Skałki Karczmarz – punkt widokowy w Szklarskiej Porębie

Skałki Karczmarz – punkt widokowy w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba to urocze miasteczko wciśnięte między Karkonosze i Góry Izerskie, więc nie dziwi, że jest to świetna baza wypadowa w góry. Przyrodnicze walory okolicy przyciągają turystów, a co za tym idzie, region rozwija się i tworzone są nowe atrakcje – jedną z nich jest platforma widokowa na Skałkach Karczmarz. Wiesz gdzie ją znaleźć?


Główną arterią Szklarskiej Poręby jest ulica Jedności Narodowej, która poprowadzona jest wzdłuż rzeki Kamiennej, w pewnym momencie wydaje się, że droga się zwęża, a to tylko złudzenie optyczne, po prostu przechodzi między skałami. To właśnie na ich szczycie znajdziesz taras widokowy.

Taras widokowy na Skałkach Karczmarz

Miejsce to jest bardzo łatwo dostępne, można podejść schodami od strony Bistra na Widoku lub ulicą Klimatyczną, która jest historycznym traktem – podobno to właśnie przy niej stała tu dawniej karczma. Po drodze znajdziesz przyjemnie wkomponowaną w stok ławeczkę.

Na archiwalnych zdjęciach można zobaczyć, że kiedyś taras widokowy na Skałkach Karczmarz znajdował się poniżej najwyższej ze skał. Przez dziesięciolecia wiele się zmieniło, np. to, że obecnie Skałki Karczmarz są obwieszone siatką, która je szpeci, lecz niestety jest niezbędna – zabezpiecza samochody przed spadającymi skałami.

Na szczycie skałek dostępne są dwie platformy widokowe zbudowane ze stali i drewna. Wyżej położony taras widokowy wyposażony został w tablicę informacyjną, która pozwala rozpoznać szczyty w panoramie. Inwestycja powstała w ramach projektu „Wieże widokowe, punkty widokowe i trasy turystyczne w przygranicznych górach” realizowanego przez Szklarską Porębę i czeskie Albrechtice w Górach Izerskich – inne punkty, to m.in. Zakręt Śmierci, Zbójeckie Skały, Złoty widok.


Skałki Karczmarz – punkt widokowy z panoramą miasta

Skałki w centrum Szklarskiej Poręby nie zapewniają spektakularnych widoków, te można obejrzeć w wyżej położonych lokalizacjach jak Wysoki Kamień, kamieniołom Stanisław, Zakręt Śmierci, Złoty widok, Zbójeckie Skały albo punkt widokowy Złoty Widok – Trzy kultury, jednak tam już trzeba dojść kawałek od miasta lub dojechać. Jednak nie ma co marudzić, platforma na Skałkach Karczmarz jest łatwo dostępna i pozwala obejrzeć z góry kawałek miasta z Karkonoszami w tle.

Widać stąd Śmielec, Wielki Szyszak, Śnieżne Kotły, Borówczane Skały, Łabski Szczyt, Kukułcze Skały, Szrenicę i Końskie Łby. Co do miasta, całkiem ładnie prezentuje się stąd górna część budynku hotelu Szrenicowy Dwór – wypatrzysz go po lewej stronie na wzgórzu.Skałki Karczmarz czy Skała Karczmarz w Szklarskiej Porębie?

Urocza grupa skał w Szklarskiej Porębie oznaczona jest na mapie Google jako Skała Karczmarz, lecz w przewodnikach opisywana jest jako Skałki Karczmarz. Skąd taka rozbieżność? Nie wiem, lecz niezależnie od nazwy, miejsce jest ciekawe i warte odwiedzenia.


Żabka u stóp Skałek Karczmarz

Wokoło Szklarskiej Poręby, a także w części miejskiej, poprowadzono Magiczny Szlak Ducha Gór – Skałka Karczmarz jest jego częścią. Od strony rzeki Kamiennej usytuowano głaz z wyrytym kształtem skał i podpisem, można na nim znaleźć uroczą figurkę zielonej żabki. Platforma na Skałkach Karczmarz jest idealnie naprzeciwko tego miejsca. Innymi punktami szlaku są m.in. wodospady Szklarki i Kamieńczyka.


Skałki Karczmarz w Szklarskiej Porębie – informacje praktyczne

  • Punkt widokowy w Szklarskiej Porębie jest ogólnie dostępny, czynny 24/7, wstęp jest bezpłatny.
  • Samochód można spróbować zaparkować przy ul. Mickiewicza lub ul. Jedności Narodowej, parkingi miejskie są płatne. Opłatę można uiścić w parkomacie albo np. aplikacji Mobilet.

Skałka Karczmarz w Szklarskiej Porębie – współrzędne GPS: 50.82719, 15.5204

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.