Mosty składane nie są częste w krajobrazie, dlatego nieliczne, które można spotkać w podróży, są warte kilku słów. W drodze ze Starej Zagości do Nieprowic, warto na moment zatrzymać się nad brzegiem Nidy, gdzie jej brzegi spina stalowy most typu Bailey.

Stalowy most w Nieprowicach łączy brzegi malowniczej rzeki Nidy, która meandruje i tworzy tutaj rozlewiska, wyjątkowo prezentuje się z lotu ptaka, lecz mi niestety warunki pogodowe nie dopisały. To częsta droga spływu kajakarzy, którzy mają tuż obok mostu przygotowaną niewielką przystań z polem namiotowym. Możliwe, że to dzięki nim miejsce to oznaczone jest na mapach Google i mogłam przeczytać o nim opinie, może bez tego przeoczyłabym ten ciekawy obiekt inżynieryjny.
O czym przeczytasz we wpisie:
Most typu Bailey nad Nidą
Zbudowany nad Nidą most typu Bailey w Nieprowicach jest konstrukcją stworzoną do celów militarnych, lecz jak widać w terenie, od lat z powodzeniem służy cywilom, nawet co jakiś czas remontowana jest jego nawierzchnia i z biegiem lat deski (były tu na pewno w 2008 roku) zmieniono na prefabrykowane płyty żelbetowe. Most typu Bailey nad Nidą to konstrukcja, w której można dokładnie przyjrzeć się charakterystycznym dla składanych mostów kratownicowych elementom.



Most stalowy w Nieprowicach
Wojskowy most składany typu 22-80 (Bailey) łączy Starą Zagość i Nieprowice. W nurcie rzeki jest jedna podpora. Długość mostu to 61,2 metra, podpora jest idealnie w połowie długości. Przy niskim stanie rzeki konstrukcji można się dobrze przyjrzeć z dołu, widać, że śruby do skręcania poszczególnych elementów są zgrzane z konstrukcją, aby ktoś ich nie odkręcił. Przyznam, że kusiłoby mnie sprawdzić, czy się da. Ciekawe jest uczucie, gdy przechodzi się przez most stalowy w Nieprowicach, a równocześnie przejeżdża przez niego samochód, most mocno rezonuje, czuć pod stopami jak podłoże delikatnie unosi się i opada.





Mosty składane – nieco historii
Budowa mostów wojskowych jest bardzo ważna dla utrzymania dróg, dlatego już od najdawniejszych czasów tworzono różne typy takich konstrukcji. Jednak pierwszy prefabrykowany most składany typu panel – belki poprzeczne – pomost opatentowany został dopiero w 1935 roku przez nowozelandzkiego inżyniera Archibalda Milne Hamiltona i to ta konstrukcja stała się inspiracją dla mostu kratownicowego typu Bailey, który można zobaczyć, właśnie na drodze Stara Zagość – Nieprowice.
Most Baileya swoją nazwę wziął od nazwiska brytyjskiego inżyniera Donalda Baileya, który na podstawie pomysłu Hamiltona stworzył konstrukcję mostu, który do dzisiaj służy za wzór dla modułowych mostów składanych. Jego most to dwa dźwigary główne, pomost konstrukcyjny i pomost uzupełniający. Znane jest kilka typów takich mostów, które różnią się między sobą elementami.
Gdzie można zobaczyć mosty Bailey w Polsce?
Ten wyjątkowy most Baileya nad Nidą zaciekawił mnie tak bardzo, że sprawdziłam, gdzie w Polsce można zobaczyć inne mosty składane tego typu. Dwa znajdują się w gminie Nieporęt nad rzeką Czarną w Izabelinie i w Stanisławowie Pierwszym. Kolejny w Kosewku nad Wkrą. Jeszcze jeden jest w Małkowicach nad Bystrzycą. Może uda Ci się je odnaleźć w terenie? Życzę udanej wycieczki!
Składany most w Nieprowicach – zwiedzanie, parking, informacje praktyczne
- Most stalowy w Nieprowiach znajdziesz na drodze łączącej Nieprowice i Starą Zagość, na mapie Google oznaczony jest jako most żelazny na Nidzie lub most stalowy w Nieprowicach.
- Przy moście jest zlokalizowany plac kajakowy w Nieprowicach.
- Samochód można zaparkować na poboczu drogi, najwięcej miejsca jest od strony Nieprowic.
- Składany most w Nieprowicach znajduje się w odległości około 14 km od Buska-Zdroju, dojedziesz tutaj stąd w około 18 minut samochodem.
Nieprowice most typu Bailey – współrzędne GPS: 50.407544, 20.593856