Koronacja Królów w Gnieźnie. Zobacz słowiańskich wojów, pokazy konne i poznaj Gniezno

Koronacja Królów w Gnieźnie. Zobacz słowiańskich wojów, pokazy konne i poznaj Gniezno

Koronacja Królewska w Gnieźnie to wyjątkowy festiwal, na którym można nie tylko zobaczyć, jak wyglądali dawni wojowie, lecz także oglądać rozmaite pokazy walk i sztuki jeździeckiej, spróbować potraw, jakie mogli spożywać Słowianie, a także zwiedzić pierwszą stolicę Polski. W 2025 roku u podnóża gnieźnieńskiej katedry odbędzie się wyjątkowe, jubileuszowe wydarzenie – warto w nim uczestniczyć!


Wzniesiona na wzgórzu katedra gnieźnieńska góruje nad dużym placem św. Wojciecha, na którym co roku rozbija się słowiańska wioska, a jej centrum stanowi teren turniejowy – to właśnie tutaj organizowane są liczne widowiska w ramach Koronacji Królewskiej w Gnieźnie. W 2025 roku Festiwal Kultury Słowiańskiej w Gnieźnie odbędzie się w dniach 18-20 lipca 2025 roku.

Koronacja Królewska w Gnieźnie – średniowieczne obozowisko

Co roku w lipcu podnóże katedry w Gnieźnie zamienia się w średniowieczne obozowisko Słowian, na którym znajdziesz kramy rozmaitych rzemieślników, można tutaj kupić ich wyroby, a niekiedy spróbować swoich sił w tkactwie, garncarstwie czy szyciu. W niektórych namiotach skacze ogień i przygotowywane są różne potrawy, m.in. podpłomyki i różne inne placki z dodatkami, niektóre są przepyszne i ciężko zakończyć degustację na jednym, można tutaj popłynąć finansowo, więc jeśli nie chcesz mieć wycieczki na bogato, nie zabieraj zbyt dużo pieniędzy, nie żartuję!


Pokazy na Koronacji Królewskiej w Gnieźnie

Duży plac pomiędzy stoiskami w czasie Koronacji Królewskiej w Gnieźnie zamienia się w pole bitwy, odbywają się na nim turnieje, które są pokazami władania bronią. Polecam przyjrzeć się programowi wydarzenia i spróbować zająć dobre widokowo miejsce na czas pokazów konnych, jeźdźcy wykonują różne akrobacje na pędzących rumakach, dla mnie jest to najciekawsze widowisko, ponieważ rzadko można trafić na prezentację umiejętności jeździeckich na tak dużej przestrzeni, gdzie konie mają czas się rozpędzić. Pokazy konne w Gnieźnie w 2025 roku planowane są w sobotę 19 lipca na godz. 13:00, a w niedzielę 20 lipca na godz. 12:45.

Poza pokazami bitewnymi w czasie wydarzenia odbywają się także koncerty, pokazy teatralne, jednym z nich jest korowód z koroną Bolesława Chrobrego i gry dla dzieci.








Koronacja Królewska w Gnieźnie 2025 – kiedy się odbędzie?

W tym roku wydarzenie Koronacja Królewska w Gnieźnie odbędzie się w dniach 18-20 lipca 2025 roku. Aktualne informacje można śledzić na Facebooku, na stronie wydarzenia: Koronacja Królewska 2025.

Co zwiedzić w Gnieźnie w czasie Koronacji Królów?

Wycieczka na jubileuszową Koronację Królewską w Gnieźnie to dobra okazja do zwiedzenia miasta, jego stara część nie jest duża i spokojnie można ją przejść na nogach w ciągu 1-2 dni.


  • Celem głównym zwiedzania Gniezna powinna być katedra na Wzgórzu św. Lecha, w której są romańskie drzwi z brązu, ozdobione płaskorzeźbami przedstawiającymi życie i męczeństwo św. Wojciecha – pewnie znasz je ze zdjęć z podręczników w szkole. Zwiedzanie katedry odbywa się z przewodnikiem o ustalonych godzinach, można przy okazji obejrzeć podziemia i wejść na wieżę widokową.








  • Ułatwieniem do zwiedzania Gniezna może być spacer trasą nazwaną Trakt Królewski, na której umieszczono 15 rzeźb królików, 5 rzeźb królów, 4 makiety z brązu, 2 rzeźby nawiązujące do legend i tablice informacyjne, pozwala ona zwiedzić stare miasto. Do trasy jest stworzona aplikacja, która ułatwia odnajdowanie kolejnych punktów, więcej przeczytasz na stronie poświęconej szlakowi: Trakt Królewski w Gnieźnie.
  • Rynek w Gnieźnie zwykle zwiedza się w czasie Koronacji Królewskiej, wędrując ulicą Tumską, na której ustawione są stragany niehistoryczne. Rynek otoczony jest ładnymi kamienicami.





  • Jeżeli masz więcej czasu i lubisz zabytki kolejowe, to możesz wybrać się z rynku na spacer prowadzącą na południe ul. Warszawską obejrzeć starą parowozownię wachlarzową z wieżą ciśnień, znajduje się ona w odległości ok. 1 km od rynku. Współrzędne GPS parowozowni w Gnieźnie: 52.527984 17.599410. Miejsce fajnie prezentuje się z wiaduktu nad torami. Naprzeciw parowozowni, na ul. Polnej jest Stacja Gnieźnieńskiej Kolejki Wąskotorowej.

  • Wystawa w Muzeum Początków Państwa Polskiego, można do niego dojść na piechotę spod katedry brzegiem Jeziora Jelonek. Prezentowane są tutaj zbiory związane z początkami państwowości.

1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego – pociąg Kolei Wielkopolskich

Jubileusz 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego na króla jest w Polsce świętowany na bogato. W Poznaniu udało mi się wypatrzeć genialnie pomalowany pociąg okolicznościowy Kolei Wielkopolskich. Odmalowany na tę okazję pociąg zaprezentowano w dniu jubileuszu koronacji 25 kwietnia 2025 roku o godzinie 10:10, gdy wjechał na peron w Gnieźnie. Dekoracja wagonów i lokomotywy przedstawia 5 historycznych koronacji królewskich, które miały miejsce w Pierwszej Stolicy Polski.






Większość zdjęć umieszczonych we wpisie wykonałam podczas Koronacji Królów w 2015 roku.

Plac św. Wojciecha w Gnieźnie. Koronacja Królów – współrzędne GPS: 52.537441, 17.590414

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.