Spacer nad jeziorem i młyn wodny koło Poznania – Łysy Młyn

Spacer nad jeziorem i młyn wodny koło Poznania – Łysy Młyn

Okolice Poznania obfitują w tereny, na których można spędzić czas nad wodą lub przejść się po lesie. Przy trasie Poznań-Biedrusko znajdziesz jedno z takich miejsc. Wśród drzew rozlewa się Jezioro Łyse, na którego brzegu ulokowano młyn wodny, w jego wnętrzu mieści się Ośrodek "Łysy Młyn" w Biedrusku. Ciekawostka architektoniczna umila spacer na łonie natury.

Atrakcji nie sposób przeoczyć, gdyż jest widoczna z przebiegającej tuż obok drogi. Stworzono tutaj całkiem spory parking ze strefą rekreacyjną. Ustawiono tu ławki ze stołami, wiatę, wytyczono ścieżki, nawet jest tu budynek toalet. Stąd już dwa kroki do jeziora, którego brzegiem wytyczona jest droga do młyna. Niestety nie można się tutaj kąpać ani łowić ryb.


Ośrodek Edukacji Leśnej „Łysy Młyn”

Budynek młyna w Biedrusku nie jest zabytkiem, został wzniesiony współcześnie, lecz wykorzystano tradycyjne techniki ciesielskie. Do budowy użyto drewna, zachowano oryginalną XV-wieczną bryłę, a co najciekawsze, nie użyto gwoździ – zakładam, że informacja ta dotyczy szkieletu, gdyż okładzina na pewno je posiada.

Ośrodek „Łysy Młyn” należy do Nadleśnictwa Łopuchówko, powstał jako część projektu o nazwie: „Budowa sieci nauczania na rzecz środowiska oraz ochrona pachnicy dębowej na obszarze wytypowanym do sieci Natura 2000 PLH300001 Biedrusko”. Jeżeli zastanawiasz się teraz, czym jest pachnica dębowa, podpowiadam – chrząszczem.


Ochrona pachnicy dębowej

Nazwa chrząszcza jest ściśle związana z jego zapachem, który wydzielają dorosłe samice. Podobno przypomina on aromat suszonych moreli połączony z piżmem – brzmi jak fraza wyjęta z opisu perfum, lecz zapewniam, że to o owadzie.

Pachnica dębowa jest jednym z największych polskich chrząszczy, podlega ochronie prawnej. Żyje w martwym drewnie, tworzy warunki bytowe dla różnych owadów i do rozwoju grzybów. Dzięki temu drewno rozkłada się, ssaki wykorzystują je jako spiżarnię, a dzięcioły w takich miejscach tworzą większość ze swoich dziupli. Właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby chronić miejsca, w których pachnica może się rozmnażać i żerować.


Co mieści się w budynku Łysego Młyna?

We wnętrzu zrekonstruowanego młyna wodnego stworzono strefę edukacyjną dla dzieci, lecz dorośli także znajdą tu coś dla siebie. Mieści się tu ekspozycja stała opowiadająca o roli martwego drewna w lesie. Można tu obejrzeć duże zdjęcia różnych gatunków owadów. Na ostatnim piętrze znajduje się leśne laboratorium, w którym jest 17 stanowisk z mikroskopami oraz inne przyrządy, dzięki którym najmłodsi mogą odkrywać tajemnice natury.


Wstęp do Łysego Młyna

Przykra wiadomość dla osób lubiących wycieczki weekendowe wokoło Poznania – w tym czasie wnętrze młyna jest niedostępne. Do środka można wejść tylko od poniedziałku do piątki w godzinach 8:00-15:00. Jednak wszystko to, co jest przed budynkiem, jest dostępne, więc można obejrzeć: kanał doprowadzający wodę do młyńskiego koła, grządki, których pilnuje urocza pszczółka, domek dla owadów, ogromne ptasie gniazdo, budki lęgowe, łódź. Można także przeczytać informacje na temat ptaków i pomocy pszczołom. Mnie się podobało, wcześniej nie spotkałam się z tak urządzonym miejscem.





Ścieżka edukacyjna wokoło jeziora Łysego

Łysy Młyn w Biedrusku ulokowany jest na trasie ścieżki edukacyjnej „Rola wody w przyrodzie”, która obejmuje 12 przystanków – jeden z nich mija się, idąc z parkingu do młyna. Z ustawionej tablicy w punkcie 11. trasy można dowiedzieć się jakie płazy i gady bytują w stawie.

Zła wiadomość jest taka, że pokonanie trasy obecnie nie jest możliwe, gdyż kilka lat temu, ze względu na zły stan techniczny kładek, rozebrano je. Pozostały po nich jedynie rozpadające się pale. Trasa ma jedynie 4 km, szkoda, że nie jest dostępna.

Jednak krótki spacer po dostępnych fragmentach ścieżek przy Łysym Młynie jest całkiem przyjemny. Wczesną wiosną szuwary są żółte, stwarzają piękną scenerię do fotografii.



Łysy Młyn koło Poznania – parking, informacje praktyczne:

  • Ośrodek „Łysy Młyn” w Biedrusku czynny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-15:00.
  • W jeziorze jest zakaz kąpieli i łowienia ryb.
  • Las dookoła stanowi teren wojskowy, wstęp na jego teren jest surowo wzbroniony.
  • Ogólnodostępny parking znajduje się tuż przy drodze głównej.
  • Stworzono tu miejsce do wypoczynku, są ławki ze stołami, wiata. Przy parkingu jest budynek WC.

Współrzędne: 52.51281, 16.93918

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.