Wieża widokowa pod Jaworzem w Beskidzie Wyspowym

Wieża widokowa pod Jaworzem w Beskidzie Wyspowym

Jaworz w Beskidzie Wyspowym to najwyższy szczyt Pasma Łososińskiego. Nazywany jest także Kretówką. Jego wysokość określona została na 918-921 m n.p.m. (w zależności od opracowania). Czubek góry jest obecnie zalesiony, więc nie sposób obserwować stąd panoramę, lecz wystarczy zejść szlakiem na zbocze, aby nasycić wzrok dalekim widokiem, a dopomóc w tym może wieża widokowa pod Jaworzem.

Andrzej Matuszczyk w swoim przewodniku po Beskidzie Wyspowym napisał: „Pasmo Łososińskie to już właściwie nie Beskid Wyspowy”, a jednak szczyty znajdujące się w obrębie tego pasma zostały zakwalifikowane do odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego. Zaliczysz tu Babią Górę, Białowodzką Górę, Chełm, Dzielec, Groń, Jaworz, Łysą Górę, Miejską Górę, Sałasz, Sarczyn i Wielką Górę. Poza tym zaliczysz zbudowaną w 2010 roku wieżę widokową pod Jaworzem – najwyższym szczytem pasma.


Najkrótszy szlak na wieżę widokową pod Jaworzem

Do wieży widokowej pod Jaworzem prowadzi kilka dróg, które możesz pokonać pieszo, lecz jeśli chcesz odbyć lekką wycieczkę ze spektakularnym widokiem, niezbędny będzie Ci samochód. Można podjechać niemal pod samą wieżę! Dla miłośników off-roadu to pestka, a dla posiadaczy tradycyjnych pojazdów pozostaje krótki spacer.

Aby zaliczyć najkrótszy szlak na wieżę widokową pod Jaworzem należy skręcić w Męcinie na drogę wiodącą do kamieniołomu Kopalni Wolimex. Od tego miejsca jeszcze jest około 6 minut jazdy w górę, aby dotrzeć do końca drogi asfaltowej, tutaj można pozostawić samochód. Współrzędne miejsca: 49.71738, 20.54258

Stąd pozostaje około 20 minut spacerku, podczas którego można podziwiać góry odsłaniające się po lewej stronie. Ciekawostką jest również pewna nieruchomość, jeszcze niedokończona, która przypomina podstawę domu Muminków. Po drodze mija się tradycyjną dla Beskidu Wyspowego kapliczkę domkową, której obecna forma jest delikatnie mówiąc „ciekawa” – dobudowano do niej wątpliwej urody „przedsionek”, przez co powstał niewielki kościółek przy szlaku.

 Inne warianty trasy na wieżę widokową pod Jaworzem znajdziesz tutaj.




Wieża widokowa pod szczytem Jaworza

Wieża widokowa pod Jaworzem ma konstrukcję drewnianą, zbliżoną do nieistniejącej już starej wieży na Mogielicy. Wysokość budowli przekracza 20 metrów, to na tym poziomie znajduje się czwarty, najwyżej położony taras widokowy, a nad nim już tylko dach. Całość przypomina nieco ogromną ambonę myśliwską.

Potężne drewniane bale wydają się być stabilne, lecz nie jest to wieża dla osób z lękiem wysokości – schody są strome, przypominają nieco drabinę, wieża nie ma żadnego zabezpieczenia boków, konstrukcja jest otwarta, więc łatwo o zawrót głowy. Polecam jednak pokonanie strachu i wdrapanie się chociaż na pierwszy taras, roztacza się z niego nieco szersza panorama niż spod podstawy i jest pięknie!

U podnóża wieży znajdziesz wiatę biwakową, dodatkowo ustawiono ławki pod gołym niebem.


Panorama z wieży pod Jaworzem

Ze szczytu wieży widokowej pod Jaworzem roztacza się szeroka panorama, lecz nie jest to widok 360 stopni, gdyż budowla nie znajduje się na szczycie góry. Jednak nie ma co narzekać, gdyż widać stąd nawet Tatry! A tak poza nimi to Pogórze Rożnowskie, Pasmo Łososińskie, Beskid Sądecki.


Jak dotrzeć pod wieżę widokową pod Jaworzem?

Powyżej opisałam najkrótszy szlak na Jaworz i ustawioną na jego stoku wieżę, lecz jeśli nie chcesz pójść na łatwiznę i chcesz zaliczyć dłuższą wycieczkę po Beskidzie Wyspowym, podaję inne warianty tras:

 Niebieski szlak z Limanowej, którym poprowadzona jest ścieżka przyrodnicza – jej start jest przy skrzyżowaniu ul. Mikołaja Kopernika z ul. Leśną. Wiedzie tędy także Droga św. Jakuba, która po przejściu przez Sałasz Zachodni podąża w stronę Laskowej. Przebieg szlaku z tego miejsca: Limanowa – Miejska Góra – Przełęcz pod Sałaszem – Sałasz Zachodni – Sałasz – Jaworz – Wieża widokowa pod Jaworzem. Czas przejścia: 3 h 24 min.

 Zielony szlak z Łososiny Górnej – Przełęcz pod Sałaszem stąd szlak niebieski – Sałasz Zachodni – Sałasz – Jaworz – Wieża widokowa pod Jaworzem. Czas przejścia: 4 h 05 min.

 Czarny szlak z Laskowej – Sałasz Zachodni – Sałasz stąd szlak niebieski – Jaworz – Wieża widokowa pod Jaworzem. Czas przejścia: 3 h 45 min.

 Zielony szlak z Pisarzowej – Dziedzic – Sałasz – Jaworz – Wieża widokowa pod Jaworzem. Czas przejścia: 2 h 39 min.

 Żółty szlak z Męciny – Kłodne – kościółek na Skrzętli stąd szlak niebieski – Wieża widokowa pod Jaworzem. Czas przejścia: 2 h 33 min.

 Niebieski szlak z Rojówki (pobliże szkoły lub kapliczki) – Wieża widokowa pod Jaworzem. Czas przejścia: 2 h 18 min.

Wieża widokowa pod Jaworzem – parking, wstęp, godziny otwarcia

  • Parking na Jaworz w Beskidzie Wyspowym jest umowny, można zaparkować w okolicy końca drogi asfaltowej, która przebiega niebieskim szlakiem od strony Rojówki. Współrzędne parkingu: 49.71738, 20.54258
  • Z powyższego miejsca najszybciej dotrzesz do wieży widokowej pod Jaworzem.
  • Wieża widokowa pod Jaworzem w Beskidzie Wyspowym jest bezpłatna, czynna 24/7.
  • Przebiegający tędy niebieski szlak jest fragmentem Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego.
  • Jaworz jest jednym ze szczytów, który trzeba zaliczyć, aby zdobyć odznakę „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego. Spod wieży w 20 minut można zdobyć szczyt Jaworza.

Współrzędne wieży widokowej pod Jaworzem: 49.71898, 20.52894

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.