Wieża widokowa na Bocheńcu niedaleko Brzeska. Punkt widokowy na Pogórze Wiśnickie

Wieża widokowa na Bocheńcu niedaleko Brzeska. Punkt widokowy na Pogórze Wiśnickie

Wzgórze Bocheniec w Jadownikach niedaleko Brzeska ma ciekawą historię, istniał tu niegdyś gród, jednak to nie on jest obecnie największą atrakcją tego miejsca. W październiku 2023 roku została udostępniona do zwiedzania nowa wieża widokowa na Bocheńcu, z której podobno roztaczają się piękne panoramy, jednak trzeba trafić na świetne warunki przejrzystości powietrza, aby tego uświadczyć – mi się nie udało.

Wzgórze Bocheniec w Jadownikach znajduje się około 1 godziny jazdy samochodem z Krakowa lub Nowego Sącza, z Tarnowa można tu dojechać w około 30-40 minut, a z Brzeska w 10 minut. Przez szczyt górki prowadzi droga asfaltowa, którą można podjechać pod wieżę widokową, jest tu niewielki parking i wiata turystyczna.


Bocheniec – wieża widokowa w Jadownikach

Wieża widokowa na Bocheńcu powstała na szczycie niezalesionego wzgórza, ma nieco ponad 24 metry wysokości. Zbudowana ze stali konstrukcja obłożona została drewnem, szczyt wieńczy czterospadowy dach. Wygląda to naprawdę ładnie. Po drodze przechodzi się przez szereg tarasów, które wychodzą na północ i południe, lecz ciężko dojrzeć z nich spektakularne panoramy, a szkoda, bo tego głównie oczekuje się od takich miejsc (przynajmniej ja tego oczekuję).

Dostępnych jest tutaj aż 12 tarasów widokowych wychodzących na północ i na południe – na każdym półpiętrze można przystanąć i podziwiać widoki. Jednak wieża w Jadownikach ma jeden poważny mankament, szczytowy taras nie pozwala na oglądanie pełnej panoramy 360 stopni, drugim problemem są elementy konstrukcyjne, które zasłaniają widok. Brakuje także tutaj tablic z opisem. Wizualnie wieża na Bocheńcu wygląda pięknie, użytkowo niestety zawodzi. Jednak jest tu pewien plus – wąska, mocno zabudowana klatka schodowa ułatwia wejście na wyższe tarasy osobom z lękiem wysokości lub przestrzeni.



Wieża widokowa na Bocheńcu – panorama

Nowa wieża widokowa niedaleko Brzeska pozwala obejrzeć to miasto z góry, dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z lunety i przybliżenia sobie szczegółów zabudowań Pogórza Wiśnickiego. Panoramy rozpościerają się głównie w kierunkach północnym i południowym, przy dobrej przejrzystości powietrza można dojrzeć Tatry z nieco innej perspektywy, niż jest dostępna na wieżach w pobliskim Beskidzie Wyspowym – który jest stąd dobrze widoczny. Przy odrobinie szczęścia można dostrzec królową Beskidu Żywieckiego, czyli Babią Górę. Widać stąd także Gorce.

Jeśli oczekujesz, że nowa wieża widokowa niedaleko Brzeska zachwyci Cię spektakularną górską panoramą – to raczej nie jest to miejsce, które Ci się spodoba, w końcu stoi ona pośrodku pogórza, a tu wielkich gór nie ma. Po ciekawsze widoki warto wybrać się na południe do Beskidu Wyspowego.





Wzgórze Bocheniec w Jadownikach

Przy okazji wizyty na wieży warto podejść do widocznego z góry kościółka, który stoi w obrębie wałów jednego z ważniejszych grodów doby plemiennej w Małopolsce – jednego z sieci wczesnośredniowiecznych tzw. grodów wiślańskich. Wzgórze Bocheniec w Jadownikach było niegdyś ośrodkiem lokalnej władzy i handlu.


Wieża widokowa w Jadownikach – jak dojechać?

Przez wzgórze Bocheniec przechodzi droga asfaltowa łącząca Jadowniki z Melsztynem, to właśnie od niej odbija ul. św. Anny, która doprowadza do wieży widokowej. Najłatwiej dojechać tutaj od strony drogi krajowej nr 94 z miejscowości Jadowniki, po drodze można obejrzeć pięknie zdobiony neogotycki kościół św. Prokopa Opata.

Wieża widokowa na Bocheńcu – szlaki piesze

Na wzgórze Bocheniec prowadzi czerwony szlak z Brzeska do Gosprzydowej i fragment Drogi św. Jakuba, którym można dojść tutaj z Brzeska lub od strony Dębna. Czas przejścia z centrum Brzeska to ok. 2 h 10 min, a z Dębna ok. 2h 30 min.

Wieża na Bocheńcu – parking, godziny otwarcia, informacje praktyczne

  • Przy wieży widokowej na Bocheńcu jest bezpłatny, niewielki parking na kilka samochodów.
  • Wieża widokowa jest czynna codziennie, wstęp jest bezpłatny, jednak nie powinno się przebywać na niej w czasie burzy.
  • Na Bocheniec w Jadownikach można dojechać samochodem w około 1 godzinę z Krakowa lub Nowego Sącza, z Tarnowa w około 30-40 minut, a z Brzeska w 10 minut. Najłatwiej dojechać na szczyt wzgórza od strony miejscowości Jadowniki z drogi krajowej nr 94.
  • Jeśli chcesz mieć pewność, że widoki z wieży będą przyzwoite, możesz sprawdzić kamery online z wieży na Bocheńcu tutaj.

Wzgórze Bocheniec – co warto zobaczyć w pobliżu?

  • Gród na Bocheńcu z kościołem św. Anny i źródełkiem św. Anny.
  • Kościół św. Prokopa Opata w Jadownikach.
  • Grota Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej.
  • Zamek w Dębnie.
  • Pałac Goetz w Brzesku.
  • Dwór w Okocimiu.

Wieża na Bocheńcu – współrzędne GPS: 49.943494, 20.653729

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.