Niesamowite rzeźby w lodzie. Wybierz się na Poznań Ice Festival!

Niesamowite rzeźby w lodzie. Wybierz się na Poznań Ice Festival!

Rzeźbienie w lodzie nie jest łatwą sztuką, o czym można się przekonać, oglądając zmagania artystów na Poznań Ice Festival, który po raz 18. odbywa się w Poznaniu. Podczas konkursu ogromne bloki lodu zamieniają się w filigranowe rzeźby, które powoli rozpływają się i znikają z krajobrazu – ta ulotność bardzo mi się spodobała, tym bardziej że tematem pierwszego dnia zawodów był upływ czasu.


W tym roku Poznań Ice Fetival powrócił na świeżo wyremontowany Stary Rynek, pierwszego dnia rzeźbienie w lodzie można było obejrzeć na dwóch scenach rozstawionych na zachodniej i południowej pierzei rynku. Przy pomocy pił, suszarek, konewek i innych sprzętów ogromne bryły lodu zamieniły się w postaci zwierzęce, ludzkie, abstrakcyjne stwory – prędkość pracy rzeźbiarzy zdumiewała!

Poznań Ice Festival 2024

Tegoroczna edycja to już 18. wydanie imprezy, Poznań Ice Festival 2024 odbywa się w dniach 6-8 grudnia na Starym Rynku w Poznaniu. W konkursie miało wziąć udział 24 rzeźbiarzy z różnych państw, ale już w piątek dało się zauważyć, że jeden sześcian lodu nie został ruszony, więc finalnie zawodników było nieco mniej.

Poznań Ice Festival 2024 trwa trzy dni, w każdym z nich odbywają się inne konkursy rzeźbienia w lodzie.

  • 6.12.2024, godz. 16:00-19:00, Konkurs Małej Rzeźby
  • 7.12.2024, godz. 12:00-18:00, Konkurs Speed Carving
  • 8.12.2024, godz. 09:00-17:00, Konkurs Główny, godz. 18:00, Poznań Ice Festival: rozstrzygnięcie konkursu głównego








Poznań Ice Festival – Konkurs Małej Rzeźby

W piątek na Starym Rynku w Poznaniu odbyły się pierwsze zmagania w ramach festiwalu, był to tzw. Konkurs Małej Rzeźby, w którego czasie zawodnicy mieli 2,5 godziny na stworzenie swojego dzieła. Ogromna kostka lodu w ich wprawnych rękach z minuty na minutę nabierała kształtów, a na koniec można było podziwiać podświetlone na różne kolory lodowe rzeźby. Na scenach stały posągi postaci ludzkich, zwierzęta oraz fantazyjne formy, które interpretowały przemijanie czasu.

Pierwszego dnia wygrał Japończyk Kengo Akabame, a kolejne dwa miejsca zajęli Czesi, kolejno: Roman Mikus i Vaclav Lemon.







Oto dzieło zwycięzcy Konkursu Małej Rzeźby na Poznań Ice Festival 2024, które na mnie, tak jak na jury zrobiło ogromne wrażenie. W rzeźbie pojawił się ptak, wszystko wyglądało na delikatne i filigranowe, prezentowało się przepięknie, szczególnie gdy podświetlono lodową rzeźbę kolorowym światłem.



Lodowisko na rynku w Poznaniu

Jeśli zastanawiasz się, czy warto przyjechać na Poznań Ice Festival, to zapewniam, że warto, jeśli przy okazji wybierzesz się zobaczyć poznańskie jarmarki bożonarodzeniowe – jeden z nich odbywa się na Starym Rynku, a drugi w pobliżu, na Placu Wolności.

W tym roku ogromną popularnością cieszy się ustawione po raz pierwszy lodowisko na rynku w Poznaniu, które rzeczywiście przyciąga wielu chętnych. Stoi na tle kamieniczek i renesansowego ratusza, oświetlone licznymi lampkami pozwala poczuć świąteczny i zarazem zimowy klimat. Obok ustawione są liczne stragany z jedzeniem, na których niestety nie znajdzie się lokalnych produktów, lecz z pewnością można tutaj spędzić miło wieczór. Bardzo spodobała mi się na Starym Rynku duża karuzela, pierwszy raz widziałam na targach świątecznych tak dużą wersję.





Drugi z jarmarków jest dwa kroki od Starego Rynku w Poznaniu, ulokowany jest na Placu Wolności i tutaj można już w pełni poczuć magię świąt. Pachnie grzańcem, jest diabelskie koło, liczne stragany z jedzeniem i upominkami. Polecam wejść na górne piętro karczmy, aby podziwiać wszystko z jej balkonika.


Muzeum Historii Miasta Poznania w ratuszu

Przy okazji oglądania Poznań Ice Festival polecam zajrzeć do ratusza i zwiedzić wystawę Muzeum Historii Miasta Poznania. Po pierwsze, można się nieco ogrzać po długim staniu przy podziwianiu rzeźbienia w lodzie, a po drugie zobaczyć jak wyglądał dawniej ratusz, dowiedzieć się nieco ciekawostek związanych z historią miasta i obejrzeć oryginalny pręgierz. Wstęp jest płatny.


Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.