Poznań to miasto, które może się poszczycić nie jednym, nie dwoma, a trzema dużymi jarmarkami na Boże Narodzenie. Dwa z nich to Poznańskie Betlejem na Placu Wolności i Starym Rynku, a kolejny to Jarmark Świąteczny na Targach, na którym co roku odbywają się weekendowe festiwale, warto w nich uczestniczyć!
Wycieczka do Poznania na jarmarki bożonarodzeniowe to z pewnością dobra opcja spędzenia wolnego czasu, szczególnie w weekendy, w których organizowane są wydarzenia dodatkowe, jak Poznań Ice Festival albo Miasteczko Powstańcze. Można tutaj pojeździć na łyżwach, obejrzeć jarmarki z gondoli młyńskiego koła, spróbować lokalnych specjałów i poczuć świąteczną atmosferę.
Poznańskie Betlejem
Oficjalny, miejski jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu ma swoją nazwę, to Poznańskie Betlejem i rozdzielony jest na dwie lokalizacje: Plac Wolności i Stary Rynek. Na Placu Wolności znajdziesz stragany, punkty gastronomiczne, tawernę, szopkę, ciuchcię dla dzieci i młyńskie koło, a dookoła zabytkowe kamienice, o których możesz poczytać nieco w moim wpisie: Co zwiedzić w centrum Poznania? Ponad 20 miejsc, które warto zobaczyć.
Zrób sobie fotkę na Instagram! Fontanna na Placu Wolności w Poznaniu to świetne miejsce do instagramowych fotek. Co roku wisi w niej przystrojona świątecznie kula, a przez bramę widać z jednej strony Poznańskie Betlejem, a z drugiej oświetlone diabelskie koło. Miejsce to aż prosi się o zdjęcie.
Jarmark bożonarodzeniowy na rynku w Poznaniu
Z Placu Wolności ulicą Ignacego Paderewskiego można przejść na Stary Rynek w Poznaniu, ulica jest świątecznie przystrojona. Jarmark bożonarodzeniowy na rynku jest niezbyt ciekawy, to głównie tzw. gastrostrefa, lecz wieczorem wygląda naprawdę uroczo, gdy świecą się światełka, kręci się piramida świąteczna i wprawiona jest w ruch piękna, duża karuzela wenecka.
Tegoroczną atrakcją jarmarku jest lodowisko na rynku w Poznaniu, zbudowano je tutaj po raz pierwszy i wspaniale się prezentuje na tle ratusza. Chętnych do jeżdżenia na łyżwach tutaj nie brakuje, lecz tafla nie jest przepełniona, sama chętnie skorzystałabym z niej, gdyby czas pozwolił.
Poznań Ice Festival
Przybliżając poznańskie jarmarki bożonarodzeniowe, nie mogę nie wspomnieć o organizowanym od 18. lat w stolicy Wielkopolski Poznań Ice Festival, czyli międzynarodowym konkursie rzeźbienia w lodzie. Zawodnicy otrzymują wielką bryłę lodu, z której wyczarowują niesamowite rzeźby. W tym roku specjalnie wybrałam się do Poznania na to wydarzenie i zachwyciło mnie, jak pracują artyści i co wychodzi spod ich wprawnych dłoni. Dzieła są przepiękne!
Więcej o Poznań Ice Festival 2024 przeczytasz tutaj, poświęciłam wydarzeniu osobny wpis: Niesamowite rzeźby w lodzie. Wybierz się na Poznań Ice Festival!
Jarmark Świąteczny na Targach
Największym poznańskim jarmarkiem bożonarodzeniowym jest Jarmark Świąteczny na Targach, czyli wydarzenie na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Rozstawione między pawilonami stragany przyciągają tłumy, lecz można tutaj trafić na godziny, gdy spokojnie pojeździ się na łyżwach, skorzysta z diabelskiego koła, a także pogłaska Łosia Marcina.
Stragany są ładnie podświetlone, także część hal mieni się różnymi kolorami, klimat na jarmarku świątecznym na MTP jest naprawdę bajkowy. Poza tym, że można tutaj kupić upominki i przekąsić coś, to dostępne jest wiele atrakcji: lodowisko, karuzela wenecka, karuzela hydrauliczna, diabelskie koło, autodrom, domek Świętego Mikołaja, mówiący Łoś Marcin. Poza tym co weekend odbywają się wydarzenia dodatkowe i koncerty.
Ciekawostka: Targi świąteczne w Poznaniu nieco różnią się od tych, które znam z innych części Polski, mianowicie, można tutaj kupić grzane trunki (nie tylko wina) od lokalnych producentów, jest ileś stoisk. A druga ciekawostka, to można zjeść grillowaną kiełbaskę z dziczyzną i są stoiska, na których można kupić szynki, kiełbasy i inne wyroby masarskie, także z dziczyzną.
Młyńskie koło – widok na jarmark świąteczny jak z drona
Atrakcje na poznańskich jarmarkach bożonarodzeniowych nigdy nie zawodzą, jest ich naprawdę sporo i myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jedną z fajniejszych jest młyńskie koło, które można znaleźć na Jarmarku Świątecznym na Targach i na Poznańskim Betlejem na Placu Wolności. Ja skorzystałam dotychczas z tego na MTP i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, w weekend polecam wybrać się ok. godz. 19:00-20:00, prawie nie ma kolejki, cena za osobę dorosłą w 2024 roku wynosiła 30 pln. Widok na jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu jest genialny, można też pozachwycać się podświetleniem pawilonów i hal, z góry widać także miasto.
Miasteczko Powstańcze na Targach
W weekendy na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbywają się dodatkowe wydarzenia, które pozwalają nie tylko bardziej poczuć magię świąt – jak Festiwal Prezentów, lecz także zapoznać się z historią Wielkopolski. Miasteczko Powstańcze podczas Jarmarku Świątecznego na Targach odbywa się w 2024 roku w dniach 14-15 grudnia, uczestniczyłam w tym wydarzeniu w 2023 roku i zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Można było otrzymać flagę powstańczą, wypić bezalkoholowego grzańca, zrobić sobie w fotobudce zdjęcie w strojach z epoki i obejrzeć grupę rekonstrukcyjną. Ponadto, w czasie wydarzenia można posłuchać koncertów odbywających się na scenie.
Festiwal Prezentów na MTP
W tym roku udało mi się obejrzeć Festiwal Prezentów na MTP i to wydarzenie weekendowe bardzo polecam, jeśli będziesz mieć kiedyś możliwość, naprawdę warto zajrzeć do hali. Stoiska z różnorodnym rękodziełem, od przedmiotów ściśle świątecznych, po takie, które po prostu można kupić na prezent. Można było porozmawiać z artystami i uczestniczyć w warsztatach, dzięki czemu podszkoliłam się z plecionkarstwa, gdy mistrz Piotr Barańczak uczył mnie pleść ozdobę choinkową ze słomek.
Świąteczne kubeczki i szklanki w Poznaniu
Jarmarki bożonarodzeniowe w Poznaniu mają co roku swoje szklanki i kubki okolicznościowe. Świąteczne kubeczki na jarmarku bożonarodzeniowym zazwyczaj tworzone są co roku z innym wzorem, co oczywiście ma znaczenie dla kolekcjonerów, lecz w ubiegłym roku można było w Poznaniu kupić szklanki z poprzednich lat – ekologiczne czyszczenie magazynów. I teraz do sedna. Moim największym zdziwieniem na Poznańskim Betlejem było to, że są tutaj szklanki, a nie kubki, jakie znałam z jarmarków w innych miastach, lecz tradycjonaliści mogą kupić sobie kubek na Jarmarku Świątecznym na Targach.
Kiedy odbywa się jarmark świąteczny w Poznaniu?
W 2024 jarmark świąteczny w Poznaniu trwa naprawdę długo, poniżej podaję terminy dla wszystkich trzech lokalizacji:
- Poznańskie Betlejem na Placu Wolności: 16.11.-6.01.2025
- Poznańskie Betlejem na Starym Rynku: 22.11.-12.01.2025
- Jarmark Świąteczny na Targach: 16.11.2024-22.12.2025