Wodospad Wielki w Obidzy – wybierz się w Beskid Sądecki

Wodospad Wielki w Obidzy – wybierz się w Beskid Sądecki

Obidza jest niewielką miejscowością w Małopolsce, w gminie Łącko, przepływa przez nią Obidzki Potok, którego prawym dopływem jest Majdan. Potok Majdański jest wyjątkowy dla Beskidu Sądeckiego ze względu na próg skalny, z którego malowniczymi kaskadami opada woda – to Wodospad Wielki w Obidzy.

Przyrodnicza atrakcja znajduje się poza szlakami turystycznymi, więc nieliczni do niej docierają, lecz przy drodze głównej można wypatrzeć oznaczenia kierujące do wodospadu. Znajduje się on w dolinie, do której prowadzi droga od kościoła w Obidzy. Stąd jest nieco ponad 1 km trasy, mimo że znak pokazuje jedynie 800 metrów.

Wodospad w Obidzy

Dolina Majdańskiego Potoku dość głęboko wcięła się w tutejszy teren. Pokaźnych rozmiarów próg skalny przecina ją w poprzek, warstwy zapadają się pod kątem, co jest wyraźnie widoczne przy niższym stanie wody. Wodospad Wielki spada w tym miejscu licznymi kaskadami z wysokości 5 metrów. U jego podnóża powstał pokaźny kocioł eworsyjny. Występujące tu wychodnie skalne porastają żywozielone mchy, które tworzą nieco bajkowy obraz miejsca.


Jak dojechać do Wodospadu Wielkiego w Obidzy?

Droga do Wodospadu Wielkiego zaczyna się przy kościele Trójcy Przenajświętszej w Obidzy, który znajduje się przy drodze Jazowsko – Obidza. Ustawiony jest tu znak informacyjny, który wskazuje, że do atrakcji jest jedynie 800 metrów, lecz realnie jest on w odległości mniej więcej 1,1 km od tego miejsca. Samochód można próbować pozostawić w zatoczce przy drodze w miejscu: 49.49812, 20.50223 lub przy kościele i odbyć około 20-minutowy spacer.

Jak dojść do Wodospadu Wielkiego w Obidzy?

Spacer do wodospadu w Obidzy można zacząć spod kościoła lub z miejsca parkingowego wskazanego przeze mnie powyżej, za którym odbija droga bita w lewo – prowadzi ona do kładki nad potokiem, za którą ścieżka odbija w prawo, przechodzi obok garażu, a następnie stromo opada w dół do podnóża Wodospadu Wielkiego.

 UWAGA! Jednak możesz tu napotkać pewien problem natury prawnej. Dojście pod wodospad przebiega przez teren prywatny i możesz natknąć się na tablice, które zakazują wstępu. I tutaj jest ten problem. Co prawda płynące wody potoku stanowią własność Skarbu Państwa, lecz teren dookoła, niekoniecznie, więc pozostawiam każdemu do własnej oceny czy chce respektować „zakaz”.

Można także podejść do Wodospadu Wielkiego od góry, czyli podążając dalej drogą, która prowadzi od kościoła. Ciekawostka przyrodnicza będzie po lewej stronie. Zejście na dno potoku jest z tej strony dużo trudniejsze, lecz możliwe, tylko trzeba mieć porządne buty z „traktorem” i nieco zacięcia.

Spacer spod kościoła zajmuje ok. 20 minut, a z zatoczki w głębi doliny ok. 10 minut.

Wodospad Wielki – parking, informacje praktyczne

  • Droga do wodospadu rozpoczyna się przy kościele w Obidzy.
  • Samochód można zaparkować przy kościele w Obidzy, spacer stąd zajmuje ok. 20 minut; lub podjechać w głąb doliny i zostawić auto w zatoczce na poboczu: 49.49812, 20.50223 – stąd spacer zajmuje 10 minut.
  • Na drodze „dojściowej” może być ustawiony znak zakaz wjazdu oraz zakaz wstępu, można próbować zejść do atrakcji przyrodniczej od prawego brzegu potoku lub potokiem, lecz jest to trudna trasa.

Współrzędne Wodospadu Wielkiego w Obidzy: 49.49586, 20.50332

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.