Jezioro Solińskie na stałe wpisało się w krajobraz gór Sanocko-Turczańskich, wydaje się, jakby było tutaj od zawsze, a tak naprawdę istnieje nieco ponad pół wieku i pod jego taflą zniknęło wiele miejscowości. Najnowsza inwestycja, która powstała tuż przy zaporze pokazuje historię okolic i umożliwia zobaczenie z góry zbiornika wraz z jego zaporą – mowa o PKL Solina, czyli kolejce gondolowej. To obecnie ‘must see’ nad jeziorem!
Kolejka gondolowa nad Soliną to coś wyjątkowego, czego nie ma nigdzie indziej w Polsce, a to przez to, że została ona zbudowana tuż przy zaporze. Z sunącego po linie wagonika można zobaczyć, jak ogromna jest tama i dostrzec wiry na jeziorze. Przejażdżka gondolką to nie jedyna atrakcja PKL Solina. W cenę biletu wliczona jest wystawa multimedialna, jednakże dla fanów murali, plakatów i architektury, sam spacer po budynku powinien być frajdą – dla mnie był. Dodatkowo, górna stacja kolejki w Solinie wyposażona jest w wieżę widokową, wstęp jest dodatkowo płatny (można kupić bilet łączony kolejka + wieża) i wart ceny – kawiarnia i taras widokowy to coś, co koniecznie trzeba zobaczyć, jest to najlepsza część wycieczki, o czym przeczytasz poniżej.
O czym przeczytasz we wpisie:
Solina – kolejka gondolowa
PKL Solina łączy dwa punkty, stację dolną Plasza na wysokości 456,60 m n.p.m. i stację górną Jawor na wysokości 561,80 m n.p.m. W czasie kilku minut pokonuje się w wagoniku ponad 1,5 km w jedną stronę. W najwyższym punkcie na trasie jest się zawieszonym 102 metry nad ziemią.
Widok z kabiny gondolki jest niesamowity, pod stopami rozpościera się dolina rzeczna, do której spływa woda ujarzmiona ogromną zaporą. Kolejka Solina jest poprowadzona poniżej tamy, więc widzi się wyraźnie, jak potężna jest konstrukcja. Perspektywa z lotu ptaka pozwala także dojrzeć co dzieje się z wodą w Jeziorze Solińskim na wysokości elektrowni wodnej, widoczne są tutaj ogromne wiry.
Kolejka gondolowa w Solinie – ciekawostki
- Minimalny czas przejazdu pomiędzy stacjami PKL Solina Plasza i PKL Solina Jawor zajmuje około 6-8 minut, lecz może on być krótszy i trwać tylko 5 minut 11 sekund według informacji ze strony PKL. Przejście pieszo pomiędzy tymi punktami zajęłoby ok. 1,5 h.
- Kolejka Solina może dziennie przewieźć aż 17600 osób, jest to około 1600 osób na godzinę.
- Wnętrze gondoli przewidziano do wygodnego podróżowania 8 osób dorosłych, podobno tyle może wygodnie usiąść na znajdujących się we wnętrzu ławkach.
- W użyciu są maksymalnie 34 wagoniki, co ciekawe, są one wyposażone w WiFi i system nagłośnienia – nowoczesna technologia jest wszędzie!
- Prędkość przejazdu to maksymalnie 21 km/h.
- Długość trasy w jedną stronę to 1540 metrów, a długość pętli liny mierzy 3079,33 m.
- Najwyższy punkt trasy znajduje się na wysokości 102 metrów, naprawdę, spoglądając w dół czuć wysokość!
- Kolejka gondolowa w Solinie wsparta jest na 5 podporach, z których najwyższa ma 75 metrów i jest obecnie najwyższą podporą kolei w Polsce!
- Lina kolejki ma 47 mm średnicy, zbudowana jest z polimerowego rdzenia, wokół którego zaplecione jest 6 splotek, a na każdą z nich przypada 36 mocnych drutów. Lina ta waży aż 27 ton. Na wystawie multimedialnej PKL Solina Plasza porównano ten ciężar do wagi dwóch autobusów turystycznych wypełnionych po brzegi. Linę pomiędzy podporami rozciągnięto przy pomocy specjalnych dronów.
- Budynki stacji gondoli PKL Solina są oszklone, największe wrażenie robi kawiarnia w wieży, w której przeszklenie pozwala oglądać panoramę 360 stopni.
Kolejka linowa w Solinie – wystawa multimedialna
Dolna stacja kolejki gondolowej w Solinie o nazwie Plasza to równocześnie budynek wystawienniczy, w którym można się dowiedzieć wielu faktów o Bieszczadach i okolicy Jeziora Solińskiego. Zewnętrze to nowoczesna przeszklona konstrukcja, tutaj kolejna ciekawostka, budynki PKL Solina są oszklone specjalnym szkłem, które ma pionowe pasy w celu uchronienia ptaków przed kolizją z oknami.
Jedna ze ścian ozdobiona jest ogromnym muralem z wilkiem, na innych wiszą plakaty PKL, które swoim nowoczesnym designem przykuwają uwagę.
Następnie wchodzi się w przestrzeń multimedialną, w której można obejrzeć hologram przedstawiający najważniejszych przedstawicieli fauny Bieszczad i ilość osobników ją reprezentujących: niedźwiedź brunatny, wilk, ryś, jeleń szlachetny, żubr, orzeł przedni. Wyświetlany jest tu także film z pięknymi kadrami okolic Soliny. Ściany ozdobiono grafikami z ciekawostkami o Bieszczadach, jeziorze, zaporze i kolejce gondolowej – czerpałam z nich część informacji do tego artykułu. Można obejrzeć animację, jak wyglądała dolina Sanu nim została zalana i po zalaniu, a także animację jak działa zapora.
Wieża widokowa nad Soliną i sky walk
Wieża widokowa nad Jeziorem Solińskim to najlepsza atrakcja tego miejsca. Rozpościerająca się tutaj panorama, przy sprzyjających warunkach pogodowych jest nieziemska! A do tego łatwo dostępna, wystarczy wyjechać windą na górę i jest wooow! Warto wcześniej sprawdzić warunki pogodowe w Solinie, na Górze Jawor jest kamera online.
Otwarty taras widokowy znajduje się na 10. piętrze wieży stacji PKL Solina Jawor. Panorama obejmuje Bieszczady, Jezioro Solińskie i Jezioro Myczkowskie. Na ustawionej tutaj tablicy oznaczono takie szczyty, jak: Smerek, Paportna, Tołsta, Małe Jasło, Kiczora, Łopiennik, Chryszczata, Gabrów Wierch, Gruszka, Berdo, Grodzisko, Czulnia, Koziniec.
Poza pięknym widokiem 360 stopni taras ma jeszcze jedną atrakcję – przeszklony sky walk (podobno jedyny w Polsce). Można zrobić kilka kroków i spojrzeć na przepaść pod stopami. Jest tu umiejscowiona fotobudka, jest ona dodatkowo płatna, więc warto wybrać się w to miejsce ze swoim osobistym fotografem.
Kawiarnia w wieży nad Jeziorem Solińskim
Wycieczkę kolejką gondolową warto zakończyć wizytą w kawiarni na 9. piętrze wieży w Solinie. Nowocześnie wykończone pomieszczenie przywodzi na myśl elegancki styl glamour. Przestrzeń zdobią drewno, szarości, zielenie i żółcie. Ściany wykończono gdzieniegdzie lamelami i ozdobami w kształcie obrysu wieży widokowej. A teraz najlepsze! Wszystkie ściany zewnętrzne kawiarni są przeszklone! Można przespacerować się dookoła i obejrzeć panoramę 360 stopni podobną do tej z tarasu na szczycie albo rozgościć się przy stoliku delektując równocześnie kawką i widokiem.
Tajemnicza Solina: W Krainie Biesów i Czadów
Poniżej stacji górnej PKL Solina Jawor znajduje się bajkowa przestrzeń parku z interaktywnymi atrakcjami i zabawami dla całej rodziny. Tajemnicza Solina: W Krainie Biesów i Czadów wygląda z kolejki bardzo ciekawie. Widać ścieżkę po drzewach i domek wyglądający jak przeniesiony z Hobbitonu. Jest tu m.in. labirynt, ścieżka po drzewach, punkty gastronomiczne, postaci z legend i zabawy z animatorami.
Kolejka Solina – informacje praktyczne
- Kolejka gondolowa w Solinie jest płatna, warto kupić bilety online, ponieważ są tańsze. Ceny można sprawdzić na stronie PKL Solina, opłaca się kupić bilet łączony na kolejkę gondolową w dwie strony + wieża widokowa. Cennik PKL Solina możesz znaleźć tutaj.
- Wstęp na wieżę widokową PKL Solina Jawor jest płatny. Na wieży można zrobić sobie z fotobudki pamiątkowe zdjęcie w formacie na Sky Walk, jest ono płatne osobno.
- Tutaj kupisz: bilety PKL Solina online.
- Do stacji górnej kolejki PKL Solina Jawor można podjechać samochodem, jest tutaj restauracja i bajkowy park Tajemnicza Solina.
- Przed wycieczką na taras widokowy na wieży, warto sprawdzić warunki pogodowe na kamerze online PKL Solina
- Parkingi w okolicach Jeziora Solińskiego są prywatne i płatne.
Współrzędne wieży widokowej w Solinie: 49.39356, 22.46956