Magiczny Wodospad Kamieńczyka. Poznaj szlak do najwyższego wodospadu w polskich Sudetach

Magiczny Wodospad Kamieńczyka. Poznaj szlak do najwyższego wodospadu w polskich Sudetach

Szklarska Poręba to genialna baza wypadowa w Karkonosze i Góry Izerskie, można w jej okolicach zawędrować na punkty widokowe z piękną panoramą, obejrzeć genialne formacje skalne i zobaczyć najwyższy wodospad polskich Sudetów – wodospad Kamieńczyka. To świetne miejsce na wycieczkę, do którego możesz dojść w 30 minut.


Udostępniony w 1890 roku wodospad Kamieńczyka to jedna z największych atrakcji Szklarskiej Poręby, woda spada tutaj kaskadami z 27 metrów, co sprawia, że jest to najwyższy wodospad polskich Sudetów. Miejsce przyciąga turystów jak magnes, sama kilkukrotnie poddałam się jego magii i nie żałuję spędzonego tu czasu, jeśli jeszcze Cię tutaj nie było, to koniecznie wybierz się w to magiczne miejsce.

Najkrótsza trasa do Wodospadu Kamieńczyka

Droga poprowadzona z Szosy Czeskiej to najkrótsza trasa do Wodospadu Kamieńczyka, przejście z ulokowanego tutaj parkingu do przyrodniczej atrakcji zajmuje ok. 25-30 minut.

Początkowo droga z parkingu przy Szosie Czeskiej jest niemal płaska, po ok. 10 minutach dojdziesz do Rozdroża pod Kamieńczykiem, tutaj znajdziesz tabliczkę kierującą w prawo na czerwony szlak do wodospadu. W tym miejscu ustawiona jest również tablica informująca, że wkraczasz do Karkonoskiego Parku Narodowego, pamiętaj, że wstęp do KPN jest płatny, możesz go uiścić w Internecie na stronie parku. Dalej szeroka droga wybrukowana kamieniem prowadzi pod górę, można się trochę zmęczyć, lecz podziwiałam ludzi, którzy przemierzają tę część szlaku z wózkami z dziećmi, oni dopiero się męczą! Po 15 minutach marszu w lewo odbija ścieżka do kasy biletowej do wodospadu, tutaj można zejść na dno Wąwozu Kamieńczyk i podziwiać go z kładek i tarasu. Wstęp jest płatny, obowiązują tu kaski. Można jednak pójść dalej na wprost i spojrzeć na wodospad Kamieńczyka z góry, spod Schroniska Kamieńczyk, to opcja bezpłatna.









Wodospad Kamieńczyka – trasa ze Szklarskiej Poręby

Najkrótszy szlak do Wodospadu Kamieńczyka oznakowany kolorem czerwonym poprowadzony jest ze Szklarskiej Poręby, opisana powyżej droga z Szosy Czeskiej nie jest w całości znakowana. Czas przejścia ze Szklarskiej Poręby to ok. 1 h. Na szlak czerwony możesz wejść już na dworcu kolejowym albo w centrum miasta na ul. Jedności Narodowej albo rozpocząć wędrówkę jeszcze wyżej na os. Huty, są tu dostępne parkingi samochodowe (skraca to czas przejścia o pół godziny).

Jeśli wybierasz się nad Wodospad Kamieńczyka, to trasa ze Szklarskiej Poręby ma tę zaletę, że przechodzi przez Krucze Skały. To genialne miejsce dla osób, które lubią poczuć adrenalinę, jest tu możliwa wspinaczka skałkowa, przejście przez most linowy nad przepaścią i zjazd tyrolką. A dla spokojniejszych turystów jest tu świetny punkt widokowy na szczycie skał.



Wodospad Kamieńczyka – najwyższy wodospad w Sudetach

W polskich Sudetach można znaleźć kilka pięknych wodospadów, m.in. Wilczki, Szklarki, Łomniczki czy Dziki Wodospad, lecz to Wodospad Kamieńczyka uplasował się wśród nich na pierwszym miejscu pod względem wysokości. Najwyżej położony próg skalny, z którego opadają kaskady Kamieńczyka ma 27 metrów wysokości, lecz otaczające potok ściany są jeszcze wyższe, wyczytałam w przewodniku, że dochodzą aż do 35 metrów wysokości. Naprawdę widok jest imponujący i warto zejść po schodach na dno kanionu, jednak od razu Cię przestrzegę, że w lecie może tu być mniej spektakularnie, gdy przez dłuższy czas nie pada deszcz i potok niesie mniej wody. Dla porównania wrzucam zdjęcia z moich dwóch wycieczek do Wodospadu Kamieńczyka.

To piękne miejsce można oglądać z dna Wąwozu Kamieńczyka (wstęp płatny) i z tarasu widokowego przy Schronisku Kamieńczyk (wstęp bezpłatny). W opcji pierwszej otrzymuje się kask, który ma chronić przed spadającymi z góry kamieniami, załóż go i najlepiej nie zdejmuj podczas zwiedzania. W 1965 roku doszło tutaj do wypadku, 10-letni chłopiec rzucał kamienie w głąb wąwozu, spadły one na grupę turystów, jedna osoba została poważnie raniona, a w 1973 roku w wyniku osunięcia się bloku skalnego dwie osoby poniosły śmierć. Po tym wydarzeniu wąwóz został ponownie otwarty dla turystów dopiero po zabezpieczeniu skał siatką.

W dół prowadzą kamienne oraz metalowe schody i kładki. Mnie widok z dna kanionu zawsze oszałamia, czuję się jak liliput, gdy potężne, omszone ściany piętrzą się nade mną – jest tu pięknie. Dalej poprowadzona jest ścieżka nad potokiem, na jej końcu jest taras, z którego można podziwiać ogrom wodospadu.




Widok z tarasu przy Schronisku Kamieńczyk

Złota Jama za wodospadem Kamieńczyka

Uwielbiam tajemnicze historie, a Wodospad Kamieńczyka poza imponującym rozmiarem i wąwozem ma w sobie jeszcze coś ciekawego – skrywa Złotą Jamę. W czasach, gdy Karkonosze przemierzali Walończycy w poszukiwaniu drogocennych kruszców i kamieni, dotarli oni także tutaj. Środkowa kaskada zakrywa białym welonem niewielką jaskinię, która została przez nich wykuta.


Opowieści z Narni przy wodospadzie Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka to miejsce tak niesamowite, że stało się tłem kadrów filmowych! Kręcono tutaj słynne Opowieści z Narni. Jeśli chcesz porównać sceny z realnym światem, to zwróć uwagę na moment, w którym rodzeństwo wchodzi do lasu i idzie wzdłuż wąwozu, poszukując Aslana – w tle widać wodospad.


Schronisko Kamieńczyk

Po zwiedzeniu płatnej części Wodospadu Kamieńczyka warto podejść jeszcze nieco dalej czerwonym szlakiem w stronę Hali Szrenickiej i obejrzeć wodne kaskady z góry, jest tutaj taras widokowy przy Schronisku Kamieńczyk. To niewielkie schronisko górskie jest prywatne, zbudowane zostało w 1995 roku, to urocze miejsce, w którym można podziwiać widok na Wysoki Kamień i obejrzeć trochę cudnej metaloplastyki.

Istniały tu wcześniej inne obiekty, najwcześniejszy powstał w XIX wieku, nazywany był Zackelfallbaude od niemieckiej nazwy Wodospadu Kamieńczyk – Zackelfall. Po zakończeniu II wojny światowej obiekt ten przejęła Dolnośląska Spółdzielnia Turystyczna, a od 1947 roku Wojsko Ochrony Pogranicza, które urządziło w budynku strażnicę WOP nr 3 Kamieńczyk. W połowie lat 50. XX wieku otwarto tutaj ośrodek wypoczynkowy „Kamieńczyk” Prokuratury Wojewódzkiej we Wrocławiu, lecz budynek w 1984 roku spłonął.







Legenda o Kamieńczyku i Łabudce

Młody drwal Bronisz ciężko pracował, aby zapewnić byt swojej matce i sobie, ledwo wiązali koniec z końcem, ale najgorsze nadeszło, gdy kobieta zaniemogła. Opiekując się matulą, chłopak nie mógł pracować, a oszczędności szybko się skurczyły do zera. Cóż było robić? Trzeba było skądś wziąć pieniądze, więc Bronisz poszedł w Karkonosze szukać cennych kamieni w potokach i tak dotarł do źródeł Łaby. Postanowił, że tutaj zacznie kopać w poszukiwaniu skarbów ziemi. Tak był tą czynnością zajęty, że nie zauważył ośmiu rusałek, które mu się przyglądały.

Kamieńczyk spodobał się rusałce Łabudce tak bardzo, że wystraszyła się, że więcej go nie ujrzy, więc zagadała do Bronisza, a ten ujrzawszy ją, momentalnie się zakochał. Opowiedział Łabudce swoją historię, a ta oddała mu swój skarb złożony ze szlachetnych kamieni. Chłopak podziękował i obiecał, że wróci do niej, jak najszybciej, po czym się pożegnał i odszedł.

Mijały dnie, a Bronisz nie wracał, Łabudce serce pękało z tęsknoty, aż postanowiła opuścić rodzinne źródło i udać się na wędrówkę w poszukiwaniu ukochanego. Inne rusałki zaklinały ją, aby tego nie robiła, gdyż magia przestanie działać i stanie się śmiertelną kobietą, to jej jednak nie powstrzymało. I tak oto zeszła aż do skalnego urwiska, lecz to, co ujrzała, złamało jej serce, w dole leżały zwłoki Bronisza. A wtedy rozpacz ją tak w piersi ścisnęła, że odruchowo puściła skały, aby przytrzymać się za serce, zachwiała się i spadła. Tak oto rusałka połączyła się na zawsze z ukochanym kamieńczykiem.

Gdy siostry Łabudki dowiedziały się, że nie żyje, zeszły na skraj Hali Szrenickiej i zapłakały rzewnymi łzami – tak oto powstało siedem strumieni, które niżej złączyły się w jeden, dając początek potokowi, na którym utworzył się Wodospad Kamieńczyk.


Wodospad Kamieńczyka – parking, informacje praktyczne

  • Samochód najlepiej zaparkować na parkingu przy Szosie Czeskiej (50.822875, 15.498476). Parking jest płatny. Można także zaparkować na ul. Mickiewicza w Szklarskiej Porębie (50.824814, 15.507165098).
  • Wodospad Kamieńczyka można obejrzeć w wersji płatnej i bezpłatnej – opłata obowiązuje przy oglądaniu kaskad z dołu, lecz można je obejrzeć z góry, z tarasu pod Schroniskiem Kamieńczyk, jest to opcja bezpłatna.
    Płatna część Wodospadu Kamieńczyka jest czynna w określonych godzinach:
    od 9:00 do 16.00 od I do III i od X do XII, (w weekendy w X do 17:00);
    od 9:00 do 17.00 od IV do VI i IX;
    od 9:00 do 18.00 od VII do VIII, (w weekendy do 1:00).
    Aktualne informacje możesz sprawdzić na stronie KPN: Godziny otwarcia Wodospadu Kamieńczyka.
  • Wodospad Kamieńczyka znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na którym obowiązują opłaty za wstęp. Bilet do KPN możesz kupić online: Bilety do Karkonoskiego Parku Narodowego. Jednak są dni wyłączone z opłat (sprawdź aktualne info na stronie KPN): 16.01 – dzień utworzenia Karkonoskiego Parku Narodowego, 24.05 – Europejski Dzień Parków Narodowych, 10.08 – dzień św. Wawrzyńca.
  • Na czerwony szlak można wybrać się z psem (info 2024 rok), lecz nie można z nim zejść na dno wąwozu. Jednak nim wyruszysz tutaj ze swoim czworonogiem, sprawdź aktualne informacje na stronie KPN, ponieważ od tego wpisu mogło się coś zmienić: Karkonoski Park Narodowy z psem.

Wodospad Kamieńczyka – współrzędne GPS: 50.814473, 15.497337

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.