Żółty szlak na Jasień przez Miznówkę i na Kutrzycę z Przełęczy Przysłopek

Żółty szlak na Jasień przez Miznówkę i na Kutrzycę z Przełęczy Przysłopek

Miznówka, Jasień i Kutrzyca – trzy szczyty w Beskidzie Wyspowym, które można zdobyć w czasie krótkiej wycieczki, wejście zajmie Ci nieco ponad 1 godzinę, więc możesz się tutaj wybrać nawet w tygodniu po pracy, gdy dni są dłuższe. Z polan po drodze roztaczają się piękne panoramy, zobaczysz stąd nawet Tatry.


Jasień w Beskidzie Wyspowym to jedna z najwyższych górek tego beskidu, szczyt ten jest w pełni zarośnięty, lecz zaraz poniżej jest wielka Polana Skalne z cudownym widokiem po horyzont, przy dobrej przejrzystości powietrza widać stąd Tatry. Warto tutaj przyjść, rozłożyć się na łące i delektować widokami.

Szlaki na Jasień

Jasień (1062 m n.p.m.) jest jednym z najwyższych szczytów Beskidu Wyspowego, uplasował się na trzecim miejscu, tuż za Mogielicą i Ćwilinem, od którego jest niższy o parę metrów. Można na niego wejść od strony Lubomierza, Łętowego, Półrzeczek, a także wędrując z Mogielicy do Lubomierza. Przez Jasień przebiega szlak w kolorze żółtym, przechodzi tędy także Główny Szlak Beskidu Wyspowego (GSBW), poza tym tuż poniżej szczytu kończy się zielony szlak, którym można zejść na Polanę Łąki i dalej do Łętowego po drodze zaliczając widokową Polanę Folwarczną i nieco po boku szlaku Kiczorę (901 m n.p.m.). Polanę Łąki polecam na zachód słońca.



Najszybszy szlak na Jasień

Wędrówkę na Jasień polecam zacząć na Przełęczy Przysłopek, gdzie jest niewielki płatny parking przy domach, na którym można pozostawić samochód na cały dzień, wrzucając do puszki 10 PLN (04.2025), można też zapłacić blikiem. Przełęcz ta jest mniej więcej w połowie drogi na Jasień z Przełęczy Przysłop w Lubomierzu, a do tego położona jest znacznie wyżej, więc można zaoszczędzić sobie ok. 40 minut wędrówki pod górę – jednak muszę przyznać, że Polana Nowa po drodze to bardzo widokowe miejsce i od tej strony można przy okazji zdobyć Myszycę.

 Trasa: Przełęcz Przysłopek – Polana Okolczyska – Miznówka – Jasień – Polana Skalne – Kutrzyca. Czas przejścia: 1 h 11 min (przy dobrym tempie max. 1 h). Szlak żółty.




Szczerze stwierdzę, że nie ma tu zbytniej filozofii, wystarczy podążać leśną drogą wciąż pod górę, jednak szlak miejscami można zgubić, dlatego, jeśli tylko droga skręca, to uważnie przyglądaj się drzewom i szukaj oznaczeń lub posiłkuj się w terenie mapą. Szlak żółty przechodzi przez asfaltową drogę na Przełęczy Przysłopek (2), w tym miejscu jest tabliczka z nazwą przełęczy, trzeba iść w kierunku północnym w górę.

Pierwsze 10 minut trasy wiedzie przez łąkę, trzeba przejść obok nowych zabudowań i dojść do granicy lasu (3). Tutaj około 7 minut marszu do Polany Okolczyska (6), wiosną można na niej znaleźć krokusy. Droga ponownie wchodzi w las i dalej wiedzie skrajem polany, gdy ta się skończy, szlak skręca w lewo (7), do tego miejsca dojdziesz po około 25 minutach od startu na Przełęczy Przysłopek. Tutaj jeszcze chwilę zachowaj czujność, gdyż po przejściu górnego skraja polany szlak ostro skręca w prawo pod górę (8). To chyba najcięższy fragment trasy, droga jest wąska, pośrodku ma wyrzeźbioną bruzdę, którą z gór ucieka w dół deszczowa i roztopowa woda – klasyczny, uroczy odcinek wyspowego szlaku, takie znajdziesz w Beskidzie Wyspowym w niejednym miejscu.


Kolejne 13 minut niemal na krechę pod górę, nieco się zasapałam, lecz nie jest źle, zawsze mogłoby być gorzej (kto wchodził na Luboń Wielki, Laskową, Waligórę ten wie, że takie niepozorne górki mogą dać wycisk). Miznówka wita! Oto pierwszy ze szczytów na trasie. Tutaj można się nieco zawieść, gdyż widoków brak, lecz wcześniejsze polanki Ci to wynagrodzą, rozpościerają się z nich cudowne panoramy na Gorce i Beskid Wyspowy. Chwila odpoczynku i dalej drogą w górę. Stąd na Jasień pozostały 22 minuty marszu, różnica wysokości to niecałe 100 metrów, a do przejścia niecały kilometr. Po drodze tuż przy szlaku jest kolejna widokowa polana. Droga lekko pnie się w górę, wędrówka przez las jest całkiem przyjemna. Tuż przed szczytem jest ostatnia zmyłka, niewielkie skrzyżowanie (17), tutaj zwróć uwagę na oznaczenia – szlak żółty skręca w prawo i doprowadza na Jasień, a na wprost wiedzie zielony szlak przez Polanę Łąki do Łostówki.


Po około 1 h 05 min szczyt Jasienia wita! Jest tutaj ławka, tabliczka z nazwą szczytu i mapa turystyczna. Maleńka polanka dookoła porośnięta jest drzewami, lecz widoczki są już niemalże na wyciągnięcie ręki, gdyż tuż poniżej najwyższego wierzchołka masywu jest widokowa Polana Skalne. No to hop! Dalej drogą w dół, 5 minut pozostało do szczytu o nazwie Kutrzyca. O niej nieco poniżej, szczyt ten jest na skraju polany.






Powrót tą samą drogą zajmuje ok. 45 minut, plus parę minut na dojście do zabudowań, przy których jest niewielki prywatny parking.

Polana Skalne w Beskidzie Wyspowym

Ze szczytu Jasienia schodzi się stromo w dół przez las na wielką polanę. Oto Polana Skalne w Beskidzie Wyspowym, jedna z najbardziej widokowych, to właśnie dla niej warto wybrać się na Jasień. Na jej północnym krańcu znajdziesz ławki, kapliczkę, tablicę informacyjną i tabliczkę oznaczającą szczyt Kutrzycy. Kiedyś prowadzony był tu wypas owiec, do dzisiaj na południowym skraju polany jest widoczny szałas, który jest utrzymywany w dobrym stanie, jest to obiekt prywatny i pewnie, jeśli to czytasz, to wiesz, że należy go zostawić w stanie zastanym albo i lepszym, nie śmiecić itd.

Jeszcze w latach 80. XX wieku Polana Skalne była użytkowana, kiedyś nawet były tutaj pola uprawne. Już prawie pół wieku, gdy polana jest pozostawiona niemal samej sobie, więc powoli zarasta. Wpierw pojawiły się tutaj borówki, podobnie jak na innych polanach w Beskidzie Wyspowym, np. na Ćwilinie, pojawiają się już tutaj drobne krzewy i drzewa, kiedyś miejsce to ponownie może stać się lasem, dlatego korzystaj z widoków, póki są, a naprawdę wysiłek jest wart tej nagrody! Jest tutaj pięknie!

Tym razem opisuję wyjście wiosenne, więc na zdjęciach głównie śnieg i lód, ale dorzucam kilka fotek z jesieni.





Polana Skalne – panorama

Widok z Polany Skalne u mnie zawsze zapiera dech w piersi, jest szeroki, ciągnie się aż po horyzont, w oddali widać poszarpane granie Tatr, a przed nimi zobaczysz Beskid Sądecki, Pieniny i Gorce. Widać stąd kilka szczytów Korony Gór Polski: Radziejową, Wysoką i Rysy. Prawie zapomniałabym o Mogielicy, która pięknie prezentuje się przy schodzeniu z Jasienia na polanę, łatwo ją rozpoznać po wieży widokowej.






Widokowe polany na Jasieniu

Masyw Jasienia jest popularnym miejscem wycieczek w Beskid Wyspowy, ponieważ jest tutaj wiele polan przy szlakach, roztaczają się z nich przyjemne panoramy. Dotychczas wędrowałam na Jasień z Półrzeczek, Łostówki i od strony Przełęczy Przysłop, każda trasa miała swoje momenty wow, więc ciężko byłoby mi wybrać, która z nich będzie najpiękniejsza, mogę jedynie stwierdzić, że na pewno najkrótszy szlak na Jasień jest z Przełęczy Przysłopek i to mój jedyny pewniak tutaj. Na żółtym szlaku znajdziesz cztery widokowe polany na Jasieniu, przy zielonym szlaku urocze jest podejście do granicy lasu i dalej Polana Folwarczna i Polana Łąki, na którą koniecznie wybierz się na zachód słońca – co tutaj się dzieje nad wyspami to aż ciężko opisać.

Widok z Przełęczy Przysłopek




Widok z Polany Okolczyska

Widok z Polany Folwarcznej

Widok z Polany Łąki

Jasień i Kutrzyca – Korona Beskidu Wyspowego

Jeśli cel motywuje Cię do wyjścia z domu, to może zainteresuje Cię Korona Beskidu Wyspowego, jest to jedna z odznak w regionie. Jasień, Kutrzyca i położony nieco bliżej Mogielicy Krzystonów są na liście gór do zaliczenia w ramach odznaki turystycznej Korona Beskidu Wyspowego. Można przejść przez te trzy szczyty w ramach jednego przemarszu Pasmem Jasienia. Do Krzystonowa z Przełęczy Przysłopek dojdziesz w 1 h 45 min, po drodze oczywiście odhaczysz pozostałe dwa szczyty.


Jasień z Przełęczy Przysłopek – parking, szlak, informacje praktyczne

  • Samochód można zostawić na Przełęczy Przysłopek przy domach, jest tutaj malutki płatny parking nad kapliczką: 49.614178, 20.227715. Opłatę uiszcza się do puszki albo BLIK, na początku 2025 roku opłata wynosiła 10 pln za cały dzień.
  • Z Przełęczy Przysłopek na Jasień wiedzie żółty szlak. Czas przejścia to max.: 1 h 10 min.
  • Wiosną na Przełęczy Przysłopek i Polanie Okolczyska można znaleźć krokusy.
  • Na Miznówkę, Jasień i Kutrzycę można się wybrać z psem.
  • Jeżeli poruszasz się komunikacją zbiorową, to można dojechać niżej na Przełęcz Przysłop i przejść na piechotę szlakiem żółtym na Przełęcz Przysłopek, tutaj znajdziesz opis tej części trasy: Szlak na Miznówkę z Przełęczy Przysłop – krokusy na Polanie Nowa i Polanie Okolczyska.

Beskid Wyspowy Miznówka – współrzędne GPS: 49.623156, 20.225229

Beskid Wyspowy Jasień – współrzędne GPS: 49.630323, 20.224437

Beskid Wyspowy Kutrzyca – współrzędne GPS: 49.633184, 20.227182

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.