Myszyca w Beskidzie Wyspowym. Zobacz krokusy i zagórzańskie serce

Myszyca w Beskidzie Wyspowym. Zobacz krokusy i zagórzańskie serce

Dziko rosnące krokusy w Beskidzie Wyspowym to rzadki widok, można byłoby pomyśleć, że ich w tych górach nie ma, a jednak są i przy słonecznej pogodzie nawet można cieszyć oczy fioletową łączką. Takie atrakcje znajdziesz na szlaku z Przełęczy Przysłopek na Nową Polanę, wybierz się tutaj wiosną, przy okazji zrobisz sobie zdjęcie w ramce w kształcie serca, a robiąc pętlę, zdobędziesz Myszycę – to przyjemna około 1-godzinna wycieczka z widokami.


Wiosenne wycieczki w Beskidzie Wyspowym kojarzą się głównie z błotem na szlakach, lecz nie ma się co zrażać, warto wyjść z domu i zdobywać górki, bo to świetny czas do obserwacji przyrody, przebiśniegi i krokusy kwitną tylko o tej porze roku. Tym razem podrzucam pomysł na około 1-godzinną lekką wycieczkę na Myszycę z Przełęczy Przysłopek, można zabrać ze sobą psa, na pewno się ucieszy z przechadzki.

Przełęcz Przysłopek w Beskidzie Wyspowym

Położona na wysokości 781 m n.p.m. Przełęcz Przysłopek oddziela Miznówkę (969 m n.p.m.) od Myszycy (872 m n.p.m.), można stąd wybrać się na wycieczkę w stronę Polany Nowej i zrobić pętlę, aby zdobyć szczyt Myszycy. Jeśli masz więcej czasu, to także dobry punkt do startu na Jasień (1069 m n.p.m.), można pójść dalej i wędrując grzbietem pasma dojść przez Kutrzycę (1054 m n.p.m.) i Krzystonów (1012 m n.p.m.) aż na Mogielicę (1143 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, który dużo osób zdobywa do odznaki Korona Gór Polski.



Krokusy na Przełęczy Przysłopek

Podziwianie wiosennych kwiatów w górach powoli staje się sportem narodowym, większość turystów chce je obejrzeć w Tatrach, ja polecam w tej materii Gorce, lecz o dziwo można także obejrzeć krokusy w Beskidzie Wyspowym, rosną na Przełęczy Przysłopek, na łące przy żółtym szlaku do Przełęczy Przysłop przez Polanę Nową. Fioletowe pąki przy niepogodzie są zamknięte, więc jeśli chcesz się tutaj wybrać na wycieczkę, to celuj w słoneczny dzień, wtedy kwiaty się otwierają i krokusowa łąka na Przełęczy Przysłopek wygląda bajecznie. Mnie udało się tutaj obejrzeć kwietny spektakl pod koniec marca, to cudowny widok, bardzo polecam.



Myszyca w Beskidzie Wyspowym – pętla z Przełęczy Przysłopek

Obecnie Myszyca w Beskidzie Wyspowym położona jest poza znakowanymi trasami, lecz kiedyś żółty szlak przechodził przez ten szczyt, więc do dzisiaj jest tutaj ścieżka, której przejście wiosną nie sprawia większego problemu, w lecie jednak trasa może być zarośnięta wysokimi trawami. Można tutaj wejść od strony Przełęczy Przysłop, gdzie jest duży parking dla samochodów i zatrzymują się busy albo z Przełęczy Przysłopek, gdzie jest niewielki parking prywatny z puszką na opłatę za cały dzień postoju i to miejsce polecam do startu, żeby zrobić niewielką pętlę. Myszyca jest w pełni zarośnięta, nie uświadczysz z niej widoków, dlatego warto zajrzeć na Polanę Nową.

Szlak żółty z Przełęczy Przysłopek w stronę Przełęczy Przysłop poprowadzony jest zachodnim zboczem Myszycy, początkowo ostrzej wznosi się w górę, wiosną na drodze poprowadzonej przez łąki jest błoto. Spod granicy lasu można dostrzec w oddali Mogielicę z wieżą widokową na szczycie, a za plecami rozpościera się ładny widok na Przełęcz Przysłopek z Gorcami w tle. Tutaj uważaj na oznaczenia szlaku, ja na moment je zgubiłam, lecz droga ostatecznie doprowadziła mnie z powrotem na znakowaną trasę. Dalej szlak jest poprowadzony dziczejącą leśną drogą, delikatnie wznosi się w górę, do Polany Nowe do pokonania jest tylko około około 80 metrów różnicy wysokości. Na Polanę Nowe z Przełęczy Przysłopek dojdziesz w około 30 minut, rozpościera się stąd ładna panorama, jest tutaj serce zagórzańskie, czyli ramka na kształt monidła, o niej więcej poniżej.







Po odpoczynku na Polanie Nowej czas na powrót, jednak nie tą samą trasą, tylko drogą, którą dawniej przebiegał żółty szlak na Przełęcz Przysłopek – odnajdziesz ją za sercem zagórzańskim z ławeczkami. Myszyca w Beskidzie Wyspowym jest oddalona od tego miejsca o około 450 metrów, dojście na szczyt zajmuje 5-10 minut. Zarośnięta droga leśna jest malownicza, rośnie tutaj dużo borowiny. Po dojściu do tabliczki trasa jeszcze przez chwilę prowadzi niemal po równym, można tutaj po prawej ręce zobaczyć, jak strome są wschodnie zbocza Myszycy. Dalej droga schodzi w dół, ostatecznie sprowadza na łąki Przełęczy Przysłopek, od zdobycia szczytu dochodzi się tutaj w około 20 minut. Na całą pętlę trzeba sobie zarezerwować przynajmniej 1 godzinę, lecz oczywiście można dłużej delektować się panoramami na polanach i czas ten wydłużyć.






Myszyca z Przełęczy Przysłop

Jeżeli nie chcesz robić pętli i wygodniej Ci zaparkować samochód przy drodze krajowej nr 968 z Mszany Dolnej do Zabrzeży, to duży parking jest na Przęłęczy Przysłop, skąd w stronę Myszycy wiedzie żółty szlak na Jasień, ten sam, którym wędruje się od strony Przełęczy Przysłopek. Stąd dojdziesz na szczyt Myszycy w około 40 minut. Początkowo trasa wiedzie asfaltem, wyżej przechodzi w polną drogę, która doprowadza na Nową Polanę do zagórzańskiego monidła w kształcie serca. Dalej trzeba iść bez szlaku, tak samo, jak przy opisywanej przeze mnie pętli. Powrót tą samą trasą. Poniżej na mapie podrzucam oznaczoną trasę do zagórzańskiego serca, niestety nie da się wygenerować mapy, żeby pokazać całość trasy aż na Myszycę, lecz wierzę, że poradzisz sobie w terenie.

Nowa Polana i zagórzańskie serce – insta focia w Beskidzie Wyspowym

Na skraju Beskidu Wyspowego, w masywie Jasienia znajdziesz przyjemne widokowo miejsce, to Nowa Polana, na której w latach 60. XX wieku PAN prowadziła obserwacje pasterstwa, do dzisiaj pośrodku łąki stoi niewielki szałas. W najwyższym punkcie Polany Nowej, na skraju lasu, przy żółtym szlaku z Przełęczy Przysłop na Jasień ustawiono oryginalną ramkę do zdjęć, to zagórzańskie serce z dwoma ławkami. Warto tutaj przyjść, usiąść i odpocząć z pięknymi widokami na Gorce, dostrzeżesz stąd wieżę widokową na Gorcu, masyw Jaworzynki i Kudłonia. Pamiętaj, że zagórzańskie serce stoi na prywatnej działce, teren jest monitorowany, pozostaw to miejsce w stanie takim lub lepszym, niż zastany.

Serce Zagórzańskie Dziedziny zaprojektowała zagórzańska artystka Józefa Potaczek, wykonał je mistrz kowalstwa artystycznego Jakub Kotarba. To genialna miejscówka do insta foci w Beskidzie Wyspowym, mimo że w tle będą Gorce.

Zagórzańskie Serce na Polanie Nowe – współrzędne GPS: 49.604505, 20.229235





Myszyca – 102 Wyspy Beskidu Wyspowego

Wędrując po Beskidzie Wyspowym, można zdobyć odznaki turystyczne, jedną z nich jest odznaka „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego. Po wejściu na Myszycę zrób sobie zdjęcie z tabliczką i odczytaj z niej QR code, przydadzą się do weryfikacji.


Myszyca – parking, szlak, informacje praktyczne

  • Samochód można zaparkować na Przełęczy Przysłop lub Przełęczy Przysłopek, z obu tych miejsc można dojść na Myszycę, najkrótsza trasa prowadzi od strony Przełęczy Przysłopek.
  • Wiosną warto wybrać się na Przełęcz Przysłopek podziwiać krokusy w Beskidzie Wyspowym, jest to jedno z nielicznych stanowisk tych kwiatów w tymże beskidzie.
  • Na wycieczkę możesz zabrać psa.
  • Z centrum Krakowa na Przełęcz Przysłopek lub Przełęcz Przysłop dojedziesz w ok. 1 h 22 min (ok. 71 km); z Mszany Dolnej w 17 minut (14 km); z Limanowej w ok. 42 minuty (36 km).

Beskid Wyspowy Myszyca – współrzędne GPS słupka: 49.606376, 20.227056

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.