Wieża widokowa na Mogielicy – odkryj uroczą panoramę Tatr. Szlak na Mogielicę z Wyrębisk

Wieża widokowa na Mogielicy – odkryj uroczą panoramę Tatr. Szlak na Mogielicę z Wyrębisk

W Beskidzie Wyspowym można znaleźć kilka wież widokowych, większość z nich powstała niedawno, lecz jest taki jeden szczyt, na którym taka konstrukcja stoi od dziesięcioleci – to Mogielica. Rozpościerają się stąd genialne panoramy z Tatrami jak na dłoni.


Pierwsza wieża widokowa na Mogielicy otwarta została w 2008 roku, zbudowana była z drewna, podobną konstrukcję można nadal podziwiać pod Jaworzem w Beskidzie Wyspowym. Wchodzenie na nią nie było przyjemne, mimo tego cieszyła się ogromną popularnością, jednak czas robi swoje, budowla zaczęła zagrażać życiu i zdrowiu turystów, ostatecznie zamknięto ją w maju 2020 roku. Rozbiórka nastąpiła w czerwcu 2022 roku.


Nowa wieża widokowa na Mogielicy

Wieża na Mogielicy ma prawie 23 metry wysokości, zbudowana jest ze stali i drewna, którym ciekawie wykończono boki konstrukcji. Na szczycie znajduje się zadaszony taras widokowy, z którego roztacza się piękna panorama 360 stopni. Obecna konstrukcja z pewnością jest dużo wygodniejsza do zdobycia niż dawna wieża na Mogielicy, lecz nadal nie sprzyja osobom z lękiem wysokości lub przestrzeni, gdyż przy mocniejszych podmuchach wiatru lekko się chyboce.

Nowa wieża widokowa na Mogielicy została oficjalnie otwarta 17 grudnia 2022 roku, lecz wchodzono na nią już od października 2021 roku. Do budowy używano helikoptera, który dostarczał elementy konstrukcyjne na szczyt góry.



Wieża widokowa na Mogielicy – panorama

Widok z wieży na Mogielicy zapiera dech w piersi. Zdobycie tarasu widokowego przy idealnej przejrzystości powietrza pozwala zobaczyć Tatry jak na dłoni – poszarpane granie górują ponad Polaną Stumorgową, widać stąd nawet Łomnicę. Poza tym można stąd zobaczyć wiele szczytów Beskidu Wyspowego i Gorców. Wyjątkowo ładnie jest tu o zachodzie słońca, gdy Beskid Wyspowy pokazuje swoje najcudowniejsze oblicze, gdy mgły spowijają doliny.





Wieża na Mogielicy – jaki szlak wybrać?

Szczyt Mogielicy przecinają dwa szlaki turystyczne: niebieski i zielony, które łączą się ze szlakiem żółtym oraz ścieżką historyczną, sprawia to, że można tutaj wejść z wielu stron i można robić pętle, aby nie wracać tą samą drogą.

Najkrótszy szlak na wieżę na Mogielicy

Większość osób wybiera się na Mogielicę z Przełęczy Śmigłego-Rydza (inaczej Chyszówki), poprowadzony jest stąd zielony szlak, czas przejścia: 1 h 40 min. Trasa ta uważana jest za najszybszą i najłatwiejszą. Osobiście szłam tędy tylko raz i nigdy więcej nie powtórzyłam przejścia tym szlakiem, gdyż było to dla mnie wyjątkowo ciężkie podejście. Plusem startu na przełęczy jest to, że można zejść żółtym szlakiem i wzdłuż szosy wrócić czerwonym szlakiem do punktu wyjścia. Poniżej na mapce możesz zobaczyć przebieg pętli.

Najszybszy szlak na wieżę na Mogielicy

Dojście do wieży widokowej na Mogielicy z Wyrębisk jest według mnie dużo przyjemniejsze, zajmuje około 1 h 30 min, szlak zielony. Tutaj także można zrobić pętlę, jej trasa przebiega ścieżką historyczną – po drodze przechodzi się przez Polanę Stumorgową, która jest cudownym miejscem biwakowym. W okresie owocowania borówek można tutaj najeść się do syta, lecz trzeba uważać na żmije, które lubią wygrzewać się na środku kopczyków – miałam tę wątpliwą przyjemność spotkać się z gadem.

Czy można wybrać się na wieżę na Mogielicy z psem?

Od razu napiszę, że na szczyt Mogielicy, a co za tym idzie, także na wieżę na Mogielicy z psem wejść nie wolno. Oczywiście można to zrobić, lecz jest to niezgodne z prawem. Duża część partii szczytowej jest objęta rezerwatem przyrody i wszystkie szlaki prowadzące na tę górę przechodzą przez teren chroniony.

Jednak jeśli bardzo chcesz iść na Mogielicę z psem, lecz niekoniecznie musisz zdobyć szczyt i wieżę, to można podejść na wysokość ok. 1100 m n.p.m. na Polanę Stumorgową – jest to cudowny punkt widokowy na Tatry. Znajdziesz tutaj niewielką zadaszoną altanę i kilka ławek.

Wieża widokowa na Mogielicy – parking, informacje praktyczne

  • Wstęp na wieżę jest bezpłatny, jest czynna 24/7, lecz ze względu na stalową konstrukcję w czasie burzy obowiązuje zakaz wejścia.
  • W zależności od wyboru trasy samochód można zostawić:
  1. Na Przełęczy Śmigłego-Rydza, gdzie zbudowano nowy, pokaźny parking, na którym trzeba uiścić opłatę (49.68125, 20.28064) lub przy drodze poniżej przełęczy, gdzie również zbudowano nowy parking na kilkanaście samochodów, tutaj bez opłaty (49.68080, 20.28338).
  2. W Wyrębiskach można zaparkować na niewielkim, bezpłatnym parkingu przy drodze (49.63485, 20.30850).
  • Czas przejścia do wieży widokowej na Mogielicy wynosi ok. 1 h 30 min – 1 h 40 min w zależności od wyboru miejsca startu.

Wieża na Mogielicy – współrzędne GPS: 49.65532, 20.27673

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.