Wysoki Kamień ze Szklarskiej Poręby – pętla niebieskim i czerwonym szlakiem

Wysoki Kamień ze Szklarskiej Poręby – pętla niebieskim i czerwonym szlakiem

Wysoki Kamień to malownicze miejsce na mapie Gór Izerskich, które koniecznie trzeba odwiedzić, gdy jest się w okolicy Szklarskiej Poręby. Ze szczytu roztacza się piękna panorama na Karkonosze. Zbudowane tutaj schronisko oferuje ciasto oraz zimne i ciepłe napoje, więc jeśli zmęczysz się na szlakach, warto zatrzymać się i odpocząć w tej uroczej scenerii.


Zdobywanie Wysokiego Kamienia można połączyć z wycieczką na Wysoką Kopę, która jest najwyższym szczytem Gór Izerskich. W ten sposób przyjemnie spędza się cały dzień na szlaku i poznaje urocze zakamarki Izerów. Jeśli czujesz się na siłach, to warto wpisać w trasę Zakręt Śmierci i Szklarską Porębę jako miasto – w centrum jest fajny punkt widokowy na Skałkach Karczmarz.


Wysoki Kamień w Górach Izerskich

Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.) wznosi się nad Szklarską Porębą i jest znanym punktem widokowym na mapie Gór Izerskich. Na szczycie jest niewielkie schronisko i wieża widokowa, z której można podziwiać szeroką panoramę Karkonoszy, Góry Izerskie, Pogórze Izerskie, Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie. To chyba najlepsze miejsce widokowe w Górach Izerskich i świetny przystanek w drodze z Wysokiej Kopy – tutaj opisałam pętlę, która pozwala zaliczyć oba szczyty: Wysoka Kopa w Górach Izerskich – niebieski szlak ze Szklarskiej Poręby

Główne szlaki na Wysoki Kamień w Górach Izerskich są dwa: czerwony i żółty, lecz można do nich dojść w rozmaity sposób. Poniżej znajdziesz propozycję kilku tras, osobiście polecam pętlę przez Rozdroże pod Zwaliskiem, na której jest urocza skałka Zawalidroga i Duży Wysoki Kamień. Przyjemna trasa przez las pozwala nasycić wzrok przyrodą, w lecie przy szlaku kwitną różowe naparstnice, jesienią można wypatrzeć kolorowe grzyby.



Panorama z Wysokiego Kamienia

Szczyt ten zdobył popularność ze względu na widoki – niekoniecznie trzeba wchodzić na wieżę, aby nasycić nimi wzrok. Roztaczająca się stąd panorama uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Górach Izerskich. Widać stąd Karkonosze, w których z łatwością można wypatrzeć tak znane miejsca jak: schronisko na Szrenicy, przekaźnik RTON, Śnieżne Kotły, wprawne oko dostrzeże nawet Śnieżkę. U ich stóp widać Szklarską Porębę. Poza tym dojrzysz stąd Góry Izerskie, Pogórze Izerskie, Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie.





Schronisko Wysoki Kamień

Pierwsze schronisko na Wysokim Kamieniu wybudowali w 1837 roku Schaffgotschowie, do których w owym czasie należały tereny na szczycie góry. Było to jedno z pierwszych schronisk, jakie otwarto w Sudetach. W 1882 roku strawił je pożar, lecz odbudowano je. W 1875 roku na Wysokim Kamieniu wzniesiono wieżę widokową, która podniosła walory turystyczne tego miejsca, jednak nie wiadomo kiedy zniknęła z krajobrazu, może również spłonęła. Schronisko to funkcjonowało aż do 1962 roku, kiedy zostało zamknięte i rozebrane w kolejnym roku – co nie dziwi, gdyż nie było remontowane od czasów przedwojennych. We wnętrzu obecnego budynku schroniska można obejrzeć zdjęcia jak to miejsce wyglądało dawniej.

W 1996 roku los miejsca się odmienił, ziemię ze szczytem góry kupiła rodzina Gołbów ze Szklarskiej Poręby. Uprzątnięto działkę i Józef Gołba przystąpił do budowy schroniska, które do dziś nie zostało ukończone, stąd jego niecodzienna nazwa „Schronisko Wysoki Kamień w budowie”.

Schronisko Wysoki Kamień na razie nie oferuje możliwości noclegu, nie ma tutaj toalety, a wszystko to z powodu braku wody na szczycie. Jednak schronić się tutaj można na jakiś czas, wypić ciepłą herbatę lub inny napój i zjeść ciasto – podobno szarlotka jest przepyszna, nie miałam okazji spróbować. Wnętrze jest przytulne. Uwagę zwraca tutaj piękny, butelkowozielony piec kaflowy z wizerunkiem Ducha Gór, warto dla niego zajrzeć do środka budynku.


Tablica z wnętrza schroniska, na której można obejrzeć zmiany na Wysokim Kamieniu.


Wieża widokowa na Wysokim Kamieniu

Najnowszą atrakcją Wysokiego Kamienia jest wieża widokowa, którą w 2023 roku udostępniono turystom. Wykończona różnokolorowym kamieniem, z zadaszonym, drewnianym tarasem na szczycie przypomina średniowieczną wieżę obronną. Z góry roztacza się panorama 360 stopni, która jest warta wspinaczki, niestety dane mi było ją obejrzeć wyłącznie na filmikach i zdjęciach, gdyż w dniu mojej wycieczki wieża widokowa na Wysokim Kamieniu była zamknięta, lecz liczę, że jeszcze kiedyś się tutaj wdrapię.


Czerwony szlak na Wysoki Kamień ze Szklarskiej Poręby

Wycieczkę na Wysoki Kamień można zacząć w Szklarskiej Porębie, z której biegnie na szczyt czerwony szlak, można nim dojść aż do Świeradowa-Zdroju. Zaletą tej trasy jest to, że przebiega przy stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna, więc można zacząć wędrówkę od razu po wyskoczeniu z pociągu.

Czas przejścia na Wysoki Kamień z centrum Szklarskiej Poręby wynosi ok. 1 h 30 min. Po drodze miniesz jeden z punktów trasy „Wędrówki z fraszką” poświęconej Janowi Izydorowi Sztaudyngerowi i zobaczysz kamienną ławkę z przeuroczą metaloplastyką w postaci chrabąszczów. Można także na moment zboczyć z trasy do punktu widokowego „Trzy kultury – Złoty widok”.






Najkrótszy szlak na Wysoki Kamień

Najszybciej na szczyt Wysokiego Kamienia można dostać się od strony Zakrętu Śmierci. Miejsce to jest jedną z najbardziej znanych atrakcji Gór Izerskich, więc za jednym razem można zaliczyć dwie kultowe miejscówki. Poprowadzony jest stąd najkrótszy szlak na Wysoki Kamień, którym po niespełna 1 h 20 min dojdziesz do punktu docelowego, należy podążać za żółtymi oznaczeniami. Przy szlaku można zobaczyć okazałą grupę skał o nazwach: Dzwonnica i Mnich – jest tu jeden z punktów trasy „Wędrówki z fraszką".

Zakręt Śmierci może być również punktem trasy ze Szklarskiej Poręby. Po dotarciu czerwonym szlakiem do skrzyżowania z ulicą Osiedle Podgórze, trzeba kierować się w prawo szlakiem czarnym. Czas przejścia: ok. 2 h 30 min. Minusem tej trasy jest to, że fragment szlaku prowadzi dość ruchliwą drogą nr 358, która wiedzie do Świeradowa-Zdroju. Można nieco zmodyfikować marszrutę i przejść poza szlakiem, czyli skręcić w prawo nieco wyżej, bo dopiero na Rozdrożu pod Wysokim Kamieniem i podążyć starą Drogą Sudecką. Czas przejścia nieco się wydłuża: 2 h 52 min.

 Przy okazji postoju na Zakręcie Śmierci można wybrać się na spacer, żeby zobaczyć dawne sztolnie: Sztolnie pirytu w Szklarskiej Porębie – złoto głupców

Pętla na szlaku na Wysoki Kamień – start i koniec na campingu

 Trasa: „Domki i pole namiotowe Nad Rozkosznym Stawem” – Rozdroże pod Zwaliskiem – Wysoki Kamień – „Domki i pole namiotowe Nad Rozkosznym Stawem”. Czas przejścia: ok. 3 h.

Wybierając się w Góry Izerskie najlepiej przenocować w Szklarskiej Porębie i stąd wyruszać na szlaki. Ja nocowałam na campingu „Domki i pole namiotowe Nad Rozkosznym Stawem”, który jest naprawdę przyjemną bazą wypadową. Przy bramie przebiega niebieski szlak, który doprowadza na Drogę Szklarską, z której można skręcić na Rozdroże pod Zwaliskiem i czerwonym szlakiem dojść na Wysoki Kamień, a następnie zejść na Zakręt Śmierci, do Szklarskiej Poręby lub do punktu startu. Poniżej znajdziesz dokładniejszy opis tej właśnie trasy.

Można do tej wycieczki dodać Zakręt Śmierci, wtedy czas przejścia wydłuży się do prawie 4 h.

 Tu opisałam jeszcze jedną opcję, czyli Wysoki Kamień jako punkt wycieczki na Wysoką Kopę – dwa w jednym! Zaliczenie szczytu do Korony Gór Polski, a później widoczki: Wysoka Kopa w Górach Izerskich – niebieski szlak ze Szklarskiej Poręby.



Wysoki Kamień ze Szklarskiej Poręby przez Rozdroże pod Zwaliskiem

Ja wyruszyłam z campingu „Domki i pole namiotowe Nad Rozkosznym Stawem” i podaję w opisie czas liczony od tego miejsca (na mapce jest całość), lecz Ty możesz zacząć marsz w centrum Szklarskiej Poręby, dojście do mojego startu zajmie Ci ok. 22 minuty, a jeśli wyruszysz ze stacji pociągu, to maksymalnie 30 minut (wtedy początkowo trzeba się kierować czerwonym szlakiem do centrum, następnie niebieskim). Na zdjęciach poniżej zobaczysz numerki, które pokazują kolejne etapy szlaku Szklarska Poręba – Rozdroże pod Zwaliskiem – Wysoki Kamień, w nawiasach w tekście podałam cyfry, które oznaczają zdjęcie w kolażu.

Niebieski szlak początkowo prowadzi ulicami, można podziwiać starsze wille, a także nowoczesną architekturę noclegów dla turystów, później trasa wchodzi w las i wiedzie bitą Szklarską Drogą. Po około 1h 20 min wita rozdroże, tu trzeba podążyć w prawo czerwonym szlakiem, który doprowadza na Wysoki Kamień. Po drodze miniesz Rozdroże pod Zwaliskiem (1), stąd droga będzie niemalże „na krechę” – przyjemny i lekki szlak (2), na którym niemalże nie czuć podejścia, aż do Zawalidrogi (3-6). Jej nazwa wzięła się stąd, że przecina drogą i trzeba ją było omijać, szlak jednak idzie na wprost.



Skałka Zawalidroga


Jedyne cięższe podejście jest na Duży Wysoki Kamień o wysokości 1050 m n.p.m. (8-11), który jest najprzyjemniejszą przeszkodą na trasie. Wśród drzew wyłaniają się pokaźne skały górujące nad drogą. Miejsce to pokazuje magię Izerów, w których takie fantazyjne formacje pobudzały dawniej ludzi do tworzenia legend.

Po około 2 h marszu można zjeść ciasto i napić się czegoś ciepłego w schronisku na Wysokim Kamieniu, a jeśli ma się szczęście, to także wejść na szczyt wieży widokowej.

Powrót czerwonym szlakiem, a następnie czarnym szlakiem do znanego już skrzyżowania ze szlakiem niebieskim, którym wraca się na camping. Można także zejść do centrum Szklarskiej Poręby i stamtąd wrócić na camping.



Wysoki Kamień z Rozdroża Izerskiego

Popularnym miejscem startu wycieczek w Góry Izerskie jest parking na Rozdrożu Izerskim, lecz w mojej ocenie jest to najmniej przyjemny szlak na Wysoki Kamień, gdyż trzeba wrócić tą samą trasą. Czas przejścia na szczyt to 1 h 36 min, szlakiem zielonym do Rozdroża pod Zwaliskiem, następnie szlakiem czerwonym. Plusem tej trasy jest to, że można zobaczyć po drodze Narzeczeński Kamień, pod którym w grudniu 1720 roku zamarzła zakochana para, która wędrowała do granicznego kościoła w Pobiednej, aby zawrzeć związek małżeński.

Wysoki Kamień w Górach Izerskich – parking, szlaki, informacje praktyczne

  • Nocować najlepiej w Szklarskiej Porębie, osobiście polecam camping „Domki i pole namiotowe Nad Rozkosznym Stawem” – urocze miejsce, jest stąd blisko do centrum miasta, a także do szlaków w Góry Izerskie, w tym na Wysoki Kamień
  • Najkrótszy szlak na Wysoki Kamień prowadzi z Zakrętu Śmierci, czas przejścia: 1 h 20 min, oznaczenie żółte. Przy Zakręcie Śmierci znajduje się parking, warto zajrzeć tutaj na punkt widokowy, można także dorzucić wycieczkę do dawnych sztolni pirytu.
  • Zdobywanie Wysokiego Kamienia można połączyć z wycieczką na Wysoką Kopę i zrobić górską pętlę, aby nie wracać tym samym szlakiem do punktu wyjścia.
  • Do Szklarskiej Poręby dojeżdża pociąg, koło stacji przechodzi czerwony szlak na Wysoki Kamień.

Wysoki Kamień – współrzędne GPS: 50.8454, 15.49160

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.