Wrak żaglowca w Kamieniu Pomorskim – unikatowy zabytek morski

Wrak żaglowca w Kamieniu Pomorskim – unikatowy zabytek morski

Kamień Pomorski to zabytkowe miasto, którego historia sięga średniowiecza. Można tutaj zobaczyć kilka starych budynków, jak ratusz, Brama Wolińska, Wieża Piastowska, konkatedra, plebania katedralna, mury, lecz tym razem to nie one staną się bohaterem tej opowieści. W kamieńskiej marinie można obejrzeć wrak XIX-wiecznego statku handlowego, którego szczątki zakonserwowano i złożono przy ul. Bałtyckiej.


Jeżeli zastanawiasz się, skąd wziął się w Kamieniu Pomorskim wrak statku morskiego – odpowiadam, został tutaj przetransportowany z Międzywodzia. W październiku 2016 roku sztorm wyrzucił szczątki żaglowca na plażę, od razu podjęto decyzję, że należy je stamtąd zabrać i odpowiednio zabezpieczyć. W grudniu 2016 roku wydobyto wrak.

Gdzie znaleźć wrak statku w Kamieniu Pomorskim?

Wrak żaglowca ustawiony jest w marinie, przy ul. Bałtyckiej w Kamieniu Pomorskim. Odnalezienie go nie powinno sprawić Ci problemu, wystarczy, że z rynku podążysz w stronę jeziora. Po drodze miniesz amfiteatr, idąc dalej, zobaczysz molo widoczne i w jego pobliżu dojrzysz konstrukcję złożoną z resztek XIX-wiecznego żaglowca.

Historia wraku w Kamieniu Pomorskim

Zatopiony statek przez dziesięciolecia spoczywał pod wodą na wysokości Międzywodzia w gminie Dziwnów. Znana była jego lokalizacja we wschodniej części plaży, w 1997 roku nawet zinwentaryzowano go. Po sztormie w 2011 roku wrak został odsłonięty, lecz nie zdecydowano się na jego wydobycie. Dopiero 2016 rok przyniósł przełom w historii wraku z Kamienia Pomorskiego. Sztorm przemieścił resztki żaglowca na zachód, na odległość ok. pół kilometra, a stępkę, czyli oś konstrukcyjną szkieletu statku, aż o 3 kilometry – dodam, że waży ona ok. 7 ton!

Unikatowy zabytek w Kamieniu Pomorskim

Wyrzucony na plażę w Międzywodziu statek jest wyjątkowym zabytkiem. Wiek XIX przyniósł wielkie zmiany w budowie statków. W 1807 roku wypłynął w rejs pierwszy statek napędzany przez maszynę parową. Budowa statków ze stali i ulepszanie silników parowych, które je poruszały, doprowadziło do zanikania tradycyjnych konstrukcji drewnianych. A jak już wiesz, wrak w Kamieniu Pomorskim pochodzi z XIX wieku i jest wykonany z drewna.

Przyglądając się wrakowi z Międzywodzia, można docenić doskonaloną przez wieki sztukę ciesielską. Do budowy kluczowych elementów statku użyto ponad 120-letnie drewno dębowe. Takie znaleziska są wyjątkowe ze względu na to, że nie zachowały się schematy budowy statków, wiedza była przekazywana z ojca na syna. Niewiele jest tego typu zabytków, które zachowałyby się do czasów współczesnych. Wyciągnięte z plaży elementy przypominały ogromną układankę.

Wrak w Kamieniu Pomorskim – dane techniczne

Ustawiony na specjalnie w tym celu przygotowanych ocynkowanych rolkach wrak nie ma styczności z podłożem. Wydaje się być znacznych rozmiarów, na tablicy opisano, że kadłub miał 30 metrów. Cały żaglowiec może miał nawet około 35 metrów, lecz w Kamieniu Pomorskim można zobaczyć jedynie jego część. Stępka ma długość 17 metrów, brakuje drugiej części wraku. We fragmencie złożonego zabytku widoczne są denniki, wręgi i fragment burty. Dennik to poprzeczne wiązanie mocowane od góry do stępki, a wręg to poprzeczny element szkieletu statku. Burta zaś to bok statku.

Wrak złożyli w Kamieniu Pomorskim członkowie Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów „Wolin-Jomsbog-Vineta”.

Kamień Pomorski – wrak statku – współrzędne: 53.97348, 14.76759

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.