Most w Lądku-Zdroju to unikat na skalę Polski, nie ma takiego drugiego, a to przez to, że jest on nakryty dachem i zbudowany z żelbetonu. Przerzucona nad Białą Lądecką konstrukcja, umożliwiała niegdyś kuracjuszom przejście suchą stopą z willi Victoria do budynku zabiegowego. Ten ciekawy zabytek znajdziesz przy ul. Kościuszki.

Most kryty w Lądku-Zdroju jest jedyną taką konstrukcją w Polsce, łączy piękną, neogotycką willę położoną przy ul. Spacerowej z domem zabiegowym, który mieścił się w budynku przy ul. Kościuszki. To genialne założenie sanatoryjne umożliwiało kuracjuszom szybkie przejście między obiektami, które oddzielone są od siebie korytem rzeki Biała Lądecka.
O czym przeczytasz we wpisie:
Historia mostu krytego w Lądku-Zdroju
Zbudowana w XIX wieku rezydencja Victoria początkowo nazywała się „Weberbauer” od nazwiska jej pierwszego właściciela, a zarazem budowniczego Otto Weberbauera, który przybył do Lądka-Zdroju w celach leczniczych, lecz zakochał się tutaj w Antonii Adamczyk, poślubił ją i osiadł na stałe. Budynek czaruje swoją neogotycką formą przypominającą nieco romantyczny zameczek – są tu wieżyczki, krenelaż, przypory i łuki jak w gotyckim kościółku, naprawdę przykuwa uwagę i warto do niego podejść.
W 1905 roku willę kupił lekarz sanatoryjny Paul Hermann. Założył on w niej Instytut Medyczno-Mechaniczny, willa nazywana była wówczas Zamkiem Beli, prawdopodobnie od przepływającej poniżej Białej Lądeckiej. Z czasem sanatorium powiększyło się o dwie kamienice po drugiej stronie rzeki, tak powstał obiekt: „Sanatorium Landeck”. Stworzyło to pewien problem, kuracjusze musieli pokonywać spacerkiem ok 350-metrową trasę między budynkami, było to znaczną niedogodnością dla nich.
Paul Hermann postanowił ułatwić życie swoim klientom i zlecił architektowi Felix’owi Henry’emu sporządzenie projektu mostu. Tak oto, obecna rezydencja Victoria została połączona krytym mostem z kamienicami nr 32 i 34 przy ul. Kościuszki, kiedy dokładnie się to stało, nie wiem, gdyż źródła co do tego nie są zgodne, lecz na pewno na początku XX wieku.

Kryty most w Lądku-Zdroju
Zbudowany na początku XX wieku kryty most w Lądku-Zdroju nawiązuje do historyzmu i do architektury rezydencji Victoria, co widać wyraźnie, gdy spojrzy się na wieżyczki obu budynków. Można tutaj wypatrzeć elementy baśniowe, nawiązania do średniowiecza, jeśli dobrze przyjrzysz się dachowi, to przy rynnach są rzygacze w kształcie smoczych głów.
Konstrukcja składa się z dwóch części, pośrodku jest podpora przypominająca bramę, nad nią górują maleńkie wieże w formie wykuszy. Podstawa zbudowana została z żelbetonu, który po raz pierwszy zastosowano pół wieku wcześniej. Uroku i unikalnego charakteru dodaje całości zwieńczenie z drewna, które nakryte jest spadzistych dachem. Liczne okienka w korytarzu dostarczają do wnętrza światło dzienne, umożliwiały też podziwianie dolinki rzecznej.

Most kryty w Lądku-Zdroju – współcześnie
Niestety most kryty w Lądku-Zdroju nie jest udostępniony do zwiedzania, podobno nie jest używany od 1945 roku. Rezydencja Victoria prezentuje się całkiem ładnie, jednak budynki przy ul. Kościuszki to już inna bajka, przedstawiają według mnie nieco smutny obraz wieloletniego zaniedbania, a szkoda, bo całość założenia jest ciekawa i unikatowa w Polsce. Nawet dzisiaj widać misterne zdobienia obu kamienic i napis sanatorium na boku jednej z nich – wypatrzysz go idąc na taras, z którego widać most.
Czy to jedyny kryty most w Polsce?
Odwiedzając Lądek-Zdrój miałam pewność, że jest to jedyny kryty most w Polsce, lecz historia idzie do przodu, więc obecnie jest to najstarszy kryty most w Polsce i jedyny kryty most o konstrukcji z żelbetonu, do tego z ozdobnymi wieżyczkami. W 2024 roku oddano w Krościenku nową kładkę nad Dunajcem, jest ona nakryta drewnianą konstrukcją z dachem, więc most w Lądku-Zdroju nie jest już aż tak unikatowy, lecz na pewno nadal jest ciekawostką turystyczną, którą warto obejrzeć zwiedzając to miasto.
Kryty most Lądek-Zdrój – zwiedzanie
- Kryty most Lądek-Zdrój nie jest oznaczony na mapie Google, najlepsze miejsce do jego obejrzenia to niewielki taras nad Białą Lądecką, który znajduje się na tyłach kamienicy na ul. Kościuszki 34 50.341212, 16.885549.
- Na most kryty w Lądku-Zdroju niestety nie można wejść.
- Samochód można zaparkować na niewielkim parkingu naprzeciwko kamienic przy ul. Kościuszki.
Kryty most Lądek-Zdrój – współrzędne GPS: 50.341291, 16.885361
Rezydencja Victoria – współrzędne GPS: 50.340951, 16.884387