Imieniny Ulicy Święty Marcin – kolorowe Święto Niepodległości w Poznaniu

Imieniny Ulicy Święty Marcin – kolorowe Święto Niepodległości w Poznaniu

Imieniny ulicy Święty Marcin w Poznaniu to coroczne wydarzenie, w którego czasie można zobaczyć występy, zapoznać się z historią miasta, kupić rogale świętomarcińskie i rozmaite inne przedmioty. Barwny korowód to najlepsza część imprezy, można go obejrzeć 11 listopada.


11 listopada, w Święto Niepodległości, w Poznaniu świętuje się imieniny ulicy św. Marcin. W tym dniu spod kościoła św. Marcina wyrusza Korowód Świętomarciński, który podąża pod Zamek Cesarski – tam na scenie następuje symboliczne przekazanie Marcinowi kluczy do miasta, to on tego dnia przejmuje panowanie nad stolicą Wielkopolski.

Imieniny ulicy Święty Marcin w Poznaniu

Niesamowite, barwne i wesołe wydarzenie, jakim są Imieniny ulicy Święty Marcin w Poznaniu, odbywa się 11 listopada – jeśli jeszcze nie udało Ci się w nim uczestniczyć, koniecznie zapisz sobie tę datę w kalendarzu, warto! Udało mi się bawić na nim dwa lata z rzędu, obejrzałam korowód, poznałam historię bambrów, dowiedziałam się, że gęsina jest tradycyjnym daniem listopadowej Wielkopolski i zjadłam przepyszne rogale świętomarcińskie (polecam te z cukierni Nowaczyk, najlepsze, jakie w życiu jadłam, a był czas, że co roku udawało mi się zajadać tymi certyfikowanymi, wprost z najbardziej znanych poznańskich cukierni).

Obchodzone 11 listopada Imieniny ulicy Święty Marcin w Poznaniu organizowane są od 1993 roku, lecz idea tego wydarzenia sięga średniowiecznej tradycji obchodów dnia Świętego Marcina. Korowód Świętomarciński startuje w pobliżu kościoła św. Marcina i przechodzi ulicą Święty Marcin aż do Zamku Cesarskiego, gdzie na Placu Adama Mickiewicza rozłożona jest scena, na której następuje przekazanie Świętemu Marcinowi kluczy do miasta. Wszystkiemu towarzyszą stragany z rogalami świętomarcińskimi, gęsiną, maskotkami w kształcie gęsi i różnościami, jak to na jarmarkach bywa.


Korowód Świętomarciński

Wzdłuż ulicy Święty Marcin gromadzą się tłumy gapiów, sama byłam jednym z nich, każdy chce być w pierwszym rzędzie, aby zobaczyć jak najwięcej z barwnego przedstawienia grup artystycznych i uczniów szkół. Ulicą przejeżdżają udekorowane platformy, tańczą na niej postacie w kolorowych strojach, na koniu jedzie Święty Marcin w stroju rzymskiego legionisty, a przed nim oszust wykrzykujący, że to on jest Marcinem, tym prawdziwym Marcinem, który powinien otrzymać klucze do miasta – przynajmniej tak było w ubiegłym roku, gdy Korowód Świętomarciński powrócił na wyremontowaną ulicę Święty Marcin. Przedstawienie trwa około 30 minut i pozwala poznać charakterystyczne dla Poznania postaci i tradycje.





Imieniny Ulicy Święty Marcin 2024 – program wydarzenia

Jak co roku Imieniny Ulicy Święty Marcin w Poznaniu odbędą się 11 listopada, korowód rozpocznie przemarsz o godz. 13:00, lecz już od godz. 10:00 można uczestniczyć w Kiermaszu Świętomarcińskim. Poniżej podrzucam tegoroczny program wydarzenia, pomoże Ci w zaplanowaniu tego dnia. Polecam przy okazji zwiedzić stare miasto, z ulicy Święty Marcin są dwa kroki na rynek.

  • Godz. 13:00, skrzyżowanie ulic Ratajczaka i Święty Marcin w Poznaniu – start Korowodu Świętomarcińskiego.
  • Godz. 13:30, scena pod Zamkiem Cesarskim – symboliczne przekazanie klucza do miasta świętemu Marcinowi przez Prezydenta Miasta Poznania.

Wydarzenia towarzyszące Imieninom Ulicy Święty Marcin

  • Godz. 10:00-21:00 Targ Staroci – Masztalarnia CK Zamek.
  • Godz. 10:00-21:30 Kiermasz Świętomarciński.
  • Godz. 11.30-20.30 Dzień Kina Polskiego w Sali Kinowej (sala 1) CK Zamek, będzie można obejrzeć filmy: Kicia Kocia w przedszkolu, Basia. Jestem w sam raz, Smok Diplodok, Prawdziwy ból, Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa, Minghun, Dziewczyna z igłą. Seanse biletowane, za opłatą.

Strefa NGO (organizacje pozarządowe)

  • Godz. 10:00-14:00 Fundacja Aitwar, Rowerowy Poznań, Hospicjum Pallium.
  • Godz. 10:00-18:00 Zupa na Głównym.
  • Godz. 10:00-21:00 Pogotowie Społeczne.
  • Godz. 14:00-18:00 Po-dzielnia – Freeshop, Fundacja Dom Autysty, Zielona Grupa.
  • Godz. 18:00-21:00 Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Polska – Ukraina”, Fundacja Centrum Badań Migracyjnych – Migrant Info Point, Logos, Fundacja im. Julii Woykowskiej.

Strefa Koalicji Święty Marcin

  • Godz. 10:00-22:00 Scena Koalicji św. Marcin pod Alfami; Gra miejska – Odkryj św. Marcin; Strefa Koalicji św. Marcin – namioty z rękodziełem, wyrobami gastronomicznymi, produktami regionalnymi.
  • Godz. 10:00-20:00 Gęsina na imieninach: Ogólnopolski Cech Rzeźników-Wędliniarzy-Kucharzy: Gęsia Scena Kulinarna – pokazy i degustacje; Gęsi Kocioł – degustacje; Gęsia Patelnia; Gęsia Zagroda – animacje dla dzieci; Gęsia Wszechnica – porady dietetyka.
  • Godz. 10:00-22:00 Serce Poznania – selfie point przy restauracji GRONO.
  • Godz. 15:00-16:00 Historia ulicy św. Marcin.
  • Godz. 15:00-22:00 Instalacja świetlna w porozumieniu z Bankiem Pekao SA oraz UAP.

Wydarzenia po sąsiedzku

  • Godz. 11:00-16:00 Wystawa „Stary dobry Święty Marcin”, Podwórko Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, ul. św. Marcin 69.
  • Godz. 12:00-18:00 Wystawa „Senność”, Galeria Jak, ul. św. Marcin 37 (w podwórku, za bramą).
  • Godz. 10:00-21:00 Wystawa „Poznańskie kejtry”, Atelier WIMAR Stowarzyszenie Łazęga Poznańska, ul. św. Marcin 75 (w podwórku, za bramą).
  • Godz. 10:00-19:00 Zwiedzanie Centrum Szyfrów Enigma (ostatnie wejście o g. 18).
  • Godz. 10:00-22:00 Punkt informacyjny.

Animacje i warsztaty na Imieniny Ulicy Święty Marcin

Sala Wielka CK Zamek

  • Godz. 11:00 „Ekologiczny konik na patyku dla Świętego Marcina” – warsztat plastyczny. Sala Wielka CK Zamek, czas trwania: 60 min.
  • Godz. 13:30 „Osprzęt legionisty dla Świętego Marcina” – warsztat plastyczny. Sala Wielka CK Zamek, czas trwania: 60 min.
  • Godz. 15:30 „Kropkowe mandale, czyli jesienne wyciszenie” – warsztat tworzenia ozdób, czas trwania: 60 min.
  • Godz. 17:00 „Puszysty jeżyk, który nie kłuje” – warsztat rękodzielniczy, czas trwania: 60 min.

Ulica Gwarna

  • Godz. 13:00-17:00 Kapela Kukaj Kukawko – potańcówka na Świętym Marcinie z wodzirejem i folkowymi rytmami w tle.
  • Godz. 14:00-17:00 Koncert zespołu „Julia i ja” ‒ mała Italia na Świętym Marcinie (w trzech setach po 30 minut).
  • Godz. 14:00-17:00 Koncert zespołu Swingin Affair – swingujący Święty Marcin (w trzech setach po 30 min).

Ulica Święty Marcin

  • Godz. 12:00-18:00 Pan Kataryniarz (Kamil Tomasz Hes).
  • Godz. 13:00-17:00 „iHaHa! hobby horse” ‒ pokazy ujeżdżeniowe Hobby Horse, mini parkur ze stajnią i hobby horse'ami, gry i zabawy.
  • Godz. 14:00-17:00 KS TBR Breaking – pokazy tańca hip-hop i breakdance, ul. Święty Marcin.
  • Godz. 14:00-18:00 Teatr Z Głową w Chmurach – działania animacyjne sztuki ulicy oraz pedagogika cyrkowa, róg ul. Ratajczaka i Święty Marcin, Firma Bussola Katarzyna Rodak.
  • Godz. 15:00-18:00 Występ muzyczny zespołu Siły Specjalne (w trzech setach po 30 minut), ul. Garncarska przy lokalu 57 Święty Marcin, Fundacja Nordoff Robbins Polska.

Ulica Kantaka

  • Godz. 14:00-17:00 PTH Koziałki – Hokej – hokej na rolkach.
  • Godz. 14:00-17:00 KS Warta – pokazy piłkarskie.

Koncerty 11 listopada w Poznaniu na scenie przy Parku Adama Mickiewicza

  • Około godz. 13.30 Fanfara Awantura „Prawdziwe Polskie Techno”.
  • Godz. 18:00 Zespół Na Górze.
  • Godz. 19:30 Voo Voo.


Skąd Święty Marcin w Poznaniu?

W Poznaniu Dzień Świętego Marcina jest obchodzony z pompą, to najważniejsze wydarzenie w kalendarzu miasta. Tradycyjnie święto marcińskie obchodzone jest 11 listopada – w dniu pochówku Świętego Marcina. Zwyczaj świętowania w Dzień Świętego Marcina popularny jest w Niemczech i Austrii, może stamtąd przywędrował do Polski, lecz nie znalazłam konkretnej odpowiedzi na pytanie, skąd Święty Marcin w Poznaniu? Z pewnością jest on jednym z patronów miasta i najstarsza, główna ulica stolicy Wielkopolski nosi jego imię, ale o tym kilka słów w dalszej części wpisu.


Tradycje na Dzień Świętego Marcina

Dawniej listopad był ściśle powiązany ze zwyczajami pasterzy i rybaków. 11 listopada zakańczano wypas bydła, które spędzano na zimę do obór, używano przy tym gałązki ze świerka lub brzozowej witki, którą nazywano „marcinką”. W tym dniu rybacy zwijali sieci, przygotowując się do nadejścia przymrozków, które skują wodę lodem. Także tego dnia przypadał ubój zwierząt gospodarskich – wśród nich były gęsi.

Zwyczaj podawania gęsi stał się tradycją na Dzień Świętego Marcina w Poznaniu. Wiele restauracji serwuje w tym dniu gęsinę. Ptaki te pojawiają się także jako jeden z elementów Korowodu Świętomarcińskiego w Poznaniu – w ubiegłym roku udało mi się zobaczyć przebranych za gęsi aktorów oraz platformę w kształcie gęsi, poza tym pojawiły się pieczenie z gęsi niesione na półmiskach.

W Polsce tradycje na Dzień Świętego Marcina w Poznaniu są najżywsze, poza gęsiną przygotowywane są tutaj rogale świętomarcińskie – przepyszne wypieki stały się znane na terenie całego kraju, lecz te sieciówkowe nie umywają się w smaku do świeżych, które można kupić 11 listopada.


Rogale świętomarcińskie w Poznaniu

Dzień Świętego Marcina bez rogala jest dniem straconym, zupełnie jak Tłusty Czwartek bez pączka. To one są najważniejsze, wyczekiwane przez cały rok, certyfikowane i dostępne dawniej wyłącznie w tym dniu. 

Rogale świętomarcińskie w Poznaniu wypiekane są od XIX wieku, związana jest z tym legenda, według której proboszcz parafii św. Marcina, ksiądz Jan Lewicki zaapelował do wiernych, aby wzorem patrona zrobili coś dobrego dla biednych. Cukiernik Józef Melzer wpadł na pomysł upieczenia rogali, aby rozdać je najuboższym, namówił swojego szefa i napiekli słodkich rogali z ciasta półfrancuskiego nadziewanych białym makiem i bakaliami. Cukiernicy wystawili je na sprzedaż, a majętni parafianie kupowali je dla tych, których nie było stać na takie specjały.

Realnie rogale świętomarcińskie w Poznaniu powstały wcześniej, tradycja ich wypieku sięga czasów pogańskich, kiedy to jesienią składano bogom ofiary z wołów lub z ciasta zwijanego na kształt rogów. Kościół katolicki przejął ten zwyczaj i powiązał go z postacią św. Marcina, a kształt rogala świętomarcińskiego wytłumaczył kształtem podkowy, którą zgubił koń świętego.

Powyższa legenda o rogalu świętomarcińskim to nie jedyna historia powiązana z wypiekiem. Przytaczam jeszcze inne wyjaśnienie skąd w Poznaniu rogale na Świętego Marcina.

Piekarzowi poznańskiemu przyśniło się, że święty Marcin wjeżdżał na białym koniu do miasta i koń zgubił podkowę. Piekarz uznał to za znak i upiekł ciasta w kształcie podkowy, następnie rozdał ubogim.


Kościół Świętego Marcina w Poznaniu

Historia ulicy Święty Marcin zaczęła się w średniowieczu, gdy w XII wieku wzniesiono kościół, przy którym powstała osada, z czasem nazwano ją imieniem patrona, czyli Święty Marcin. Przez osiedle przebiegał trakt, to właśnie współczesna ulica Święty Marcin w Poznaniu. Co roku w Święto Niepodległości przechodzi tędy Korowód Świętomarciński. Przez długi czas nazywałam ją ulicą Świętego Marcina, to częsty błąd przyjezdnych, którzy nie znają historii nazwy.

  Imieniny ulicy Święty Marcin i rogale świętomarcińskie są ściśle związane z historią średniowiecznej osady, bo to właśnie tutaj zapoczątkowano tradycję wypieku słodkości.

Uczestnicząc w obchodach imienin Marcina w Poznaniu, warto zajrzeć do kościoła Świętego Marcina, nad głównym wejściem do świątyni umieszczona jest płaskorzeźba przedstawiająca św. Marcina, który oddaje część swojego płaszcza biedakowi – jest to część legendy o tym rzymskim legioniście.

Przez wieki kościół wielokrotnie przebudowywano i odbudowywano po zniszczeniach wojennych. W 1939 roku budynek zamieniono w magazyn zrabowanych dzieł sztuki sakralnej. W 1945 roku świątynia spłonęła wraz z zawartością, odbudowano ją dopiero w latach 1950-54 w kształcie gotyckim. Ołtarz pochodzi z kościółka cmentarnego w Świerzawie na Dolnym Śląsku. Warte uwagi są polichromie, mimo że są współczesne, to świetnie wyglądają w gotyckim wnętrzu.

 Ciekawostka: Osada Święty Marcin została włączona do Poznania dopiero w XVIII wieku. Na początku XX wieku była to najbogatsza parafia w mieście.




Pierwszy w Polsce pomnik Adama Mickiewicza

Zwiedzając kościół Świętego Marcina w Poznaniu, koniecznie zajrzyj na jego tyły, gdyż jest tu pewna ciekawostka historyczna. W ogrodzie przy kościele można zobaczyć pierwszy na ziemiach polskich pomnik Adama Mickiewicza



11 listopad – Marsz Niepodległości w Poznaniu

Święto Niepodległości w Poznaniu to nie tylko Imieniny Ulicy Święty Marcin, 11 listopada można tu także uczestniczyć w Marszu Niepodległości 2024, który o godzinie 14:00 wyruszy z Rynku Wildeckiego, aby pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich oddać hołd bohaterom. Następnie Marsz Niepodległości w Poznaniu przejdzie ulicami: Matyi, Roosevelta i Libelta, aż do Pomnika Państwa Podziemnego.



Bieg Niepodległości w Poznaniu

Kolejnym wydarzeniem 11 listopada w Poznaniu jest Bieg Niepodległości RunPoland2024, jest to największy bieg w historii Polski. W tym roku wydarzenie ustanowiło frekwencyjny rekord Polski z liczbą ponad 30 000 zapisanych uczestników i 25 000 dopuszczonymi do startu. W tym roku biegacze ubrani w białe i czerwone koszulki utworzą największą flagę na świecie. Start został zaplanowany na 11 listopada o godz. 11:11, start i meta na ul. Grunwaldzkiej (tuż przed ul. Śniadeckich).


Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.