Skiełek to niewielkie wzniesienie w Beskidzie Wyspowym, mierzy zaledwie 749 m n.p.m. W kwietniu 2023 roku nastąpiło oficjalne otwarcie wzniesionej na nim wieży widokowej, która sprawiła, że miejsce to docenili turyści. Niewidokowa górka stała się atrakcją z bajeczną panoramą.
Zdobycie Skiełka i wieży na nim zbudowanej jest szybkie, proste i przyjemne, pewnie dlatego miejsce to cieszy się dużą popularnością. Najkrótszy wariant trasy zajmuje około 20 minut marszu. Przy drodze asfaltowej stworzono spory parking dla samochodów, z niego należy podążyć dalej zielonym szlakiem.
O czym przeczytasz we wpisie:
Wieża widokowa na Skiełku
Nowoczesna wieża widokowa na Skiełku jest obecnie najwyższą wieżą widokową Beskidu Wyspowego (po wybudowaniu w 2023 roku wieży widokowej na Kamionnej o wysokości 29 metrów, wieża na Skiełku zajmuje pozycję drugą co do wysokości). Całkowita wysokość konstrukcji mierzy 28 metrów, taras widokowy ulokowano na wysokości 23 metrów. Stalowa konstrukcja osłonięta jest pionowo ustawionymi listewkami, które nieco wyhamowują powiewy wiatru, nadają budowli nowoczesny wygląd i ułatwiają wspinanie się na górę osobom z lękiem wysokości. Co ciekawe, kosze śmietnikowe ustawione przy szlaku i przy wieży widokowej powtarzają motyw stali i drewna, tworząc spójną całość.
Na górę prowadzą stabilne schody, na starcie wita tablica informująca, że w czasie burzy nie należy korzystać z wieży.
Fajnym dodatkiem do zwiedzania tego miejsca jest pieczątka.
Skiełek w Beskidzie Wyspowym
Skiełek o wysokości 749 m n.p.m. wieńczy grzbiet górski, który ciągnie się od Cichonia i Ostrej. Wznosi się na terenie gminy Łukowica. Jego nazwa prawdopodobnie wywodzi się z gwarowego określenia na skowyt wilków – skiauczenie, może też odnosić się do nieurodzajnej, twardej gleby.
Na szczycie znajduje się niewielka polana, na której powstała wieża widokowa na Skiełku, są ławki, słupek z tabliczką oznaczającą szczyt, krzyż ustawiony na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Starym Sączu w czerwcu 1999 roku, betonowy słup triangulacyjny.
Skiełek w Beskidzie Wyspowym został wliczony w poczet gór, na które trzeba się wdrapać, aby zdobyć odznakę „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego. Jest również zaliczany do Korony Beskidu Wyspowego. Przechodzi tędy także Główny Szlak Beskidu Wyspowego (GSBW). Poprowadzono tu zielony szlak turystyczny, na który można wejść w Łukowicy lub z Młyńczysk.
Panorama ze Skiełka
Ulokowany na wysokości 28 metrów nad ziemią taras widokowy umożliwia obejrzenie panoramy 360 stopni. Z jednej strony widać za drzewami zalesiony grzbiet pasma, który wydaje się mało ciekawy, z kolejnej widać głównie miejscowości w dole, za to pozostałe dwa kierunki zachwycają wielością planów jak z akwarelowych obrazków. Widoczne stąd są liczne pasma górskie, na ich szczytach można dojrzeć inne wieże widokowe. Panorama ze Skiełka jest bardzo dokładnie rozpisana na dostępnych na szczycie wieży tablicach informacyjnych.
Przy idealnych warunkach można stąd zobaczyć: Pogórze Rożnowskie, Pogórze Ciężkowickie, Beskid Niski, Magurę Spiską, Beskid Sądecki, Pieniny, Beskid Wyspowy, Gorce, a nawet Tatry z ich najwyższymi szczytami, jak nasze polskie Rysy oraz słowackie Łomnica i Gerlach.
Ten wspaniały widok sprawia, że jest to genialne miejsce na podziwianie wschodów i zachodów słońca w Beskidzie Wyspowym.
Jak dojechać do wieży widokowej na Skiełku?
Inwestorzy pomyśleli i przy asfaltowej drodze prowadzącej z Łukowicy do Młyńczysk stworzyli duży parking na kilkadziesiąt samochodów. Znacznie ułatwia to dotarcie w to miejsce turystom zmotoryzowanym. Jeżeli zastanawiasz się jak dojechać do wieży widokowej na Skiełku, wybierz drogę z Łukowicy, jest to najprostszy i najkrótszy wariant samochodowy. Asfaltowa droga wiedzie obok kościoła i ostro wspina się w górę. Można w ten sposób zaoszczędzić około 40 minut marszu z centrum wsi.
Można także dotrzeć tutaj z Młyńczysk tą samą asfaltową drogą. Wiedzie ona po stoku pasma, jest wąska, pomieści tylko jeden samochód i prawie nie ma na niej mijanek, lecz miejscami są z niej piękne widoki. Przez Młyńczyska przebiega zielony szlak pieszy prowadzący na Skiełek.
Jak dojść na Skiełek?
Skiełek można zdobyć także pieszo z Łukowicy albo Młyńczysk. Przez szczyt przechodzi zielony szlak pieszy, na który można wejść w tych miejscowościach.
Czas przejścia na Skiełek z Łukowicy: ok. 0:55 min.
Czas przejścia na Skiełek z Młyńczysk: ok. 1 h 17 min.
Najkrótsza droga na wieżę na Skiełku to opisana powyżej opcja z zaparkowaniem samochodu na parkingu do wieży widokowej, następnie krótki spacer pod górę, który zajmuje około 20 minut.
Wieża widokowa na Skiełku – parking, informacje praktyczne
- Wieża jest ogólniedostępna, czynna 24/7, lecz w czasie burzy obowiązuje zakaz wejścia na konstrukcję ze względów bezpieczeństwa. Budowla wykonana jest ze stali.
- Parking pod wieżą widokową na Skiełku jest bezpłatny, pomieści kilkadziesiąt samochodów. Współrzędne parkingu do wieży na Skiełku: 49.60379, 20.47776
- Czas przejścia z parkingu pod wieżę widokową to ok. 20 minut.
- Przez Skiełek prowadzi zielony szlak turystyczny, można na niego wejść w Łukowicy lub w Młyńczyskach.
Współrzędne wieży widokowej na Skiełku: 49.60659, 20.47319