Góra Paproć w Beskidzie Wyspowym – zielony szlak z Tymbarku. Świetny punkt widokowy na Tatry

Góra Paproć w Beskidzie Wyspowym – zielony szlak z Tymbarku. Świetny punkt widokowy na Tatry

Góra Paproć w Beskidzie Wyspowym to świetny punkt widokowy, z którego można podziwiać Tatry. Najłatwiej dostać się tutaj samochodem, lecz można także wybrać się na wycieczkę pieszą z Tymbarku – jest to przyjemna opcja na popołudniowe rozprostowanie psich łap, a także ludzkich kości. Co prawda na starcie szlak nie zachwyca, lecz z każdym krokiem jest lepiej.


Zielony szlak na Paproć z Tymbarku ma swój start przy przystanku autobusowym na drodze łączącej Dobrą i Tymbark, lecz poniżej znajdziesz opis od przystanku na ul. Armii Krajowej, który warto obejrzeć, gdyż na jego wewnętrznej ścianie umieszczono archiwalne zdjęcia miasta. Zobaczysz tu m.in. dom towarowy, dworek, skup owoców. Wieczorem miejsce to jest oświetlone – z mojej strony pozytywne zaskoczenie. Stąd trzeba kierować się na najmniej przyjemny fragment trasy, który wiedzie asfaltową ulicą do zakładów Tymbarku, jeżdżą tu tiry, jest dużo kurzu.


Zielony szlak na Paproć z Tymbarku – opis

Czas przejścia: 1 h 15 min. Mnie dojście do krzyża na Paproci zajęło 1 h 30 min, lecz często zatrzymywałam się i około 20 min spędziłam w punkcie widokowym, zachwycając się zachodem słońca z Tatrami na horyzoncie. Na zdjęciach poniżej zobaczysz numerki, które pokazują kolejne etapy szlaku Tymbark – Paproć, w nawiasach w tekście podałam cyfry, które oznaczają zdjęcie w kolażu.

Pierwszy etap to asfaltowa droga (3), która prowadzi do owocarni w Tymbarku, czyli zakładów, w których rozpoczęła się historia znanych Ci pewnie soków Tymbark (4). Odcinek, który jest wyjątkowo uciążliwy przez to, że jeżdżą tędy tiry i podnoszą tumany kurzu. Nie ma tutaj chodnika, lecz pobocze jest w miarę szerokie. Po ok. 7-10 minutach szlak skręca w prawo na most nad Łososiną (6).


Następnie droga po kratownicach (7) doprowadza do skrzyżowania, przy którym można wypatrzeć prosty krzyż Drogi Krzyżowej (8). Tutaj asfaltem w lewo, na most na Słopniczance (9) i za nim w lewo szlak zaczyna piąć się pod górę (10).

Ze wzniesienia roztacza się ładny widoczek za plecami. Tutaj należy się skupić, gdyż przy jednej ze stacji Drogi Krzyżowej (11) szlak skręca w prawo do lasu (12). W tym miejscu jest spora zatoczka, więc jeśli miałabym wybrać się tutaj po raz drugi, zostawiłabym samochód w tym miejscu (współrzędne GPS: 49.73512, 20.33222) i pominęła odcinek asfaltowy. Do tego punktu, od startu idzie się około 20 minut.


Szlak zielony na Paproć z Tymbarku wiedzie dalej lasem, początkowo delikatnie pnie się pod górę, później trzeba się nieco namęczyć na stromych podejściach, które jak to zwykle w Beskidzie Wyspowym są upstrzone kamieniami. Po 15 minutach od skrętu w prawo (ok. 30 minut od startu) pierwsza widokowa polanka (15), szlak skręca tutaj w lewo i wiedzie gęstym lasem, w którym można wypatrzeć wysokie sosny, brzozy i buki. Po około 4-5 minutach wspinaczki kolejna polana, na której znajduje się ostatnia stacja drogi krzyżowej (17). Miejsce przyjemne widokowo, w dole, nad drzewami można wypatrzeć rynek w Tymbarku, który w nocy jest rzęsiście oświetlony.

 Przy krzyżu znajduje się 7. przystanek ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej na Górze Paproć. Więcej o niej możesz przeczytać tutaj: Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna na Górze Paproć w Tymbarku




Góra Paproć – punkt widokowy

Szlak od ostatniej stacji drogi krzyżowej ostro pnie się w górę, aż po około 6 minutach grzbiet wypłaszcza się i tutaj jest już lekko, łatwo i przyjemnie. Krzyż stacji XIV od punktu widokowego dzieli zaledwie 15 minut marszu (około 1 h od startu). To miejsce jest głównym celem wycieczki na Paproć, idealne na wschody i zachody słońca, szczególnie przy dobrej przejrzystości powietrza, gdyż widać stąd Tatry. Panorama bajeczna. Oczywiście można tu podejść od strony parkingu na szczycie Paproci i jest to dużo przyjemniejsza opcja, gdyż wjechanie samochodem na górę, aż tak nie męczy jak wspinaczka.

Punkt widokowy na Paproci w Beskidzie Wyspowym wyposażony jest w ławeczkę, a nawet dwie, można je wypatrzeć na skraju lasu, gdy wędruje się po łące. Znajdziesz tu dwie tablice informacyjne, jedna oznacza punkt widokowy ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej na Górze Paproć, a druga opisuje panoramę i historie wojenne, to tablica Ścieżki edukacyjno-turystycznej 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Tymbarku.

Góra Paproć w Beskidzie Wyspowym to miejsce, z którego zobaczysz Beskid Wyspowy z górującą nad nim Mogielicą. Na drugim planie wypatrzeć można pasma Beskidu Sądeckiego i Gorce, a przy świetnej przejrzystości powietrza wyłaniają się nad tym wszystkim poszarpane granie Tatr. Niekiedy widoczna jest stąd także Babia Góra w Beskidzie Żywieckim.



Krzyż na Paproci w Tymbarku

Tabliczka z nazwą szczytu znajduje się przy parkingu na Paproci, w pobliżu krzyża jubileuszowego i zbudowanej przy nim kaplicy. Stąd można obejrzeć mniej spektakularną, lecz nadal ładną panoramę na północny-wschód. To koniec wycieczki zielonym szlakiem. Czas przejścia z Tymbarku na szczyt wynosi około 1 h 15 min, lecz można go skrócić, jeśli nie będzie się robiło przystanków. Na ostatniej prostej dostępna jest wiata turystyczna.



Powrót tym samym szlakiem, można nieco zmodyfikować trasę – zaliczyć pozostałe punkty ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej i wrócić na szlak przy ostatniej stacji drogi krzyżowej.

Na szczycie Paproci jest niewielka kaplica, w której odbywają się czasem msze. Ustawiony obok metalowy krzyż jubileuszowy wzniesiony został z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II przez mieszkańców parafii Łososina Górna i gminy Limanowa. Kaplica Matki Bożej Królowej Beskidu i krzyż zostały poświęcone 29.06.2003 r. przez ks. bp. Wiktora Skworca. Krzyż w nocy jest podświetlony, ładnie to wygląda.


Zielony szlak na Paproć z Tymbarku – parking, informacje praktyczne

  • Samochód można spróbować zaparkować na parkingu przy miasteczku ruchu rowerowego 49.73145, 20.31851, przy sklepach na Armii Krajowej 49.73234, 20.31966 lub na rynku w Tymbarku 49.72918, 20.32498 (wtedy można zmodyfikować trasę i dojść do szlaku drogą krzyżową). Ewentualnie pod cmentarzem 49.72870, 20.32208. Można także spróbować zostawić auto przy wejściu zielonego szlaku w las: 49.73512, 20.33222.
  • Do Tymbarku można dojechać busem spod dworca głównego w Krakowie, docelowo busy jeżdżą do Limanowej.
  • Czas przejścia na szczyt Paproci od początku szlaku w Tymbarku to ok. 1 h 10 min do 1 h 30 min, w zależności od tempa marszu i zatrzymywania się przy kolejnych punktach ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej na Górze Paproć.
  • Powrót tym samym szlakiem, lecz można zmodyfikować nieco trasę i zaliczyć 8., 9. i 10. punkt ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej.
  • Warto obejrzeć mini wystawę archiwalnych fotografii we wnętrzu przystanku autobusowego na ul. Armii Krajowej.

Zielony szlak na Paproć z Tymbarku – współrzędne startu: 49.73234, 20.31991

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.