Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna na Górze Paproć w Tymbarku

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna na Górze Paproć w Tymbarku

Paproć w Beskidzie Wyspowym to jeden ze szczytów, które są łatwo dostępne i roztaczają się z nich urocze górskie widoki. To świetne miejsce do podziwiania zachodu słońca lub na aktywny wypoczynek – zaczyna się tutaj ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, która została okrzyknięta Perłą Powiatu Limanowskiego 2021 roku.


Góra Paproć ma tylko 640 metrów wysokości, lecz jej niezalesiony szczyt pozwala podziwiać dalekie panoramy. Niekiedy można ją znaleźć pod nazwami Rysia Góra lub Koszarska Góra, lecz są to lokalne nazwy. Miejsce to jest bardzo łatwo dostępne, gdyż można tutaj dojechać samochodem z Sowlin w Limanowej. Znajdziesz tutaj krzyż jubileuszowy, kaplicę pw. Matki Boskiej Królowej Beskidów, duży parking, ławki, tabliczkę z nazwą szczytu i tablicę z mapą terenu. Przez Paproć przebiega Główny Szlak Beskidu Wyspowego (GSBW).

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna na Górze Paproć

Utworzona na terenie gminy Tymbark ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna na Paproci wygrała w plebiscycie na Perłę Powiatu Limanowskiego 2021. Trasa powstała przede wszystkim z myślą o młodych turystach, aby przybliżyć im zagadnienia przyrodnicze regionu. Ścieżka tworzy pętlę, lecz trzeba skupić się przy punkcie 7., aby nie przegapić drogi leśnej odbijającej w prawo, w innym wypadku zejdziesz zielonym szlakiem do Tymbarku. Najlepszy jest punkt panorama, z którego przy dobrej pogodzie można zobaczyć Tatry.

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna na Górze Paproć składa się z 10 punktów, na których ustawiono tablice informacyjne z krótkim opisem i zdjęciami. Przystanki przybliżają:

  1. Drzewostan jodłowy.
  2. Ptaki i zwierzęta leśne.
  3. Panoramę.
  4. Czarny bez.
  5. Grzyby leśne – tutaj przedstawiono zdjęcie i opis mleczaja rydza jako grzyba występującego w drzewostanie świerkowym i jodłowym – to błąd, tego grzyba można znaleźć wyłącznie pod sosną, zaś pod świerkami rośnie mleczaj świerkowy.
  6. Gatunki lasotwórcze.
  7. Krzyż polowej Drogi Krzyżowej na Górę Paproć.
  8. Obumarłe drzewa.
  9. Odnowienie naturalne.
  10. Mchy i paprocie.

Przez Paproć przebiega również ścieżka edukacyjno-turystyczna 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Tymbarku.


Paproć w Beskidzie Wyspowym – widokowy szczyt

Ze szczytu Paproci można podziwiać szeroką panoramę, w której nakłada się na siebie wiele szczytów. Widoczne stąd są Mogielica, Łopień, Ćwilin, Śnieżnica, Pasmo Łososińskie, także szczyty Gorców. Przy idealnej przejrzystości powietrza widać stąd Tatry. Jest to doskonałe miejsce na zachód słońca, podobno o wschodzie także jest tu pięknie, więc jeśli lubisz fotografować góry, to naprawdę polecam.






Jak dojść do ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej na Górze Paproć w Tymbarku?

Przez szczyt Paproci przechodzą dwa szlaki turystyczne: zielony i niebieski.

Zielony szlak na Paproć prowadzi z Tymbarku do Sowlin w Limanowej, zaś niebieski z drogi krajowej nr 28 do Koszar.

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna na Paproci w Tymbarku – dojazd, parking, informacje praktyczne

  • Na Paproć najłatwiej dojechać samochodem drogą z ul. Krakowskiej w Limanowej (droga krajowa nr 28), trzeba wjechać w ul. Kamienną, następnie najlepiej kierować się za Google Maps.
  • Na szczycie Paproci znajduje się spory parking pod współrzędnymi 49.73145, 20.35411

Ścieżka edukacyjna na Górze Paproć w Tymbarku – współrzędne GPS: 49.73133, 20.35366

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.