Krokusy na Łopieniu w Beskidzie Wyspowym. Zobaczysz tu także przebiśniegi!

Krokusy na Łopieniu w Beskidzie Wyspowym. Zobaczysz tu także przebiśniegi!

Krokusy na Łopieniu – czy to niemożliwe? A jednak to prawda! Naprawdę tutaj rosną i to w towarzystwie przebiśniegów! Znajdziesz tutaj polanę, na której jest piękniej niż w aranżowanych ogródkach i to wszystko jest dziełem natury. Dojdziesz do nich w niecałe 1,5 godziny, no, chyba że zasiedzisz się na Polanie Widny Zrąbek albo Polanie Jaworze, jak ja, ale szczęśliwi czasu nie liczą.


W Beskidzie Wyspowym jest kilka stanowisk krokusów, ich łączki nie są tak spektakularne, jak w Gorcach, lecz ta na Łopieniu jest wyjątkowo urocza, w mojej ocenie najładniejsza z dotychczasowo widzianych. Rosną tutaj przebiśniegi i krokusy, zarówno pojedyncze kwiaty, jak i cudownie prezentujące się kępy, latają motyle i trzmiele, w słoneczny dzień jest tutaj naprawdę bajkowo.

Krokusy na Łopieniu – znajdziesz je przy szlaku

W literaturze krokusy na Łopieniu można znaleźć w dwóch miejscach: na Polanie Myconiówka, tutaj mi się nie udało, lecz przyznam się szczerze, że nie przykładałam się za bardzo i na Polanie Cechówka, gdzie jak się okazuje, wystarczy wejść na środek łąki i delektować się kwietnym dywanem. Obie polany położone są przy czarnym szlaku przebiegającym przez szczyt pasma. W mojej ocenie wycieczka na Łopień jest jedną z przyjemniejszych w Beskidzie Wyspowym, gdyż można wysoko wyjechać na Przełęcz Rydza-Śmigłego i maksymalnie w 1 godzinę wejść zielonym szlakiem na szczyt, a dalsza wędrówka wypłaszczonym grzbietem jest lekka i przyjemna. Uważam też, że zaletą tutaj jest możliwość modyfikowania tras, gdyż stokami przechodzi wiele dróg leśnych, więc można zrobić pętlę poza szlakami i ja tak właśnie zrobiłam.





Krokusy na polanie na Łopieniu

Polana Cechówka jest niewielką łąką pośrodku lasu, nazywana bywa nazywana inaczej Czechówką, Chechłówką lub Cechówki i pod tymi nazwami znalazłam ją w literaturze. W lecie łąka nie wyróżnia się niczym szczególnym, także w innych porach roku można ją minąć i nie zauważyć nic, co byłoby godne uwagi, lecz wiosną to co innego. Wpierw oczom ukazują się kępy białych przebiśniegów, które kołyszą się na wietrze tuż przy szlaku, myślę, że każdy, kto lubi wycieczki przyrodnicze, zachwyci się tym zjawiskiem. Krokusy na polanie na Łopieniu rosną nieco głębiej, pośrodku Polany Cechówka, najwięcej znajdziesz ich przy stoku i na granicy lasu, po zachodniej stronie łąki. Są tutaj duże skupiska przebiśniegów i szafranu spiskiego, kwiaty także mieszają się ze sobą, tworząc kolorowe kompozycje.

 Ciekawostka: Cechówka jest narzędziem służącym do odbijania na drewnie znaku (cechy) nadleśnictwa oraz numeru ewidencyjnego.





Szlaki na Polanę Cechówka na Łopieniu

Na Polanę Cechówka na Łopieniu można dojść od strony Przełęczy Rydza-Śmigłego, Dobrej i Tymbarku. Przez polanę przechodzi czarny szlak z Tymbarku, można na niego wejść na szczycie góry lub od strony miasta. Jeśli wybierzesz wariant od strony Tymbarku, to można wysoko wyjechać samochodem i dojść do krokusowej polany w około 1 h 30 min, lecz nie ma tutaj za dużo miejsca na pozostawienie samochodu, dlatego polecam rozpocząć marsz na Przełęczy Rydza-Śmigłego, gdzie są duże parkingi, także poprowadzony jest stąd najszybszy szlak na Polanę Cechówka, czas przejścia to ok. 1 h 20 min – wpierw szlak zielony, następnie czarny.

Możesz też wybrać wariant trasy na Łopień od strony Dobrej, skąd poprowadzono zielony szlak na szczyt, na Myconiówce trzeba skręcić w lewo na czarny szlak przechodzący przez Polanę Cechówka. W tym przypadku chyba najwygodniej jest rozpocząć marsz w Dobrej przy parku podworskim, jest tutaj parking, czas przejścia, to ok. 1 h 46 min.


Pętla na Polanę Cechówka na Łopieniu

Wielokrotnie wędrowałam na Łopień drogami leśnymi poza szlakiem, więc podrzucam pomysł na niewielką pętlę. Z Polany Cechówka i Polany Myconiówka schodzą na południe leśne drogi, można nimi zejść do drogi technologicznej, czyli szerokiej leśnej drogi, która jest utwardzona, jej końcowy (czy też początkowy) fragment pokrywa się z zielonym szlakiem z Przełęczy Rydza-Śmigłego na Łopień. Poniżej mapka z oznaczoną przykładową trasą. Ja z ciekawości wybrałam nieco inny wariant, ale nie da się go oznaczyć na mapie online, zeszłam z Polany Cechówka obok polan na południowym stoku, ktoś ma tutaj małe miejsce biwakowe z pięknym widokiem, aż zazdroszczę.



Co jeszcze zobaczyć na Łopieniu?

Wiosną nie tylko krokusy i przebiśniegi na Łopieniu są warte uwagi. Miejscem, w które koniecznie musisz zawędrować, jest Widny Zrąbek, czyli niewielka polanka z wychodniami na zachodnim krańcu pasma, roztacza się stąd szeroka panorama na Beskid Wyspowy, wypatrzeć jednak można także Babią Górę, Beskid Makowski, Gorce i Tatry.


Łopień – parking, informacje praktyczne

  • Wybierając się na Łopień z Przełęczy Rydza-Śmigłego samochód najlepiej zaparkować na bezpłatnym parkingu poniżej przełęczy: 49.680783, 20.283468, jeżeli nie ma tutaj miejsca, to na przełęczy jest parking płatny. Jeśli wybierzesz się od strony Tymbarku, to samochodem można spróbować najdalej dojechać mniej więcej do punktu: 49.711186, 20.312114. Od strony Dobrej samochód najwygodniej zaparkować przy parku im. Stanisława Małachowskiego: 49.718237, 20.249911.
  • Najszybsza trasa do krokusów na Łopieniu wiedzie z Przełęczy Rydza-Śmigłego, szlaki zielony, następnie czarny, czas przejścia: ok. 1 h 20 min.
  • Na Łopień można wybrać się z psem.
  • Z centrum Krakowa na Przęłęcz Rydza-Śmigłego dojedziesz w ok. 1 h 15 min (75 km); z Mszany Dolnej w 18 minut (18 km); z Limanowej w 16 minut (13 km).

Krokusy na Łopieniu – współrzędne GPS: 49.696224, 20.278345

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.