Wzgórze Gedymina – nowa wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju

Wzgórze Gedymina – nowa wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju

Wieże widokowe i ścieżki w koronach drzew stały się popularnymi atrakcjami, które przyciągają turystów. Tak też jest z wieżą widokową na wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju. Miejsce to warto odwiedzić, jeżeli nie dla panoramy, to na pewno ze względu na niesamowitą konstrukcję.

Wzgórze Gedymina w Szczawnie-Zdroju znajduje się we wschodniej części Parku Zdrojowego. W 1823 roku twórca kurortu, Samuel August Zemplin rozpoczął realizację projektu punktu widokowego na jednym z parkowych wzgórz. To właśnie wtedy powstał pawilon, który udostępniono dla zwiedzających w dniu urodzin króla Prus Fryderyka Wilhelma III i na jego cześć miejsce to nazwano Wilhelmshöhe, dzisiaj znane jest pod nazwą Góry Parkowej lub Wzgórza Gedymina. Minęło 200 lat, po tamtych zabudowaniach niewiele zostało, lecz wizja przetrwała i powstała nowa wieża, z której roztacza się szeroka panorama okolicy.


Jak dojechać do wieży widokowej w Szczawnie-Zdroju?

Wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju zbudowana została na Wzgórzu Gedymina, które znajduje się w Parku Zdrojowym. Najlepiej pozostawić samochód na parkingu przy ul. Narciarskiej, przy Słonecznej Polanie. Droga dla aut kończy się szlabanem, trzeba go minąć i podążać pieszo lub rowerem w górę, co jakiś czas pojawiają się tabliczki kierujące na wieżę i staw.

Czas przejścia z parkingu do wieży zajmuje ok. 20-30 minut.




Wzgórze Gedymina w Szczawnie-Zdroju

Wzgórze Gedymina ma 532 m n.p.m., oddziela Wałbrzych od Szczawna-Zdroju. Nosiło już niejedną nazwę. Podobno najstarsza z nich to Wzgórze Tkaczy. Inna nazwa to Góra Szpitalna, której genezę wywodzi się od kawalerów maltańskich ze Świebodzic (zakon szpitalników). Niemcy nazywali je Wilhelmshöh albo Die Wilhelmshöhe, Wzgórzem Wilhelma, na cześć króla Prus. Funkcjonuje obecnie jeszcze pod nazwą Góra Parkowa.


Wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju

Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju została otwarta w lipcu 2022 roku. Konstrukcja ma 33 metry wysokości, dostępne są 2 tarasy, z czego pierwszy znajduje się na wysokości 17 metrów, a drugi na wysokości 27 metrów. Niższy taras jest niezbyt ciekawy, widać stąd głównie drzewa, dopiero wyjście na szczyt wieży pozwala obejrzeć panoramę 360 stopni.

Budowla jest architektoniczną perełką, którą wykonano ze stali i drewna. Nie ma tutaj schodów, na górę prowadzi 300-metrowa pochylnia w kształcie spirali. Wszystko wydaje się delikatne i wiotkie, niestety to spostrzeżenie przekłada się na spacer po wieży w Szczawnie-Zdroju – przy podmuchach wiatru wyraźnie czuć jak konstrukcja porusza się. Tak samo dzieje się gdy ktoś zbiega (miałam wątpliwą przyjemność wchodzić na szczyt, gdy młodzież zbiegała po pochylniach) lub szybciej kroczy po przeprowadzonej dookoła drodze na szczyt.

Na wieży obowiązuje limit 80 osób. Wejście wyposażone jest w system automatycznego zliczania śmiałków, którzy odważą się przekroczyć próg wieży widokowej, powinno się zamknąć, gdy przez bramę przejdzie 80 ludzi.


Wieża w Szczawnie-Zdroju – panorama

Górny taras wieży widokowej na wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju pozwala zobaczyć Góry Wałbrzyskie, Góry Sowie, Masyw Ślęzy, a także Karkonosze. Widoczne są stąd szczyty do Korony Gór Polski: Chełmiec, Waligóra, Ślęża, Śnieżka, Wielka Sowa. Jeśli nie lubisz patrzeć na góry, możesz podziwiać panoramę Wałbrzycha albo Szczawna-Zdroju.

Mi niestety nie udało się wiele dostrzec, gdyż chmura burzowa skutecznie zabierała światło, straszyła i chowała góry.

Na górnym tarasie zamontowano tablice informacyjne, które pozwalają rozczytać widoki.






Tajemnicze budowle na wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju

Zwiedzając wieżę widokową w Szczawnie-Zdroju można dostrzec fragmenty murów, piwnic i tajemniczą budowlę przypominającą podstawę wielkiego działa. Niektórzy podejrzewają, że jest to poniemiecki bunkier. Wyjaśnienie jest dość prozaiczne. Są to resztki zabudowań belwederu i okrągłej cysterny na wodę. Zaraz dowiesz się więcej o historycznej zabudowie wzgórza.


Punkt widokowy na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju

Jak już wspomniałam, od 1823 roku realizowano projekt, który zakładał, że Wzgórze Gedymina będzie punktem widokowym. Najpierw powstał drewniany pawilon, lecz w 1842 roku stał tu już murowany Belweder z restauracją, wyposażony w taras i wieżę widokową. Obiekt wzorowano na wieży bramnej Tangermünde z niemieckiego Stendal.

Wystrój wnętrz budynku musiał być niesamowity. Przywieziono z Wrocławia późnogotyckie elementy dekoracyjne, a najcenniejszą ozdobą była renesansowa rzeźba psa wykonana z piaskowca – jej kopię można zobaczyć przy głównej promenadzie Parku Zdrojowego. Miejsce to odwiedził m.in. car Mikołaj I.

Od 1957 roku na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju stała już tylko wieża, pozostałe zabudowania były już rozebrane.

W 1978 roku orzeczono, że historyczne pozostałości zabudowań zagrażają bezpieczeństwu ludzi i ich stan wskazuje, że w najbliższej przyszłości będą nadawały się do rozbiórki. Ekspertyza, ekspertyzą, wieży nie rozebrano, wreszcie runęła sama, a resztki uprzątnięto w 2002 roku.


Staw na Wzgórzu Gedymina

Po drodze do nowej wieży widokowej w Szczawnie-Zdroju można zajrzeć nad Staw na Wzgórzu Gedymina. Miejsce to obecnie jest rewitalizowane, więc w czasie mojego zwiedzania otoczenie nie wyglądało ciekawie i mnie zniechęciło, lecz widać, że coś się tam dzieje, więc pewnie miejsce to zyska.


Nowa wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju – informacje praktyczne:

  • Bezpłatny parking znajdziesz przy ulicy Narciarskiej w Szczawnie-Zdroju (50.80335, 16.26118)
  • Wstęp na wieżę w Szczawnie-Zdroju jest bezpłatny.
  • Czas przejścia z parkingu na ulicy Narciarskiej to ok. 20-30 minut.
  • Po drodze można obejrzeć Staw na Wzgórzu Gedymina.
  • Przy parkingu jest duży plac zabaw dla dzieci i siłownia na świeżym powietrzu. Za nimi zobaczysz zabytkowy budynek Golfhaus Książęcych Pól Golfowych.

Współrzędne wieży widokowej w Szczawnie-Zdroju: 50.79407, 16.27048

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.