Punkt widokowy na Szczytniku obok zamku w Szczytnej

Punkt widokowy na Szczytniku obok zamku w Szczytnej

Niewielka Szczytna na Dolnym Śląsku położona jest na granicy Gór Stołowych i Gór Bystrzyckich, jest to miejsce idealne dla tych, którzy chcą nasycić oczy pięknymi widokami. Punkt widokowy na Górze Szczytnik, tuż przy zamku Leśna Skała spełnia te kryteria. Jeśli jeszcze nie znasz tego malowniczego zakątka, koniecznie tutaj zajrzyj!


Szczytnik o wysokości 589 m n.p.m. wyraźnie góruje nad Szczytną. W XIX wieku postanowiono to wykorzystać w celach militarnych i tak oto w latach 1790-1791 zbudowano tu niewielki fort. Dokładne położenie obiektu nie jest znane – wskazuje się dwa miejsca: to, na którym obecnie stoi zamek lub skałki, na których stworzono obecny punkt widokowy.

Fort na Szczytniku

Fort na Szczytniku był jednym z pięciu fortów linii umocnień powiązanych z Twierdzami Kłodzko i Srebrna Góra. W Górach Bystrzyckich wzniesiono trzy forty: w Wójtowicach, Pokrzywnie i Szczytnie, w Górach Stołowych powstał Fort Karola, a w Pasterce koło Karłowa drewniano-ziemne stanowisko baterii artyleryjskiej. System ten był pokłosiem kilkudziesięcioletniego konfliktu między Austrią i Prusami, które ostatecznie otrzymały ziemię kłodzką. Co prawda konflikt zakończył się w XVIII wieku, lecz król pruski Fryderyk Wilhelm II Hohenzollern wolał się zabezpieczyć na wypadek przyszłych potyczek zbrojnych.

Fort na Szczytniku wybudowany został w latach 1790-1791, jego projektantem był inżynier i kapitan pruskiego wojska Ludwig Müller. Był to doświadczony architekt wojskowy, który miał już na swoim koncie warownie w Prusach Zachodnich i twierdzę Grudziądz. Jednak jego wiedza i przemyślność nigdy nie zostały wykorzystane w boju i już w 1807 roku z polecenia Fryderyka Wilhelma III Fort na Szczytniku został rozebrany, nie pozostał po nim żaden ślad.


Punkt widokowy na Szczytniku

Tuż za bramą wjazdową na teren zamku Leśna, po lewej stronie poprowadzone są schodki na skały. Kilka stopni do pokonania i jest się na ścieżce do platformy widokowej, która posadowiona została na szczycie jednej ze skał. Miejsce to jest łatwo dostępne i zapewnia urokliwe widoczki. Można stąd przyjrzeć się z góry miastu Szczytna, ponadto w panoramie widoczne są Kotlina Kłodzka, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie, a także Obniżenie Dusznickie.

Punkt widokowy na Szczytniku ulokowany jest na Orlich Skałach, które można podziwiać z góry. Ich budowa wyraźnie pokazuje, że jest się w Górach Stołowych.






Zamek Leśna

Taras widokowy na Szczytniku znajduje się na terenie zamku Leśna. Zamek wzniesiony został na początku XIX wieku na polecenie Leopolda von Hochberg. Jest to budowla w stylu neogotyckim. Wielki gmach łączy w sobie surowy rozmach z romantycznymi, nieco bajkowymi detalami, jak wieżyczki bramy wjazdowej. Zamek jest udostępniony do zwiedzania.


Kalwaria górska na Szczytniku

Przy żółtym szlaku ze Szczytnika do Polanicy-Zdroju stworzono kalwarię górską. Droga krzyżowa ma formę płaskorzeźb o wymiarach 65 x 80 cm. Budowa kalwarii trwała aż 19 lat, uczestniczyli w niej czynnie klerycy z miejscowego niższego seminarium duchownego.

Po przejściu całej drogi krzyżowej można obejrzeć w Polanicy-Zdroju wykuty w piaskowcu wysoki krzyż z figurą Chrystusa. Stoi on w miejscu, w którym miał powstać cmentarz, lecz okazało się, że teren ten nie nadaje się na pochówki. Miejsce to wykorzystali misjonarze Świętej Rodziny, którzy otrzymywali tu błogosławieństwo przed wyjazdami na misje zagraniczne.

Jak dojechać do punktu widokowego na Szczytniku?

Do punktu widokowego na Szczytniku można dotrzeć samochodem z centrum Szczytnej ulicą Leśną, a następnie ulicą Zamkową. Droga jest wąska, kręta i mocno pnie się pod górę.

Przed bramą do ogrodów zamkowych jest niewielki parking. Dojazd ze Szczytnej zajmuje około 5 minut.


Jak dojść do punktu widokowego na Szczytniku?

Na Szczytnik można także wybrać się pieszo żółtym szlakiem ze Szczytnej lub Polanicy-Zdroju.

Czas przejścia za zamek żółtym szlakiem ze Szczytnej to ok. 25 minut.

Czas przejścia żółtym szlakiem z Polanicy-Zdroju to ok. 1 h 30 min do ok. 1 h 40 min.

Punkt widokowy na Szczytniku – parking, informacje praktyczne

Punkt widokowy znajduje się na terenie zamku Leśna. Dostępny jest codziennie w godzinach otwarcia ogrodów zamkowych, czyli od godz. 8:00 do późnych godzin nocnych. Na stronie zamku Leśna możesz sprawdzić, czy ta informacja jest aktualna.
Przed bramą zamku dostępny jest niewielki parking.
Wstęp do ogrodów i na taras widokowy na Szczytniku jest bezpłatny.

Współrzędne punktu widokowego na Szczytniku: 50.41102, 16.45667

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.