Smreczyński Staw w Tatrach Zachodnich – czarny szlak zimą

Smreczyński Staw w Tatrach Zachodnich – czarny szlak zimą

Wycieczki w Tatry to nie tylko górskie szczyty i doliny, to także jeziora, które można tu znaleźć. Z Doliny Kościeliskiej wiecie droga do jednego z nich, mianowicie do Smreczyńskiego Stawu w Dolinie Pyszniańskiej. To jedyny w Tatrach Zachodnich staw, do którego poprowadzono szlak.


Aby dojść do szlaku czarnego prowadzącego do Smreczyńskiego Stawu, trzeba najpierw pokonać 5,5 km zielonego szlaku prowadzącego przez Dolinę Kościeliską na odcinku Kiry – Hala Ornak. Znajduje się tu skrzyżowanie szlaków. Znakowanie zielone prowadzi dalej wzdłuż Tomanowego Potoku (szlak zimą nieczynny), żółty szlak przechodzi obok schroniska PTTK na Hali Ornak i wiedzie dalej na Iwaniacką Przełęcz, a czarny szlak doprowadzi Cię do Smreczyńskiego Stawu.

Jak wygląda czarny szlak do Smreczyńskiego Stawu?

Prowadzący do Smreczyńskiego Stawu szlak czarny nie jest zbyt wymagający, początkowo dość mocno wznosi się w górę po stoku, na którym sterczą kikuty drzew. Fragment ten jest atrakcyjny widokowo, odsłonięta panorama pozwala przyjrzeć się tatrzańskim graniom. Dalsza część trasy wiedzie lasem aż do stawu. Większość drogi to lekki spacerek, teren nieznacznie się wznosi, dopiero niedaleko stawu trzeba wdrapać się po dość stromym wzgórzu, z którego zejście po śniegu może wymagać przynajmniej raczków, o ile nie raków.


Ile czasu zajmuje dojście do Smreczyńskiego Stawu?

Czarny szlak z Doliny Kościeliskiej to krótka trasa, według oznaczeń czas przejścia do Smreczyńskiego Stawu wynosi 30 minut. Udało mi się ją pokonać w 25 minut, wliczając w to postoje na fotografowanie krajobrazów.

Powrót do rozwidlenia szlaku zgodnie z tablicami powinien wynieść 25 minut, ja zeszłam w 20 minut.

Najwięcej czasu zajmuje odpoczynek przy Smreczyńskim Stawie, który nawet zamarznięty zimą jest urokliwym miejscem i przyjemnie tu posiedzieć w słonku – o ile oczywiście uda Ci się trafić na piękną pogodę.










Smreczyński Staw w Dolinie Pyszniańskiej

Dolina Kościeliska w Tatrach składa się z wielu polan, a górną jej część stanowi Dolina Pyszniańska, w której kilka wieków temu wydobywano rudy miedzi i srebra – o górniczej historii tego miejsca możesz przeczytać tutaj: Kapliczka w Dolinie Kościeliskiej – górnicza historia w Tatrach.

Smreczyński Staw położony jest na wysokości 1227 metrów. Powstał on między dwoma wałami moren bocznych lodowców, które utworzyły Doliny Pyszniańską i Tomanową. Podziwiać stąd można główną grań Tatr. Brzegi są bagniste, dookoła rośnie las, teren jest dziewiczy, gdyż nie prowadzi stąd dalej żaden szlak.

Jest to jezioro typu dystroficznego, oznacza to, że unosi się w nim znaczna ilość materii organicznej. Rośnie tutaj rzadka roślina – krasnorost słodkowodny.

Na końcu czarnego szlaku do Smreczyńskiego Stawu znajduje się odgrodzona od stawu i lasu przestrzeń dla turystów. Umieszczone są tu ławki, można także spocząć na szerokich barierkach. Trzeba pamiętać, że obowiązuje tu zakaz palenia wyrobów tytoniowych oraz zakaz karmienia ptactwa wodnego, lecz można to rozszerzyć na wszystkie dzikie zwierzęta, które da się tu spotkać.


Rezerwat w Dolinie Pyszniańskiej

Rezerwat utworzony został w 1948 roku, czyli jeszcze przed utworzeniem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Po powstaniu TPN rezerwat przekształcono w obszar ochrony ścisłej „Pyszna, Tomanowa, Pisana”. Smreczyński Staw znajduje się w obrębie tej jednostki organizacyjnej.

Ciekawostka o Smreczyńskim Stawie

Towarzystwo Tatrzańskie wykorzystywało walory krajobrazowe stawu i w 1896 roku postawiło przy brzegu altanę, a na jeziorze umieściło tratwę. W okresie międzywojennym ktoś wpadł na pomysł, aby stworzyć tu ośrodek sportów wodnych.


Smreczyński Staw bez dna – legenda

Na początku poinformuję, że to jezioro tatrzańskie posiada dno, zbadano, że jest ono na głębokości to 5,3 metra, lecz dawniej nie było to tak oczywiste.

W Dolinie Pyszniańskiej prowadzono kiedyś wypas, więc każdy skrawek łąki był w cenie. Pewien gazda postanowił, że pozbędzie się wody ze Smreczyńskiego Stawu i osuszy miejsce. Zabrał się do kopania rowu, lecz nagle usłyszał tajemniczy głos, który powiedział mu, że jeśli praca mu się uda, to wody ze stawu zaleją ziemie aż po wybrzeże Bałtyku. Gazda przeraził się i zaniechał procederu, dzięki czemu Smreczyński Staw możemy podziwiać do dzisiaj.

Staw stał się także bohaterem u Seweryna Goszczyńskiego, który w powieści „Oda” zawarł opowieść ludową o tym, że Smreczyński Staw powstał w miejscu, gdzie ziemia pochłonęła kaplicę pogańskiego kapłana Gromowida.


Szlak do Smreczyńskiego Stawu – informacje praktyczne:

  • Do Smreczyńskiego Stawu wiedzie czarny szlak z Doliny Kościeliskiej, rozpoczyna się na skrzyżowaniu szlaków tuż przed schroniskiem na Hali Ornak.
  • Czas przejścia w górę: 30 minut. Czas zejścia: 25 minut.
  • Do skrzyżowania szlaków należy iść Doliną Kościeliską około 1,5 godziny z parkingu w Kirach.
  • Staw znajduje się w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego, wstęp jest płatny.

Współrzędne Smreczyńskiego Stawu: 49.22243, 19.86441




Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.