Zwykło się ostatnimi czasy mówić, że wieże widokowe wyrastają jak grzyby po deszczu i coś w tym jest, gdyż w wielu regionach Polski pojawiły się pachnące nowością konstrukcje, także w Beskidzie Wyspowym. Odwiedziłam wszystkie, które dotychczas wybudowano na tutejszych górkach, oto zestawienie, które przybliży Ci każde z tych miejsc.
Wyjścia w góry dają najwięcej frajdy, gdy można podziwiać widoki, a zalesione szczyty bardzo to utrudniają, stąd taka popularność platform i wież. Wysokie konstrukcje pozwalają wspiąć się ponad korony drzew i oglądać szerokie panoramy, w Beskidzie Wyspowym możliwe jest to w 5. lokalizacjach: pod Jaworzem, na Kamionnej, Modyni, Mogielicy i Skiełku. Każde z tych miejsc znajdziesz z opisem u mnie na blogu, tutaj przygotowałam zestawienie, które może być przydatne przy planowaniu wycieczek.
Beskid Wyspowy – 5 wież widokowych:
1. Wieża widokowa pod Jaworzem
Pierwsze z miejsc, które warto odwiedzić, aby delektować się pięknem Beskidu Wyspowego, to wieża widokowa pod Jaworzem w paśmie Łososińskim. Konstrukcja starego typu, podobna do tej, którą można było dawniej zobaczyć na Mogielicy lub Cietniu – nieco przypominająca ambonę myśliwską, zbudowana z drewna, wyposażona w strome, niemal drabiniaste schody. Wydawałoby się, że jest niewarta uwagi, lecz warto wejść chociaż na pierwszy taras widokowy i delektować się ładną panoramą. Zdjęcia może nie oddają w pełni klimatu, lecz dotarłam tam niemal o zmroku i nieco zepsuło to kadry.
Wysokość: ok. 20 metrów.
Panorama: Pogórze Rożnowskie, Pasmo Łososińskie, Beskid Sądecki, można zobaczyć Tatry.
Czas przejścia do wieży pod Jaworzem: 20 minut, można bardzo wysoko wyjechać samochodem. Najlepszy dojazd jest od strony Męciny.
Opis szlaku i więcej informacji znajdziesz tutaj: Jaworz – wieża widokowa
2. Wieża widokowa na Kamionnej
Obecnie najwyższa wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym, z której roztacza się cudowna panorama, najpiękniej jest tutaj o zachodzie słońca, mi udało się dostrzec Tatry – polecam wybrać się tutaj jesienią. Zdobywając Kamionną można się przejść na pobliski Pasierbiec, bardzo przyjemny szlak, na wiosnę kwitną tutaj przebiśniegi.
Wysokość: 29 metrów.
Panorama: Pogórze Wiśnickie, Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry.
Czas przejścia do wieży widokowej na Kamionnej: 20-50 minut w zależności od miejsca, w którym pozostawi się samochód, gdyż można bardzo wysoko podjechać drogami asfaltowymi lub leśnymi. Najlepszy dojazd jest od strony Bacówki na Zadzielu.
Opis szlaku i więcej informacji znajdziesz tutaj: Kamionna – wieża widokowa
3. Wieża widokowa na Modyni
Zbudowana w 2021 roku wieża widokowa na Modyni to propozycja dla osób, które mają problemy z lękiem wysokości i przestrzeni, konstrukcja jest bardzo zabudowana i stabilna, można tutaj czuć się bezpiecznie, a panorama jest niesamowita. Dobra przejrzystość powietrza umożliwia podziwianie Tatr. Trzeba sobie tutaj zarezerwować więcej czasu, gdyż z najwyżej położonego parkingu marsz szlakiem zajmuje ok. 40-50 minut.
Wysokość: 27 metrów.
Panorama: Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Gorce, Magurę Spiską i Tatry.
Czas przejścia do wieży widokowej na Modyni: 40-50 minut z Przełęczy Cisowy Dział, spod krzyża w Młyńczyskach. Szlak niebieski, większość trasy idzie przez las.
Opis szlaku i więcej informacji znajdziesz tutaj: Modyń – wieża widokowa
4. Wieża widokowa na Mogielicy
Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, zdobywa go każdy, kto zalicza Koronę Gór Polski, więc miejsce cieszy się dużą popularnością. Zbudowana tutaj nowa wieża jest genialnym punktem widokowym, powiedziałabym, że zachód słońca stąd jest „sztos”. Wyjątkowo uroczo wyglądają tu położone poniżej pagórki, gdy obleją je mgły. Wycieczka na Mogielicę to nieco wymagająca wyprawa, w porównaniu ze zdobywaniem innych wież w regionie, gdyż trzeba się nastawić na co najmniej 1 h 30 min marszu w jedną stronę, ale uwierz mi, że warto!
Wysokość: ok. 23 metry.
Panorama: Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry.
Czas przejścia do wieży widokowej na Mogielicy: najkrótsza trasa prowadzi z Wyrębisk, jest technicznie łatwa, trzeba sobie zarezerwować ok. 1 h 30 min – 1 h 40 min na tuptanie na szczyt, a następnie podobny czas na zejście. Można zrobić pętlę, startując z Wyrębisk zielonym szlakiem, zejść ścieżką historyczną przez Polanę Stumorgową – czas przejścia całości: 3 h 12 min, ok. 9,5 km.
Opis szlaku i więcej informacji znajdziesz tutaj: Mogielica – wieża widokowa
5. Wieża widokowa na Skiełku
Ostatnia w zestawieniu, lecz nie dlatego, że jest najgorsza, po prostu te 5 wież w Beskidzie Wyspowym ułożyłam alfabetycznie. Skiełek jest niską, zalesioną górką, lecz widoki ze szczytu wieży są pierwsza klasa! Idealne miejsce na zachód słońca albo niedzielny poobiedni spacerek. Bardzo ładna jest konstrukcja wieży widokowej, obłożona listewkami ułatwia wchodzenie na szczyt osobom z lękiem wysokości.
Wysokość: 28 metrów.
Panorama: Pogórze Rożnowskie, Pogórze Ciężkowickie, Beskid Niski, Magurę Spiską, Beskid Sądecki, Pieniny, Beskid Wyspowy, Gorce i Tatry.
Czas przejścia do wieży widokowej na Skiełku: ok. 20 minut z parkingu przy drodze asfaltowej, który został specjalnie stworzony dla osób chcących zdobywać Skiełek. Najlepszy dojazd jest od strony Łukowicy.
Opis szlaku i więcej informacji znajdziesz tutaj: Skiełek – wieża widokowa