Żywa szopka w Szczyrzycu i tradycyjna szopka w kościele opactwa cystersów

Żywa szopka w Szczyrzycu i tradycyjna szopka w kościele opactwa cystersów

Lubisz żywe szopki? To koniecznie wybierz się do oddalonego o ok. 50 km od Krakowa Szczyrzyca w Małopolsce! Ponownie otwarto tutaj żywą szopkę, w której można zobaczyć nie tylko wiele zwierząt znanych z codziennego życia w gospodarstwach, ale także te egzotyczne.


Klasztor cystersów w Szczyrzycu działa nieprzerwanie od kilkuset lat, a bracia zgodnie z regułą pracują w dobrach opactwa – uprawiają ogród i hodują zwierzęta, które co roku można zobaczyć w żywej szopce. Najlepiej przyjść tutaj w tygodniu, wtedy można na spokojnie obejrzeć świąteczną atrakcję, w weekendy i po mszach są tu tłumy.

Żywa szopka w opactwie w Szczyrzycu

Zwiedzając opactwo w Szczyrzycu w lecie, można zobaczyć zwierzęta pasące się w przyklasztornym ogrodzie i chodzące po graniczącym z nim gospodarstwie. Niekiedy zainteresowany ludźmi osiołek wygląda zza ogrodzenia przy parkingu. W zimie można je spotkać w żywej szopce, w której chętnie zjedzą nieco sianka podanego z ręki i może nawet dadzą się pogłaskać.

Żywa szopka w Szczyrzycu organizowana jest w jednym z budynków gospodarstwa cystersów, dochodzi się do niego przez ogród. We wnętrzu zbudowane są zagrody dla zwierząt i woliery dla ptaków. Na samym końcu zaaranżowana jest figuralna szopka, można przy niej wrzucić do puszki pieniądze na jedzenie dla zwierzaków.

Przekrój gatunków jest tu naprawdę duży. W tym roku najsłodsza jest malutka alpaka. Są tu poza tym osioł, krówka, kozy, króliki, gęsi, kury, papużki, biały paw, przepiórka i rozmaite inne ptaki ozdobne.






Zwierzęta z szopki latem

Opactwo w Szczyrzycu – sklep z wyrobami lokalnymi

Chcesz spróbować wyrobów lokalnych? Zajrzyj do sklepu opactwa w Szczyrzycu, znajdziesz go przy parkingu. Można tutaj kupić rozmaite miody z pasiek działających w regionie, są tu także produkty opactwa, które rozpoznasz po napisie „Ciricium”, są to m.in. soki, kompoty, sery.


Do kiedy żywa szopka w Szczyrzycu?

Tegoroczna żywa szopka w Szczyrzycu będzie udostępniona do zwiedzania przez ponad 2 miesiące. Można ją obejrzeć od 25 grudnia 2024 roku aż do 2 lutego 2025 roku.


Tradycyjna szopka w kościele w Szczyrzycu

Żywa szopka w opactwie w Szczyrzycu to nie jedyna, którą warto obejrzeć tutaj. Polecam zajrzeć do wnętrza kościoła Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej i św. Stanisława Biskupa. Na lewo od ołtarza ustawiona jest tradycyjna statyczna szopka figuralna, przed którą stoi aniołek na datki.

Jeśli masz więcej czasu, to przyjrzyj się bogato zdobionemu wnętrzu kościoła, secesyjne polichromie zostały wykonane w 1913 roku. Zwróć uwagę na piękne organy wykonane przez organmistrza Tomasza Falla, który miał swój zakład w Szczyrzycu (GPS: 49.783354, 20.185733), budynek można zobaczyć za potokiem Stradomka, przy zielonym szlaku na Ciecień. Wkrótce w Szczyrzycu powstanie Izba Pamięci organmistrza Tomasza Falla. Przy Fallówce jest urocza kawiarnia Hanka w wilii Anna, jeśli jest czynna, to szarlotka z prodiża jest grzechu warta.






Żywa szopka w Szczyrzycu – współrzędne GPS: 49.784982, 20.188340

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.