Wodospad Wilczki w Międzygórzu – najpiękniejszy wodospad w Sudetach

Wodospad Wilczki w Międzygórzu – najpiękniejszy wodospad w Sudetach

Międzygórze powstało w XVI wieku jako osada drwali i smolarzy. To tutaj początek swój mają liczne szlaki na Śnieżnik. Największą atrakcją miejscowości jest wodospad Wilczki, który powstał na tektonicznym progu skalnym. Jest to drugi co do wysokości wodospad w Sudetach!


Międzygórze rozłożyło się wzdłuż potoku Wilczka, który swój początek ma w masywie Śnieżnika. Niegdyś napędzał on młyn położony w centrum miejscowości. Dzisiaj nie spełnia już funkcji gospodarczej, napędza jedynie ruch turystyczny, opadając kaskadami kilkanaście metrów w dół.


Wodospad Wilczki – najbardziej znana atrakcja Międzygórza

Jedną z atrakcji turystycznych Sudetów są malownicze wodospady, najwyższy z nich to wodospad Kamieńczyka o wysokości 27 metrów, lecz niegdyś prym wiódł wodospad Wilczki w Międzygórzu, który kiedyś również mierzył 27 metrów, a może nawet 30 metrów (źródła różnie podają). Obecnie jego wysokość to 22 metry, gdyż powódź w 1997 roku zniszczyła sztuczną, utworzoną w XIX wieku tamę, która dodawała atrakcji turystycznej te kilka metrów wysokości – jednak niewiele to zmieniło, wodospad w Międzygórzu nadal robi ogromne wrażenie!

Pierwsze wzmianki o wodospadzie pochodzą z 1781 roku. Miejsce zyskało popularność w XVIII wieku, a w XIX wieku dzięki Mariannie Orańskiej (ówczesnej właścicielce Międzygórza) powstał tu mały park z fontanną, a otoczenie urządzono w stylu ogrodu romantycznego. W tym czasie wybudowano schody, poręcze i kładki, a za zwiedzanie wodospadu pobierano opłatę.

 W Międzygórzu można przejść się Szlakiem Marianny Orańskiej.

Po II wojnie światowej wodospad nazwano imieniem Stefana Żeromskiego, używając zamiennie nazw: Wodospady Żeromskiego lub Wodogrzmoty Żeromskiego. Jednak nowa nazwa nie przyjęła się i powrócono do pierwotnej.



Zwiedzanie wodospadu w Międzygórzu

Wodospad Wilczki w Międzygórzu to bardzo atrakcyjne miejsce ze względu na utworzone tutaj ścieżki ze schodkami i tarasami oraz malowniczo przerzucony nad wąwozem mostek. Urozmaicona perspektywa sprawia, że zwiedzanie to wyjątkowe przeżycie, brakuje jedynie możliwości obejrzenia wodospadu z dna kanionu. Przy ścieżkach ustawione są latarnie, które wieczorem tworzą romantyczny klimat.

Dojść do wodospadu Wilczki można z trzech stron: spod Domu Nad Wodospadem (50.22856, 16.76025), deptakiem z centrum miejscowości (50.22836, 16.76351) i od strony góry Iglicznej (50.24327, 16.75394), spod Sanktuarium Marii Śnieżnej, zaliczając po drodze Ogród Bajek.

Najładniejszy widok uświadczysz z tarasu przy szlaku do Ogrodu Bajek – stąd zobaczysz wodospad w całej okazałości. Najmniej atrakcyjny jest taras od strony Domu Nad Wodospadem, przy którym znajdziesz schody na dno wąwozu (niestety nie udało mi się zwiedzić tej części rezerwatu). Drugie wejście przy Domu Nad Wodospadem prowadzi na przerzucony nad głęboką doliną skalną mostek, który może stać się genialnym punktem do sesji fotograficznej – z niego schodzi się do trzeciego tarasu, z którego można poczuć głębię wąwozu i wysokość progu skalnego.

Atrakcje wodospadu Wilczki w skrócie:

  • mostek nad wodospadem,
  • ścieżki z barierkami, schodkami i 3 tarasy widokowe,
  • latarnie i oświetlenie wodospadu wieczorem,
  • ekran LCD pokazujący dolinę i wodospad,
  • tablice informacyjne.





Rezerwat Wodospad Wilczki

Krajobrazowy rezerwat przyrody Wodospad Wilczki utworzono w 1958 roku, znajduje się on na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Obejmuje wodospad, kocioł eworsyjny i przełom potoku Wilczka. Chronione są tu również okoliczne lasy bukowe z domieszką klona jaworu, jodły i świerka.



Jak powstał wodospad Wilczki w Międzygórzu?

Obszar między Międzygórzem a Śnieżnikiem Kłodzkim budują głównie gnejsy i łupki. Igliczną budują gnejsy oczkowe (śnieżnickie), Międzygórze położone jest na gnejsach migmatycznych (gierałtowskich), tereny w stronę Śnieżnika ponownie budują gnejsy oczkowe, a następnie sam Śnieżnik uformowany jest z łupków łyszczykowych serii strońskiej. W tutejszych skałach można znaleźć skamieniałości, wśród nich inoceramy, czyli górnokredowe małże z płytkich mórz szelfowych.

W miejscu, w którym powstał wodospad Wilczki, występują gnejsy i łupki. Doszło tu do przesunięcia się skał tzw. dyslokacji, wody potoku musiały pokonać utworzony w ten sposób uskok. Spływająca po nim przez tysiące lat woda wymywała skałę, następowała tu erozja wsteczna, jej wynikiem jest cofnięcie się progów w korycie i poszerzanie doliny. Kaskada stawała się coraz większa, a spadając z coraz większej wysokości, woda zwiększała swoją siłę, przyspieszało to proces niszczenia skał.

Na dole utworzył się głęboki na 2 metry kocioł eworsyjny, który jest wynikiem wirowego ruchu wody niosącej drobny materiał skalny, który uderzając o skały, powoli je ścierał. Oglądając wodospad w Międzygórzu, jesteś świadkiem niszczącej siły potoku Wilczka, gdyż opisany powyżej proces nie zakończył się, geologiczny spektakl trwa cały czas.

W najwęższym miejscu wąwóz ma około 3 metrów szerokości, wysokość ścian dochodzi do 40 m. Kanion amerykański, bo tak nazwano wąwóz, ciągnie się około 300 metrów poniżej progu skalnego z wodospadem. Podane przeze mnie wielkości różnią się w zależności od opracowania.



Co jeszcze można zobaczyć w Międzygórzu i okolicy?

  • Widokowe skałki Skalna Brama i Skrzydło Anioła na zboczu góry Toczek.
  • Zapora w Międzygórzu.
  • Tyrolskie domki w centrum Międzygórza.
  • Wille w Międzygórzu.
  • Kościół św. Józefa Oblubieńca w Międzygórzu – jest on jednym z czterech zachowanych drewnianych kościołów na ziemi kłodzkiej.
  • Kościół ewangelicki (obecnie katolicki) św. Krzyża w Międzygórzu.
  • Szczyt Śnieżnika z wieżą widokową i słonik po czeskiej stronie masywu.
  • Ogród Bajek.
  • Sanktuarium Maria Śnieżna na Górze Iglicznej.

Wodospad Wilczki – dojazd, parking, zwiedzanie, cena

  • Bezpłatny parking znajdziesz przy cmentarzu parafialnym 50.22906, 16.75438, zaś płatne opcje są przy Domu Nad Wodospadem oraz w centrum Międzygórza (wszelkie dostępne miejsca parkingowe bliżej centrum są płatne).
  • Zwiedzanie wodospadu Wilczki jest bezpłatne, możliwe przed 24 h.
  • Wodospad Wilczki zlokalizowany jest niemalże w centrum Międzygórza. Miejscowość jest nieco „na końcu świata”, dotrzeć tu można wyłącznie od zachodu, z drogi nr 33 kierując się na Wilkanów (jadąc od strony Bystrzycy Kłodzkiej) lub z Domaszkowa.

Wodospad Wilczki – współrzędne: 50.22915, 16.76060

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.