Szlak na Miznówkę z Przełęczy Przysłop – krokusy na Polanie Nowa i Polanie Okolczyska

Szlak na Miznówkę z Przełęczy Przysłop – krokusy na Polanie Nowa i Polanie Okolczyska

Polana Nowa, Przełęcz Przysłopek i Polana Okolczyska to miejsca, w które warto wybrać się na wiosenną wycieczkę, znajdziesz tutaj krokusy i piękne widoki. Wędrówkę można zacząć na Przełęczy Przysłop i zakończyć na Miznówce, dojdziesz do niej w około 1 h 40 min, o ile nie spowolnią Cię zbyt długie postoje z pięknymi panoramami – poniżej znajdziesz kilka zdjęć z wieczornej przechadzki.


Masyw Jasienia to ostatnia duża górka w Beskidzie Wyspowym, dalej są już Gorce ze swoimi długimi szlakami, na które trzeba się już bardziej przygotować fizycznie. Ta bliskość Gorców sprawia, że na stokach Jasienia można znaleźć krokusy, rosną na łatwo dostępnych polanach Nowa i Okolczyska oraz Przełęczy Przysłopek, przez które poprowadzony jest żółty szlak turystyczny. Dojść do nich możesz z Przełęczy Przysłop, to świetne miejsce startu, trasa jest widokowa, a po drodze można odpocząć pod zagórzańskim sercem.

Krokusy na Polanie Nowa i Polanie Okolczyska

Wiosenna wycieczka w stronę Jasienia z Przełęczy Przysłop pozwala cieszyć oczy szafranem spiskim. Krokusy na Polanie Nowa i Polanie Okolczyska, a także nad Przełęczą Przysłopek odnajdziesz w dolnej części polan, prawie na granicy z lasem. Łączki nie są spektakularne, lecz na pewno nie będziesz tutaj potykać się o tłumy ludzi. Ja odnalazłam kwiaty na przełomie marca i kwietnia, kilka dni później wszystko od nowa zakrył śnieg.

Krokusy na Polanie Nowa w Beskidzie Wyspowym

Krokusy na Polanie Nowa w Beskidzie Wyspowym

Krokusy na Polanie Nowa w Beskidzie Wyspowym

Krokusy na Przełęczy Przysłopek w Beskidzie Wyspowym

Krokusy na Przełęczy Przysłopek w Beskidzie Wyspowym

Krokusy na Polanie Okolczyska w Beskidzie Wyspowym

Żółty szlak z Przełęczy Przysłop na Miznówkę

Jeśli krokusy to Twój wiosenny cel górskiej wycieczki, to polecam wybrać się z Przełęczy Przysłop w stronę Miznówki, przy szlaku znajdziesz trzy miejsca, w których kwitnie szafran spiski. Trasa ta jest tak urokliwa, że warto przejść ją także w innych porach roku, a jeśli starczy Ci sił, to koniecznie zawędruj kiedyś na Polanę Skalne, widoki stąd zapierają dech. Powracając jednak do trasy na Miznówkę w Beskidzie Wyspowym – start na Przełęczy Przysłop ma tę zaletę, że jest tutaj sporo miejsca, aby zaparkować samochód, lecz jeśli chcesz wejść tylko na ten szczyt, pomijając Myszycę, to możesz skrócić sobie podejście i rozpocząć wycieczkę na Przełęczy Przysłopek.

Trasa: Przełęcz Przysłop – Polana Nowa (zagórzańskie serce) – Myszyca – Przełęcz Przysłopek – Polana Okolczyska – Miznówka. Czas przejścia w jedną stronę: ok. 1 h 40 min. Szlak żółty.

Początkowo szlak żółty z Przełęczy Przysłop w stronę Jasienia przez Miznówkę poprowadzony jest asfaltową drogą między domami, ten odcinek jest stromy. Po około 10 minutach marszu oznaczenia kierują w lewo na polną drogę, z której rozpościera się piękna panorama na Gorce, szczególnie ładnie prezentuje się w promieniach zachodzącego słońca. Po 5 minutach marszu droga wchodzi w las, dalej przez około 20 minut trzeba ostro wspinać się w górę skrajem Polany Nowej – jeśli chcesz zobaczyć krokusy, to rosną na jej dolnej części, zaraz pod lasem. Pamiętaj, że jest to teren prywatny, nie niszcz nic, nie śmieć, uszanuj to miejsce.

Po około 35-40 minutach od startu można odpocząć przy zagórzańskim sercu na szczycie Polany Nowej. Dalej możesz podążyć żółtym szlakiem na Przełęcz Przysłopek lub poza oznaczeniami przejść przez Myszycę, tutaj opisałam ten fragment trasy: Myszyca w Beskidzie Wyspowym. Zobacz krokusy i zagórzańskie serce.










Z Polany Nowej na Przełęcz Przysłopek jest około 25 minut marszu, po drodze przy żółty szlaku, wiosną na leśnej polance tuż przed przełęczą możesz nacieszyć się krokusami. Po wyjściu na otwartą przestrzeń przełęczy ponownie cieszą widoczki, pięknie tu jest o zachodzie słońca. Przez Przełęcz Przysłopek przeprowadzona jest asfaltowa droga, można tutaj dojechać samochodem i zaparkować przy domach za 10 PLN (opłata do skrzyneczki lub blikiem), co skraca znacznie czas przejścia, lecz pomija się wtedy ładne panoramy po drodze na Nową Polanę. Po przekroczeniu asfaltu szlak żółty wyprowadza na zbocza Miznówki, tutaj kończy się lekki marsz i rozpoczyna wspinaczka kamienistą drogą. Po 20 minutach wita Polana Okolczyska i krokusy na niej. Nie znalazłam ich wiele, lecz rosną w południowo-zachodniej części łąki. Ponownie odsłaniają się widoczki.

Stąd już tylko 20 minut marszu, aby zdobyć Miznówkę. Szlak żółty poprowadzony jest skrajem polany, w jej górnej części trzeba być uważnym, gdyż skręca w lewo, a następnie w prawo, aby ostatnią stromą prostą wyprowadzić na niewielką polankę na szczycie Miznówki. Jeżeli poszukujesz krokusów, to stąd leśnymi drogami możesz spróbować podejść na stokowe polany Pustki i Miznówka, może tutaj także znajdziesz te górskie kwiaty, ich stanowiska były tutaj odnotowane w literaturze tematu.

Cała trasa jest przyjemna, po każdym odcinku cięższego podejścia pojawia się wypłaszczenie, które pozwala odpocząć nieco i złapać oddech.









Widokowe polany w drodze na Miznówkę

Żółty szlak z Przełęczy Przysłop na Miznówkę to bardzo widokowa trasa, z przełęczy i polan po drodze roztaczają się wspaniałe widoki. Można delektować się Gorcami i Beskidem Wyspowym, górki ciągną się aż po horyzont. Urocze są też zamknięte, nieco ograniczone widoki z Przełęczy Przysłopek.








Polana Nowa i Przełęcz Przysłopek – zachód słońca

Szukasz miejsca na popołudniowo-wieczorną wycieczkę, na której będzie można podziwiać górki o zachodzie słońca? Polana Nowa i stoki Miznówki, a w szczególności Przełęcz Przysłopek to dobre punkty na szybki wypad w góry na zachód słońca. Na szczycie Polany Nowa, tuż pod lasem ulokowano zagórzańskie serce z ławeczkami, roztacza się stąd urocza panorama Gorców. Jeśli z Przełęczy Przysłop podążysz dalej, to możesz wejść na Miznówkę, a z niej zejść do Przełęczy Przysłopek, która także jest odsłonięta i rozpościera się z niej ładny widok – zachodzące słońce niesamowicie podkreśla Luboń Wielki.






Szlak z Przełęczy Przysłop na Miznówkę – parking, informacje praktyczne

  • Samochód można zaparkować na Przełeczy Przysłop w Lubomierzu-Rzekach przy przystanku autobusowym: 49.593583, 20.225314
  • Na Przelęczy jest przystanek autobusowy, kursuje tutaj komunikacja zbiorowa, można tutaj dojechać z Mszany Dolnej. Tutaj znajdziesz: rozkład jazdy komunikacji zbiorowej na Przełęcz Przysłop w Lubomierzu.
  • Z Przełęczy Przysłop na Miznówkę poprowadzony jest żółty szlak. Czas przejścia w jedną stronę: ok. 1 h 40 min, powrót tą samą trasą ok. 1 h 20 min.
  • Można tutaj zabrać psa na wycieczkę.
  • Z Mszany Dolnej na Przełęcz Przysłop dojedziesz w 16 min (15 km); z Limanowej w ok. 37 min (35 km); z centrum Krakowa w ok. 1 h 50 min (72 km).

Beskid Wyspowy Polana Nowa – współrzędne GPS: 49.604373, 20.229015
Beskid Wyspowy Polana Okolczyska – współrzędne GPS: 49.617553, 20.223955
Beskid Wyspowy Miznówka – współrzędne GPS: 49.623156, 20.225229

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.