Nowa wieża widokowa w Małopolsce – Kamionna w Beskidzie Wyspowym

Nowa wieża widokowa w Małopolsce – Kamionna w Beskidzie Wyspowym

Kamionna w Beskidzie Wyspowym mierzy 801 metrów wysokości. Znana jest również pod innymi nazwami: Makowica, Jeziernik lub Patria. Jej stoki znajdują się w obrębie kilku miejscowości: Kamionna, Makowica, Młynne, Laskowa, Rozdziele i Żegocina. Roztaczają się stąd piękne widoki, a to wszystko dzięki temu, że Kamionną ozdobiła nowa wieża widokowa.

Prace nad wieżą widokową na Kamionnej w Beskidzie Wyspowym rozpoczęto wiosną 2023 roku, właśnie dobiegły końca i została udostępniona dla turystów. Tablice zamontowane na jej szczycie uprzyjemniają delektowanie się rozległą panoramą 360 stopni.


O czym przeczytasz we wpisie:

Nowa wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym

Wieża na Kamionnej ma 29 metrów wysokości, czyli jest jedynie o metr wyższa od tej na Skiełku, lecz dzięki temu stała się obecnie najwyższą wieżą widokową Beskidu Wyspowego. Stalowa konstrukcja jest wyjątkowo stabilna, mimo silnych podmuchów wiatru nie chyboce się, co zwiększa komfort korzystania. Barierki wykończono drewnem, co nadaje konstrukcji nowoczesny wygląd.

Dostępny jest tylko jeden, zadaszony taras widokowy na szczycie, lecz panoramy są już dostępne z niższych partii wieży, z „półpięter” schodów.




Wieża widokowa na Kamionnej – panorama

Widok z tarasu jest wart pokonania schodów na szczyt wieży. Rozległa, otwarta panorama 360 stopni nie rozczarowuje. Można podziwiać stąd Pogórze Wiśnickie, Beskid Wyspowy, Gorce, a przy dobrych warunkach pogodowych widać stąd nawet Tatry. Na tarasie zamontowano tablice z opisami panoramy.

Wprawne oko wypatrzy na pewno zamek i dawny klasztor – więzienie w Nowym Wiśniczu.




Jak dojechać do wieży widokowej na Kamionnej?

Najlepsza droga dojazdowa wiedzie z przełęczy Widoma. Asfalt poprowadzony jest bardzo wysoko, następnie przechodzi w drogę bitą, na której można znaleźć miejsce do zaparkowania. Jeśli ktoś ma pojazd terenowy, to może tędy dojechać nawet nad sam wyciąg narciarski, lecz nie polecam tej drogi, gdyż na pewnym odcinku beskidzkie błoto wygląda groźnie. Z ostatniego „bezpiecznego” miejsca na pozostawienie samochodu dojście zajmuje ok. 20 minut.

 UWAGA! Ważne, aby wjechać w drogę asfaltową prowadzącą pod Bacówkę na Zadzielu! Jeżeli będziesz jechać od strony Młynnego, Google Maps poprowadzi Cię najkrótszą drogą, czyli każe skręcić w tym miejscu 49.77699, 20.42857. Nie rób sobie tego! Droga asfaltowa przechodzi dalej w drogę polną, która wiedzie przez gospodarstwa i jest przejezdna, lecz po co się męczyć, skoro na koniec i tak wyjeżdża się na asfalt, tuż przed bacówką.

Jadąc od strony przełęczy Widoma można zatrzymać się także na parkingach przy Bacówce na Zadzielu lub przy Hotelu Sara, jednakże są to parkingi dla gości, więc przy dłuższym postoju wypadałoby porozmawiać z obsługą i możliwe, że jest opcja opłaty, tego nie wiem. Dojście stąd pod wieżę zajmuje ok. 50 minut.

Kolejnym wariantem jest dojazd od strony Makowicy aż nad górną stację wyciągu narciarskiego. Z pewnością droga od tamtej strony jest drogą bitą, lecz nie wiem na jak długim odcinku. Stąd dojście zajmuje ok. 5 minut.

Można także zaparkować w Żegocinie lub Pasierbcu.





Jak dojść do wieży na Kamionnej?

Na Kamionną prowadzi kilka szlaków, można także dotrzeć na szczyt drogami leśnymi.

Przez Kamionną przebiega Droga św. Jakuba, niebieski szlak przechodzący także przez Pasierbiecką Górę i szlak żółty łączący Żegocinę i Pasierbiec.

 Jeżeli pozostawisz samochód przy Bacówce na Zadzielu, wtedy niebieskim szlakiem dojście do wieży widokowej zajmuje ok. 50 minut.

 Szlak żółty z Żegociny, to ok. 1 h 50 min marszu. Można to połączyć z obejrzeniem źródła wody Zuber.

 Szlak żółty z centrum Pasierbca, to ok. 1 h 30 min marszu.

 Szlak niebieski z Kisielówki, to ok. 1 h 20 min marszu. W tym wariancie przechodzi się przez Pasierbiecką Górę.

 Szlak zielony z Kamionnej, to ok. 1 h 37 min marszu.

Kamionna w Beskidzie Wyspowym

Góra Kamionna ma 801 metrów wysokości, jest najwyższą kulminacją pasma, które ciągnie się od doliny Łososiny przez Kobyłę i Łopusze. Niedaleko od jej szczytu wznosi się Pasierbiecka Góra, więc można połączyć wycieczkę i za jednym razem zaliczyć oba wzniesienia.

Zalesiony wierzchołek nie zapewnia widoków, które dotychczas łapało się z polany wyciągu narciarskiego na południowo-wschodnim stoku. Wieża widokowa sprawiła, że warto tutaj zajrzeć, aby nasycić oczy panoramą.

Nazwy Kamionnej są różne. Funkcjonowała w dokumencie z 1262 jako „Mons Iezernik”, czyli Jeziernik, od jeziorka, które istniało pod szczytem, obecnie jest tam torfowisko – związane są z tym miejscem legendy. Nazywano ją też Makowicą, od położonej u jej podnóży wsi Makowica. A od wieży triangulacyjnej na wierzchołku przezywano ją Patrią (tak zwykle ludność Karpat mówiła na wieże triangulacyjne, stąd też Patria nad Mszaną Dolną).

Kamionna w Beskidzie Wyspowym została wpisana w kilka „programów”, w których można otrzymać odznakę, więc może zmotywuje Cię to do wybrania się tutaj. Otóż zdobycie jej szczytu wlicza się do odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego; Korony Beskidu Wyspowego; Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego (GSBW).



Wieża widokowa na Kamionnej – parking, informacje praktyczne

  • Wieża jest ogólnie dostępna, czynna 24/7, lecz ze względu na stalową konstrukcję w czasie burzy obowiązuje zakaz wejścia.
  • Parking pod wieżą widokową na Kamionnej nie istnieje, więc najlepiej podjechać od strony Bacówki na Zadzielu i gdzieś przy tej drodze zostawić samochód na poboczu lub prywatnych parkingach na wysokości Bacówki.
  • Najkrótszy możliwy czas przejścia to ok. 10 minut, lecz jeśli nie chcesz jeździć po drogach gruntowych, nastaw się na 20-50 minut marszu.
  • Przez Kamienną prowadzą szlaki niebieski, żółty i Droga Św. Jakuba.

Współrzędne wieży widokowej na Kamionnej: 49.77865, 20.39622

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.