórzański Jarmark Bożonarodzeniowy. A wiesz, kim są Zagórzanie?





Zagórzanie w Mszanie Dolnej

Beskid Wyspowy jest całkiem duży, rozciąga się od okolic Jordanowa na zachodzie, aż po Tęgoborze nad Dunajcem na wschodzie. Wyróżnić tutaj można wiele grup, żyją tu Kliszczacy, Lachy sądeckie, Lachy limanowskie, Lachy szczyrzyckie, Górale Biali i Zagórzanie. Ci ostatni, czyli Zagórzanie, reprezentowani są najliczniej i od kilku lat można zauważyć, jak prężnie działają, organizując wiele wydarzeń w Mszanie Dolnej i jej okolicy. Zagórzan od Lachów odróżnia to, że są góralami, a stolicą regionu zagórzańskiego jest Mszana Dolna, położona na granicy Beskidu Wyspowego i Gorców.

Wędrując po zagórzańskiej części Beskidu Wyspowego i Gorców można kupić różnorodne pamiątki tworzone przez Zagórzan, ze znakiem marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny. Wyroby są naprawdę ładne, polecam, można je zobaczyć m.in. w Ośrodku Edukacyjnym Gorczańskiego Parku Narodowego.



Konkurs Potraw Wigilijnych „Zagórzańskie Smaki”

W tym roku podczas Zagórzańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego odbył się III Konkurs Potraw Wigilijnych „Zagórzańskie Smaki”, w którego czasie jury wybiera najlepsze spośród tradycyjnych zagórzańskich potraw wigilijnych. Można było skosztować m.in. gołąbków z kaszą i grzybami, grochu z kapustą i grzybami suszonymi, kiszonego żurku na zakwasie, kaszy z wędzonymi śliwkami suszonymi, zupy grzybowej na kwaśnicy z ziemniakami, zupy grzybowej z kluskami kładzionymi z domową kwaśną śmietaną. Były także ciasta i chleby. Dania pachniały wyśmienicie, a jury bardzo dokładnie przepytywało uczestników o składniki i próbowało każdej potrawy.

 W tym roku wygrała Rodzina Woźniaków, która podała zupę grzybową na kwaśnicy z ziemniakami.





Warsztaty robienia tradycyjnych ozdób świątecznych

W przedszkolu w Mszanie Dolnej przy asyście pań z Koła Gospodyń Wiejskich Olszówka można było cofnąć się w czasie, ogrzać i odprężyć przy tworzeniu tradycyjnych ozdób świątecznych ze słomek, nitek, bibułki i kolorowego papieru. Zabawa ta przyniosła mi wiele frajdy i uśmiechu, chociaż początki kręcenia jeżyka nie należały do najprostszych i potrzeba było dużo koordynacji ruchowej. Serdecznie pozdrawiam przemiłe panie z KGW, dzięki którym przypomniałam sobie jakie fajne rzeczy robiło się jako dziecko i jak kolorowe były dawniej choinki.




Zagórzański Jarmark Bożonarodzeniowy – kupisz tu prezenty!

Plac targowy w Mszanie Dolnej jest duży, nie brakuje tutaj straganów i ku mojemu zaskoczeniu, większość z nich była zajęta rozmaitymi ręcznie wykonanymi przedmiotami. Zagórzański Jarmark Bożonarodzeniowy to bogactwo rękodzieła, wśród którego wypatrzyłam przedmioty, jakich nie widziałam jeszcze na innych targach świątecznych. Pięknie zdobione bombki decoupage, makramowe aniołki, ciekawe stroiki, urocze pierniki i wieńce z naturalnych materiałów, aż pachniało jedliną. Były też obrazki na drewnie i deski do serwowania. Wybór prezentów był ogromny, miło było popatrzeć, jak piękne rzeczy ludzie tworzą.







Jeśli będziesz mieć możliwość wybrania się do Mszany Dolnej na Zagórzański Jarmark Bożonarodzeniowy w kolejnych sezonach, to polecam, wydarzenie jest warte odwiedzenia. Dodam, że około godz. 12:00 nie ma tłumów, więc można spokojnie wszystko pooglądać, najwięcej ludzi jest w czasie konkursu, którego dania warto spróbować – sama nie mogłam, lecz testerzy bardzo polecali. Przy okazji można tutaj spotkać lokalsów z instagrama, więc jeśli chcesz zapoznać takie beskidzkie profile jak mamo_a_daleko_jeszcze, odkrywajac_beskidy albo zagorzanskie_dziedziny, to świetna okazja – dla dziewczyn pozdrowienia i dzięki za miłe pogadanki, chociaż tak na żywo, to nieco dziwnie jest na początku, ale pierwsze koty za płoty. Do zobaczenia!

Pomysł na kawkę i ogrzanie się w Mszanie Dolnej

Dorzucam jeszcze pomysł na kawkę i ogrzanie się po zwiedzeniu jarmarku świątecznego w Mszanie Dolnej. Folwark Stara Winiarnia przy ul. Ogrodowej (49.669635, 20.080818) to ciekawe miejsce na mapie miasta, jest to hotel z restauracją stylizowaną na średniowieczne sale biesiad. Obiekt stworzony został na bazie XVI-wiecznego kasztelu, który miał znajdować się w tym miejscu. Warto tutaj zajrzeć dla samego wyglądu budynku. Można z psem!





Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.