Sosna krocząca w Wełczu, nazywana także sosną na szczudłach. Oryginalna ciekawostka przyrodnicza

Sosna krocząca w Wełczu, nazywana także sosną na szczudłach. Oryginalna ciekawostka przyrodnicza

Ile razy w życiu udało Ci się wejść pod korzenie rosnącego drzewa? Mnie udało się to raz niedaleko Buska-Zdroju i było to ciekawe doświadczenie, więc podrzucam Ci pomysł na wycieczkę w świętokrzyskie, gdzie w Wełczu rośnie sosna na szczudłach, inaczej zwana sosną kroczącą.


Świętokrzyski pomnik przyrody na północ od Buska-Zdroju to ciekawostka, którą warto zobaczyć. Na skraju lasu stoi potężna sosna i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jej korzenie odsłonięte są na wysokość 3 metrów. Nazywana jest sosną na szczudłach lub sosną kroczącą, mi przypomina nieco fantastycznego pająka o niezliczonej ilości nóg, mogłaby z powodzeniem wystąpić na obrazie Salvadora Dali albo zagrać enta w filmie fantasy.

Sosna krocząca w Wełczu – jak powstała?

Unikatowa sosna krocząca w Wełczu swój oryginalny wygląd zawdzięcza ludziom. Jej widoczne na wysokość 3 metrów korzenie, pod którymi można chodzić, zostały odsłonięte przez wybieranie piasku przez mieszkańców wsi. Rzeczywiście, jest tutaj wyraźnie zarysowana niecka, pośrodku niej rośnie sosna na szczudłach, a dookoła są wyraźnie pochyłe zbocza porośnięte lasem. Natura też wtrąciła tutaj swoje trzy grosze, rozwiewając i wypłukując glebę spod drzewa.



Sosna w Wełczu – pomnik przyrody

W październiku 2002 roku sosna w Wełczu stała się pomnikiem przyrody. Jej odsłonięte korzenie z czasem pokryły się grubą korą, stając się dolną częścią pnia. Na wysokości około 3 metrów zobaczyć można pojedynczy pień właściwy, który wznosi się do nieba. Wysoko w górze rozkładają się na boki gałęzie sosny zwyczajnej, to niezwykły widok, dla którego warto zawitać w okolice Buska-Zdroju. Oszacowano, że sosna w Wełczu ma około 120 lat.


Sosna na szczudłach w Wełczu – świadek egzekucji

Wyjątkowa sosna na szczudłach niedaleko Buska-Zdroju wywołuje „ochy” i „achy”, bije od niej witalna energia, lecz w czasie II wojny światowej nie było tutaj wesoło. W tej okolicy hitlerowcy dokonywali egzekucji mieszkańców okolicznych miejscowości. Przywiezionym ofiarom najpierw kazano kopać groby, następnie zabijano strzałem w tył głowy. Będąc tutaj, wspomnij zmarłych, oby tak straszne czasy więcej się nie powtórzyły.


Sosna krocząca – parking, dojazd, informacje praktyczne

  • Sosna rośnie na skraju lasu w miejscowości Wełecz w województwie świętokrzyskim.
  • Jeśli zastanawiasz się jak dojechać do sosny kroczącej w Wełczu, to nie ma tutaj filozofii. Przy drodze krajowej 767 łączącej Busko-Zdrój i Pińczów jest kierunkowskaz na drogę do pomnika przyrody.
  • Przy sośnie na szczudłach jest miejsce do zaparkowania kilku samochodów.
  • Z centrum Pińczowa dojedziesz tutaj samochodem w 13 min (12 km), z centrum Buska-Zdroju w 7 min (4,6 km).

Wełecz Sosna krocząca – współrzędne GPS: 50.472935, 20.661397

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.