Modyń – wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym. Zobaczysz stąd Tatry!

Modyń – wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym. Zobaczysz stąd Tatry!

Szukasz miejsca w Beskidzie Wyspowym, z którego zobaczysz piękną panoramę Beskidów, Gorców i Tatr? Modyń z wieżą widokową powinna zaspokoić Twoje potrzeby. Wycieczka na szczyt zajmuje mniej niż godzinę.

Panoramy w Beskidzie Wyspowym są wyjątkowo urocze, gdy w dolinach snują się mgły, lecz najbardziej cieszą momenty, w których widoczne stąd są Tatry. Poszarpane granie najpiękniej wyglądają o zachodzie, gdy nabierają ciepłych barw. Świetnym miejscem do ich obserwowania są wieże widokowe, jedna z nich znajduje się na szczycie o nazwie Modyń.


Wieża widokowa na Modyni

Udostępniona turystom w 2021 roku wieża widokowa na Modyni jest bardzo udaną inwestycją, która sprawiła, że można stąd podziwiać Beskidy, Gorce, a nawet Tatry. Rozległa panorama 360 stopni dostępna jest z zadaszonego tarasu umieszczonego na wysokości niemalże 21 metrów nad ziemią. Zamocowane przy barierkach tablice informacyjne pomagają rozpoznać szczyty. Przy sprzyjających warunkach pogodowych jest na czym zawiesić oko.

Wieża widokowa na Modyni nie grzeszy wysokością, ma tylko 27 metrów, lecz to w pełni wystarcza, aby wejść ponad szczyty drzew. Zbudowana jest z drewna, wydaje się być solidna i z pewnością ma to, czego potrzeba osobom z lękiem wysokości – barierki są w pełni zabudowane, wysokie i stabilne. Taras na szczycie znajduje się pod dachem, lecz jest on na tyle wysoko ponad głową, że nie zasłania widoku.

 Ciekawostka: Modyń jest w pełni zalesiona, lecz jej widokowe walory znane są od dawna. Góra ta nazywana jest przez okoliczną ludność „Patryja”, miano patrii otrzymywały szczyty, na których umieszczony był słup lub wieża triangulacyjna – tak oto Wsołowa Góra nad Mszaną Dolną również nazywana jest Patrią. Wieża triangulacyjna zdobiła szczyt Modyni do 1980 roku.



Panorama z wieży widokowej na Modyni

Przy sprzyjających warunkach pogodowych wycieczka na Modyń, to gwarancja widoków jak z bajki. Jeśli chcesz się upewnić, że zobaczysz stąd Tatry, to fajnym punktem obserwacyjnym jest droga zjazdowa z Przełęczy Słopnickiej do Zalesia.

Z wieży widokowej na Modyni można zobaczyć cały wachlarz szczytów Beskidu Wyspowego z królową Mogielicą na czele. Widać stąd Śnieżnicę, Łopień, Kostrzę, Paproć, Cichoń, Kamionną, Ostrą, Jaworz i inne szczyty. Jeśli dobrze się przyjrzysz, to wypatrzysz Miejską Górę w Limanowej, na której wzniesiono wielki, biały krzyż. Po przeciwnej stronie wyłaniają się Tatry, przy których poniższe pasma wydają się maleńkie. Widać stąd ponadto Beskid Sądecki, Gorce i Magurę Spiską.




Najkrótszy szlak do wieży widokowej na Modyni

Świetnym punktem startu jest Przełęcz Cisowy Dział, na którą można wjechać samochodem. Z tego miejsca wiedzie najkrótszy szlak do wieży widokowej na Modyni. Z parkingu przy krzyżu milenijnym poprowadzono trasę oznaczoną kolorem niebieskim. Czas przejścia: 40-50 minut.

Przełęcz ta zapewnia widoki już na starcie, więc jeśli nie masz siły na dłuższą wędrówkę, lecz chcesz nasycić wzrok, warto się tutaj wybrać na przejażdżkę. Znajdziesz tu kapliczkę, ołtarz, stacje drogi krzyżowej i pomnik Jana Pawła II. Miejsce to wygrało czwartą edycję plebiscytu na „Turystyczną Perłę Powiatu Limanowskiego” w 2023 roku.


Modyń – wieża widokowa. Parking, szlak, informacje praktyczne

  • Wstęp na wieżę widokową jest bezpłatny, jest ona dostępna 24/7, lecz nie zaleca się wchodzenia na nią w czasie burzy.
  • Parking można znaleźć na Przełęczy Cisowy Dział przy krzyżu w Młyńczyskach (GPS: 49.61716, 20.39937) lub na osiedlu Wierzyka w Zalesiu tzw. parking Ostra (GPS: 49.63429, 20.37627).
  • Najkrótszy szlak do wieży na Modyni prowadzi z Przełęczy Cisowy Dział, kolor niebieski, czas przejścia ok. 40-50 minut. Można także wystartować z parkingu w Zalesiu, szlak czarny, czas przejścia: 1 h. Inne szlaki: niebieski ze Zbludzy (1 h 50 min), żółty od strony Kiczni (1 h 23 min).

Modyń. Wieża widokowa – współrzędne GPS: 49.62105, 20.37607

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.